Kategorie
cele motywacja mózg i umysł

PROTIPY na 2021

Artykuł opublikowany w magazynie Harmonia w styczniu 2021.

Zaakceptuj rzeczywistość i radź sobie z nią 

Ray Dalio to amerykański finansista, który stał się miliarderem podczas swojego życia. Jego matka umarła, gdy był dzieckiem, a ojciec był jazzowym muzykiem. Możemy założyć, że swój sukces zbudował od zera. W tym roku pojawiła się na rynku polskim jego książka “Zasady”. 

Po krótkiej części autobiograficznej, rozpoczyna swoje zasady właśnie od tej “Zaakceptuj rzeczywistość i radź sobie z nią”. Uważam to za bardzo przemyślany krok z jego strony. Dlaczego? W obecnym świecie tysięcy książek pisanych w najróżniejszych czasach oraz kulturach, możemy znaleźć zasady, które być może kiedyś działały, ale obecnie nie mają tak efektywnego przełożenie na naszą rzeczywistość. 

Znam ludzi w swoim najbliższym otoczeniu, którzy bez czytania jakichkolwiek książek, ale stając się mistrzami w stosowaniu tej zasady, osiągnęli obiektywne sukcesy w każdej sferze życia. Ostatnio podczas kolacji żartowałem, że oddałbym część swojego idealizmu na rzecz ich pragmatyzmu. 

Jeśli potrafimy stosować wymienioną zasadę w praktyce, jesteśmy gotowi na wszystko w życiu. Na pandemię, kontrowersyjne decyzje polityków, czy zmiany klimatyczne. 

Co takiego powinniśmy zaakceptować w 2021, aby nauczyć się z tym radzić?

Zrozum biochemię w organizmie

Co łączy sławne osoby: Elvis Presley, Marilyn Monroe, Robin Williams? Fakt, że będąc sławnymi i bogatymi osobami utracili kontrolę nad swoją biochemią, uzależniając się od różnych substancji i niestety umarli popełniając samobójstwo. 

Mądry człowiek potrafi wyciągnąć wnioski z błędów innych ludzi… Dlatego warto pamiętać o składnikach szczęścia w naszym życiu. Oto cztery z nich wraz ze wskazówkami jak zwiększyć ich ilość.

https://youtu.be/TYWZbajP6Qs

Dopamina – aby zwiększyć jej wydzielanie, zrób coś. Może to być wyciąganie naczyń ze zmywarki lub pójście na spacer, albo wykonanie od dawna odkładanego zadania w pracy. Po jego wykonaniu, poczujesz zastrzyk motywacji. 

Serotonina – 90% serotoniny powstaje w jelitach, aby zwiększyć jej wydzielania odżywiaj się jak największą ilością nieprzetworzonych, różnokolorowych warzyw. Jedz tęcze! Pod tym linkiem możesz znaleźć szablon do budowania tego ważnego nawyku: Link dostępny dla społeczności mailingu motywacujnego MOTILFOW – wydrukuj go, powieś w kuchni i zacznij zaznaczać każdego dnia. 

Endorfiny – aby zwiększyć ich wydzielanie, wykonaj wysiłek fizyczny. Dla jednej osoby może to być pójście na spacer w szybkim tempie, dla innej przebiegnięcie 10 km. Mówiąc najprościej: spoć się w swoim tempie 🙂

Oksytocyna – aby zwiększyć jej wydzielanie, przytul się do bliskiej osoby, członka rodziny, przyjaciela, bądź też pupila 🙂

Gdy połączysz te 4 składniki, będziesz odczuwał szczęście na poziomie biochemicznym. 

To niesamowite, że każdy z nas jest chodzącą fabryką farmaceutyczną i możemy zarządzać tą fabryką tak, jak nam się podoba. 

Zadbaj o mocny poranek w pracy zdalnej

Czas pandemii wprowadził nowy paradygmat i zmienił nasze myślenie o pracy zdalnej. Możliwe, że w przyszłości będziemy częściej pracowali z domów. 

Warto stosować mocny poranek, który postawi Cię na nogi i da motywację do działania od samego rana! Zrobienie najtrudniejszej rzeczy w pierwszej kolejności to klucz to wspaniałego dnia pracy, szczególnie pracy zdalnej. Ale jak pobudzić swoją biochemię, aby piętnaście minut po przebudzeniu być niczym Achilles? 

Najlepsze, co możesz zrobić, to wstać, poćwiczyć (ja codziennie wybieram pomiędzy skakaniem na trampolinie, jogą, a ćwiczeniami mięśni brzucha), następnie wziąć ZIMNY prysznic (najlepszy nawyk rozwojowy, który stosuję od 4 lat), następnie usiąść i poświęcić parę minut na planowanie dnia, po czym zrobić zadanie, które jest najtrudniejsze. 

Rozpoczęcie dnia od najtrudniejszego zadania sprawi, żeby będziesz miał spore momentum, gdy przyjdzie czas na zadania średnie i łatwe. 

Taki mocy poranek pomaga zacząć dzień jak superheros i utrzymać to momentum przez sporą część dnia i w porównaniu do innych, być ultra efektywnym. 

Okiełznaj dzikiego zwierza

W październiku spędziłem 10 dni na Vipassanie, medytacji antyczną techniką, która wywodzi się od Buddhy. Technika jest na tyle “czysta”, że zaleca się nawet nie kontrolowanie oddechu. Tylko samą obserwację. Przez 8-10 godzin dziennie uczestnicy siedzą i obserwują oddech oraz doznania w ciele.

To było niesamowicie trudne doświadczenie w moim życiu. Przez pierwsze 3 dni dziki zwierz naprawdę szalał. Ponieważ nie miałem dostępu do Internetu – musiałem oddać telefon i nie mogłem również z nikim rozmawiać, umysł przyzwyczajony do bodźców na co dzień – generował w mojej głowie tysiące myśli. To był niekontrolowany YouTube. Pojawiały się myśli z przeszłości, przyszłości, lęki, pragnienia. Dopiero po ok. 3 dniach, umysł się uspokoił na tyle, że mogłem zacząć odczuwać błogostan. Głęboki ocean zawsze jest spokojny, ale żeby go poczuć trzeba dać najpierw wyciszyć się falom na powierzchni. 

Co ciekawe, na kursie również otrzymywaliśmy jedzenie tylko 2 razy dziennie – o 6:30 oraz o 11, tak więc to okno żywieniowe było bardzo krótkie, organizm przyzwyczaił się do spożywania kalorii tylko w tym czasie. 

Korzyści zaobserwowałem po powrocie do świata normalnego. Przez dwa tygodnie pracowałem bez kawy, od której się najzwyczajniej odzwyczaiłem na kursie. A przez miesiąc wstawałem o 4 rano! Gdy wstajesz o 4 rano, to o 12 czujesz się jakby już minął cały dzień, a jest dopiero południe… To było niesamowite.

Laserowe skupienie, regulacja odżywiania oraz snu to tylko parę korzyści tych bezpłatnych kursów Vipassany.

Oczywiście, doświadczenie Vipassany to opcja nie dla każdego, ale jej cechy możemy wprowadzić do naszego życia poprzez praktykowanie np. Pranayamy.

“W ćwiczeniach oddechowych Pranayama stale działa Prawo Dawania i Brania. Świadome oddychanie oznacza ukierunkowanie uwagi na ciągłą wymianę, która zachodzi pomiędzy twoim osobistym ciałem a poszerzonym ciałem środowiska. Każdy oddech oznacza wymianę miliardów atomów. Atomy, które codziennie wdychasz do płuc, wędrują po żywych istotach z całego świata. W tej chwili masz w sobie atomy węgla, które kiedyś znajdowały się w afrykańskim gepardzie, delfinie z południowego Pacyfiku, tahitańskim drzewie palmowym i australijskim aborygenie. Ponadto każda cząsteczka twojego ciała była kiedyś gwiezdnym pyłem stworzonym u zarania dziejów wszechświata. Oddychanie jest żywym świadectwem Prawa Dawania i Brania.” 

~ Deepak Chopra

Tutaj przedstawiam technikę pranajamy.

Nauczyłem tej techniki wiele osób i zawsze spotyka się ona z dużym zainteresowaniem. 

Wykorzystaj zasadę 80/20 w biznesie

Jako nie tylko trener rozwoju, ale również biznesu, duży nacisk kładę na poszukiwanie złotego środka w biznesie oraz realizacji celów zarobkowych. 

Jak pisze Richard Koch w swojej książce: “Wielkim hołdem dla zasady 80/20 jest działanie silnika salonowego. W procesie jego pracy marnuje się 80% energii – na koło przenoszone jest 20%.” A jak wykorzystać tę zasadę konstruktywnie? 

W biznesie możemy znaleźć wiele podobnych zależności: 80% zysków generuje 20% Twoich najlepszych klientów, 80% sprzedaży generuje 20% produktów, 80% rezultatów dostarcza 20% działań.

Świadome stosowanie tej zasady wymaga spokojnej analizy, ale ten czas jest tego wart. Na przykład, jeśli uda Ci się ustalić jaki rodzaj 20% Twoich klientów generuje Ci 80% sprzedaży w firmie, to następnie możesz skierować działania marketingowe do tej właśnie grupy. Znalezienie więcej klientów należących do tej grupy da Ci możliwość powiększania dochodu przy mniejszych nakładach pracy. 

Zastosowania reguły 80/20 są niesamowite i to właśnie na tej regule opieram całą analizę i doradztwo biznesowe dla moich klientów. Oto przykład zastosowania tej zasady w sprzedaży:

https://youtube.com/watch?v=oT9mDeqx3SM

Świadomie toruj swój umysł

Torowanie umysłu to według definicji encyklopedii PWN: ułatwienie wystąpienia reakcji na określony bodziec; następuje przez uprzednie lub równoczesne działanie wraz z nim innego bodźca, prowadzące do podprogowego pobudzenia neuronów.

Prosty przykład: jeśli sprawdzasz od rana media społecznościowe, to torujesz swój umysł takimi kwestiami jak: bezcelowość, nieistotne tematy, złość, gniew, zazdrość, poczucie braku sensu, nuda

Kontrprzykład: jeśli rano czytasz książkę napisaną przez wysokiej klasy specjalistę, torujesz swój umysł takimi kwestiami jak: profesjonalizm, autentyczność, nastawienie na cele, inteligencja, dyscyplina, kreatywność, krytyczne myślenie

Również pomieszczenie, w którym się uczysz, ma wpływ na to, jak torujesz umysł. Jest wiele teorii na temat porządku na biurku, ale porządek, profesjonalny sprzęt, dobrej jakości długopis, notatnik i laptop jeszcze nikomu nie przeszkodziły w nauce.

Dlatego toruj swój umysł do inteligencji, zdobywania mądrości oraz profesjonalizmu. 

Ćwicz w domu – Zrób trening całego ciała w 7 minut

Ćwiczenie ciała jest często zaniedbywane, a jest tak ważne dla zdrowia, dobrego samopoczucia oraz efektywności i pewności osobistej.

Zapytany przez członka mojej rodziny jak trenować w domu w czasie pandemii i pracy zdalnej – podałem mu recepturę na 7–minutowy trening całego ciała.

Te 7 minut pomoże Ci się naprawdę lepiej poczuć i zregenerować, bo zaangażujesz 99% swoich mięśni.

Oto plan, który możesz wykonać w około 7 min w domowym zaciszu, ubrany w bieliznę i koszulkę. Włącz dobrą muzykę w tle! Pełny opis możesz znaleźć tutaj: Trening całego ciała w 7 minut.