Skąd w tym czasie bierze się motywacja do nauki? Jak zdobyć jej więcej i jak utrzymać ją przez całe życie? Przeciętna osoba z wyższym wykształceniem spędza w systemie edukacji 17 lat. W okresie dzieciństwa i bycia nastolatkiem nauka jest podstawowym obowiązkiem.
Standardowa edukacja zapewni ci przeżycie. Samokształcenie – fortunę.
~ Jim Rohn
Motywacja do nauki – zacznijmy od początku
Kiedy ktoś jest dzieckiem i nastolatkiem, motywacja pochodzi od rodziców czy też opiekunów. Rodzice dobrze wiedzą, że im lepsze wykształcenie zdobędzie dziecko, tym lepszą opiekę będzie mogło zapewnić im na starość. Świadomie czy nie, rodzice chcą, aby ich dziecko było jak najmocniejszą jednostką.
Sam system edukacji stymuluje rozwój poprzez ocenianie, ale obecnie wiadomo, że nie jest to optymalny sposób motywowania. Już teraz istnieją szkoły, które prawie całkowicie zaniechały oceniania uczniów poprzez cyferki (dwa razy w roku wystawiana jest ocena końcowa), stawiając na dobrą zabawę, budowanie relacji i rozwój takich kompetencji jak 4K – komunikacja, kooperacja, krytyczne myślenie i kreatywność.
Jeśli tutaj jesteś, to zapewne szukasz więcej motywacji do nauki. Oto sprawdzone pomysły z tego tematu:
Stopień naukowy, prestiż i status
Mam kolegę, który w podstawówce stwierdził, że chce zostać doktorem prawa. Zajęło mu to 20 lat i w końcu postawił na swoim.
Jaka była jego motywacja do pracy? Z jednej strony kierowały nim konotacje rodzinne, chęć zdobycia tytułu posiadanego przez jego dziadka, który bardzo mu imponował. Z drugiej strony – pragnienie prestiżu i wysokiego statusu społecznego.
Posiadanie doktoratu na pewno jest zaletą i taki tytuł może przekonać wiele osób do tego, że dana osoba jest mądra i imponuje swoimi możliwościami. Samo środowisko naukowe umożliwia nawiązywanie relacji, które poszerzają możliwości kariery.
Warto jednak pamiętać, że wielu ludzi sukcesu, którzy postawili na pragmatyzm oraz osiąganie celów biznesowych, nigdy nie posiadało tytułu naukowego. Przykłady takich ludzi to np. Elon Musk, Steve Jobs, czy Aleksander Kwaśniewski (😃 żart, wynikający z braku stopnia naukowego byłego prezydenta, co było przedmiotem awantury wiele lat temu, ponieważ ten fakt ukrywał).
Wyższe zarobki i możliwość awansu
Jeśli posiadasz samodyscyplinę, cele i jesteś osobą nastawioną na karierę i pięcie się po szczeblach kariery, to magister jest podstawą. Doktorat czy studia podyplomowe MBA (ang. Master Business Administration) mogą znacząco przyśpieszyć karierę.
Oto co Richard Koch, autor książki Reguła 80/20, pisze o swoim MBA:
“…bez wysiłku skończyłem studia MBA w Wharton (w atmosferze obozu dla rekrutów typowej dla tzw. harvardzkiego stylu uczenia się). Potem znalazłem zatrudnienie w jednej z wiodących amerykańskich firm konsultingowych, w której już pierwszego dnia pracy zaproponowano mi cztery razy tyle, ile dostawałem w Shellu.”
Jeśli chcesz być kiedyś prezesem albo zasiadać w zarządzie firmy, wysoki stopień naukowy bardzo Ci pomoże. Choć warto również pamiętać, że w biznesie liczy się przede wszystkim umiejętność generowania wartości dodanej, która przekłada się bezpośrednio na dochód firmy.
Dlatego czytanie dobrych książek biznesowych oraz tworzenie kreatywnych, prostych i skutecznych rozwiązań jest często bardziej cenione niż sam stopień naukowy, choć oczywiście najlepiej, aby jedno i drugie szło ze sobą w parze 🙂 Twoja wiedza przełoży się nie tylko na Twoją motywację, ale również na umiejętności motywowania pracowników czy też współpracowników.
Motywacja do nauki, a czytanie książek
Bez wątpienia warto myśleć o swoim zdrowym mózgu jako o mięśniu, a o czytaniu książek czy nauce – jak o siłowni dla tego mięśnia. Jeśli jesteś taką osobą jak ja, która szuka nowych sposobów przekraczania własnych granic, to samoedukacja będzie Cię motywowała, ponieważ czytanie książek daje Ci możliwość przeżycia i doświadczenia rzeczy, które pozostają często poza naszym zasięgiem.
Jak uzyskać dostęp do umysłu geniusza bez przenoszenia się do przyszłości albo do świata z filmu Matrix… Dzięki książce!
Czytanie jest najlepszym narzędziem rozwoju osobistego, które jednocześnie rozwija koncentrację, pamięć, wyobraźnię, słownictwo, wiedzę oraz daje szersze spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy[1].
Żyjemy w świecie, gdzie siła mięśni, szybkość czy zwinność nie są już miarami sukcesu, no chyba że jesteś olimpijczykiem czy zawodnikiem MMA. A nawet dla nich przychodzi moment, kiedy – ze względu na wiek – muszą przejść na bardziej intelektualny sposób zarabiania pieniędzy.
Zresztą, aby być dobrym sportowcem i wejść na najwyższy poziom, trzeba wykazać się ogromną inteligencją emocjonalną, pokorą, czy też samodyscypliną, a do tego nauka jest wskazana.
Czytając książkę Pan raczy żartować, Panie Feynman! autorstwa znanego fizyka teoretycznego oraz noblisty, Richarda Feynmana, mogłem doświadczyć jego przygód, spostrzeżeń czy odkryć. I to w dodatku często z szerokim uśmiechem na twarzy!
Nie byłoby to możliwe, gdybym nie posiadał wspaniałego przekonania, że książka to siłownia dla mojego mózgu! Książka daje dostęp do umysłu geniusza. Książka może być najlepszym przyjacielem. Książki mogą ogromnie zwiększyć Twoją motywację do nauki i warto je polubić.
Uznanie, relacje, konkurowanie
Maurice Ashley to pierwszy Afroamerykanin, który otrzymał tytuł Arcymistrza (ang. grandmaster) szachowego. W podcaście u Tima Ferrisa opowiadał, że na jego drodze do zdobycia tego prestiżowego tytułu motywowało go konkurowanie z własnym rodzeństwem oraz z innymi szachistami.
Pragnienie zdobycia uznania i zostania pierwszym Afroamerykaninem z tym tytułem było dla niego dodatkową motywacją do nauki gry w szachy.
Przebywanie godzinami wśród ludzi, którzy posiadali podobną do niego pasję do gry w szachy, dodawało Maurice’owi niesamowicie dużo motywacji. Działo się to na podobnych zasadach, o których pisałem w artykule o motywacji do pracy.
Jeśli kochasz coś robić, znajdź ludzi podobnych do siebie, poznaj ich metody nauki, wymieniaj się z nimi wiedzą i spostrzeżeniami. Jestem pewny, że będzie to pozytywnie wpływało na Twoją motywację do nauki.
Organizacją, w której sam spotkałem wiele bratnich dusz, jest Toastmasters – dla ludzi, którzy lubią przemawiać. Przynależność do tej organizacji spowodowała mój gwałtowny rozwój w zakresie przemawiania oraz innych kompetencji związanych z budowaniem relacji.
Otocz się podobnymi do siebie ludźmi, którzy zmotywują Cię do rozwijania Twojej pasji i dodadzą Ci motywacji do nauki kwestii, które Cię interesują 🙂
Motywacja do nauki a oddech
Jak uspokoić swój umysł, tego dzikiego zwierza, który często nie daje nam się skoncentrować? Warto to zrobić za pomocą oddechu.
Oto jedna z najbardziej sprawdzonych do tego technik Pranayama.
Porównaj swój wewnętrzny spokój przed i po tym ćwiczeniu:
Zdrowy mózg – motywacja biologiczna
Zdrowy mózg ma ogromny wpływ na motywację do nauki, szybkość przyswajania wiedzy, koncentrację i umiejętność odpowiedniego priorytetyzowania zadań (czyli robienia tych najważniejszych w pierwszej kolejności). Aby mieć zdrowy mózg, warto zadbać o balans w życiu oparty na 4 filarach motywacji biologicznej i zdrowego mózgu. Czym są te 4 filary?
W 2018 roku spotkałem na konferencji New Scientsts Life w Londynie inspirującego lekarza, Dr. Rangana Chatterjee. Pod jego wpływem wydałem swoją książkę o tytule Natural. Poświęciłem ją motywacji biologicznej, czyli zbudowaniu odpowiedniego stylu życia, który stymuluje naturalne procesy samoleczenia organizmu. Polecam również samą książkę Dr. Rangana Chatterjee, która w tym roku w końcu została wydana w Polsce i nazywa się 4 filary zdrowego życia.
Jaka jest prosta metodologia dbania o zdrowie, która wywodzi się z medycyny progresywnej?
Prosty mechanizm oparty na czterech krokach rozwiązuje większość problemów:
Relaks — odpowiednia ilość relaksu powoduje zachowanie balansu hormonalnego, a tym samym równowagi emocjonalnej,
Sen — około ośmiu godzin odpoczynku dziennie zapewnia odpowiednią regenerację komórkową i energię każdego dnia,
Jedzenie — zrelaksowany i wyspany człowiek lepiej kontroluje pragnienie i ma ochotę zdrowiej się odżywiać,
Sport — wypoczęta i dobrze odżywiona osoba ma więcej energii i chce ćwiczyć, co wpływa na rozwój pewności siebie, poprawę zdolności kognitywnych i osiąganie sukcesów.
Większość problemów ze zdrowiem wynika z braku zachowania równowagi pomiędzy wyżej wymienionymi czterema sferami. Choroba pojawia się w momencie przekroczenia pewnego progu, który jest inny dla każdej osoby. Przyrównam to do żonglowania piłeczkami. Jedni potrafią to robić jedną, inni dwoma, jeszcze inni trzema lub czterema.
Jeśli dodamy dodatkową piłeczkę, wszystkie pozostałe spadają na ziemię i wtedy właśnie pojawia się choroba.
Jeśli ten temat Cię inspiruję to książkę Natural możesz kupić tutaj.
Dobry trener, nauczyciel i inspirator
Warto pamiętać o roli, jaką odgrywa dobry nauczyciel, inspirator – osoba, która potrafi dzielić się swoją wiedzą i mądrością. W dzisiejszym systemie edukacji rola ta zanikła, ale osobiście wierzę, że warto płacić nie tylko za dobre książki, ale również za szkolenia, które motywują do działania i budowania nowych nawyków.
Dobry nauczyciel potrafi również dać feedback, czyli informację zwrotną, tak aby doradzić i zachęcić do kontynuowania działania.
Osobiście miałem wielu dobrych nauczycieli, którzy inspirowali mnie w zakresie rozwoju biznesu, kształcenia kompetencji sprzedażowych czy komunikacyjnych.
Dobry nauczyciel nie tylko dodaje motywacji do działania, ale również dzieli się technikami i historiami na temat tego, co działa.
Dobry nauczyciel po prostu rozumie proces nauki: widzi na jakim etapie jesteś i wie, czego potrzebujesz na tym etapie, aby przyśpieszyć swój rozwój.
To bardzo budujące i dodające motywacji do nauki, gdy mamy szczęście mieć taką osobę obok nas.
Zastanów się, gdzie możesz znaleźć swojego nauczyciela czy mentora? Wiele organizacji, jak np. ToastMasters, daje takie możliwości.
Przestrzeń do nauki – Torowanie umysłu
Torowanie umysłu to według definicji encyklopedii PWN:
Torowanie – ułatwienie wystąpienia reakcji na określony bodziec; następuje przez uprzednie lub równoczesne działanie wraz z nim innego bodźca, prowadzące do podprogowego pobudzenia neuronów.
Prosty przykład: jeśli sprawdzasz od rana media społecznościowe, to torujesz swój umysł takimi kwestiami jak: bezcelowość, nieistotne tematy, złość, gniew, zazdrość, poczucie braku sensu, nuda.
Kontrprzykład: jeśli rano czytasz książkę napisaną przez wysokiej klasy specjalistę, torujesz swój umysł takimi kwestiami jak: profesjonalizm, autentyczność, nastawienie na cele, inteligencja, dyscyplina, kreatywność, krytyczne myślenie.
Również pomieszczenie, w którym się uczysz, ma wpływ na to, jak torujesz umysł. Jest wiele teorii na temat porządku na biurku, ale porządek, profesjonalny sprzęt, dobrej jakości długopis, notatnik i laptop jeszcze nikomu nie przeszkodziły w nauce 😉
Dlatego toruj swój umysł do inteligencji, zdobywania mądrości oraz profesjonalizmu.
Motywacja do nauki, planowanie życia i osiąganie celów
Planowania życia jest możliwe np. dzięki MOTIFLOW. A Ty posiadasz już swoje cele?
Jeśli tak, to świetnie. Warto sobie o nich codziennie przypominać. Jeśli nie, to zrób to, ponieważ układ siatkowy w Twoim mózgu zacznie wtedy działać na Twoją korzyść. Zaczniesz filtrować rzeczywistość w poszukiwaniu zasobów potrzebnych Ci do osiągnięcia celów. Na przykład rozpoczniesz czytanie przydatnych książek, budowanie relacji z odpowiednimi ludźmi itp.
Chodzi również o to, że jeśli posiadasz cel, np. stworzenie firmy, która będzie zarabiała 10.000 zł miesięcznie, to motywacja do nauki przyjdzie sama, ponieważ nauczenie się czegoś będzie celem pośrednim do osiągnięcia głównego celu, jakim jest dochodowa firma.
Warto posiadać szereg ambitnych celów, ponieważ edukacja (czy samoedukacja) jest najczęściej drogą do ich osiągnięcia. To prosty sposób na zwiększenie swojej motywacji do nauki.
Technika i dobra zabawa
Większość ludzi nie lubi się uczyć, bo po prostu nie umie się uczyć 🙂
Gdy posiadasz w swoim mentalnym arsenale odpowiednie techniki: pamięciowe, szybkiego czytania, czy też koncentracji swojej uwagi, to nauka staje się łatwiejsza. Praktycznie zamienia się w zabawę ze swoim umysłem.
Zamiast monotonnie kuć treści na blachę, potrafisz wtedy używać wizualizacji, skojarzeń, czy też np. zamków pamięci do skutecznego zapamiętania trudnego materiału.
Twój umysł jest niesamowitym narzędziem, jest praktycznie superkomputerem, do którego niestety nie otrzymałeś instrukcji obsługi. Również nasz piękny system edukacji został, delikatnie mówiąc, oparty na złych przesłankach.
Na szczęście czytasz ten artykuł i wiesz, że możesz nauczyć się lepiej uczyć, na przykład czytając książkę Włam się do mózgu, czy też uczestnicząc w szkoleniu Mentalny Atleta.
Podsumowując
Dotknęliśmy w tym artykule wielu istotnych kwestii związanych z szeroko rozumianą motywacją do nauki.
Jakąkolwiek drogą obierzesz, czy to samouka, czy też doktoranta na uczelni, to jest to dobra droga.
Rozwój mentalny przełoży się na Twoje lepsze samopoczucie, wzrost samoświadomości i kreatywności, lepsze relacje i wyższe zarobki.
Dobrego flow i niech motywacja do nauki będzie z Tobą!
[1] Cytat z książki Cyprian Forc, Maksymalna Pewność Siebie.
Artykuł napisał Cyprian Forc -💡 trener i coach | 📣 mówca motywacyjny. Więcej informacji o autorze: Forc.me