MOTYWACJA DO TRENINGU I ĆWICZEŃ

Podstawowe pytania, jakie przed sobą stawiasz, to zapewne:skąd bierze się motywacja do treningu? Jak odnaleść więcej motywacji do ćwiczeń? Jak znaleźć więcej motywacji do uprawiania sportu?

Motywacja do treningu – znajdź ją! 

motywacja do treningu i ćwiczeń

W związku z faktem, że jestem zapalonym triathlonistą i mam na swoim koncie dziesiątki biegów, biegów z przeszkodami, triathlonów oraz nawet pełnego Ironmana, podzielę się z Tobą paroma pomysłami. 

Swoją przygodą z intensywnym uprawianiem sportu rozpocząłem w 2016 roku. Wcześniej nie miałem zbyt wiele motywacji do ćwiczeń i wysiłek fizyczny był raczej gościem w moim życiu. 

Sport jest doskonałym sposobem na zwiększenie swoje samodyscypliny, produktywności i motywacji do pracy

Oto moje pomysły, jak znaleźć więcej motywacji do sportu:

Znajdź trenera personalnego lub grupę zapaleńców

Udaj się na siłownię w okolicy Twojego zamieszkania lub ewentualnie pracy. Spotkaj się z trenerem lub trenerami personalnymi, którzy tam pracują. Porozmawiaj z nimi i wybierz tego, do którego czujesz sympatię. Dobrze by było, abyś zapłacił mu za treningi personalne. Najlepiej zapłać od razu za 10 treningów z góry. 

Trening personalny da Ci ogromną motywację do ćwiczeń, ponieważ podczas wspólnej sesji spędza z Tobą czas i poświęca swoją uwagę tylko Tobie. 

Gdy sam wracałem do aktywnego uprawiania sportu, zainwestowałem właśnie w trenera personalnego i był to bardzo dobry pomysł. 

Trener poświecił mi swój czas i pokazał, jak używać wszystkich przyrządów. W jaki sposób ćwiczyć. W jaki sposób się rozciągać. Podzielił się radami co jeść itd. 

Dzięki temu jego pasja i jego motywacja przeniosły się na mnie. Jego zajawka do sportu udzieliła się mnie i od tego czasu zacząłem jeszcze bardziej regularnie uprawiać sport. 

A parę miesięcy później przebiegłem nawet swój pierwszy maraton. 

Oczywiście każdy człowiek jest inny. Mam pewne predyspozycje, które umożliwiły mi tak szybką adaptację do ćwiczeń. Jednak w motywacji do sportu najważniejsza jest radość czerpana z jego uprawiania. 

Inwestycja w mojego trenera personalnego podziałała na mnie bardzo zachęcająco. Te 5–10 treningów personalnych z trenerem da Ci mocny start i motywację do ćwiczeń i treningu. 

Warto znaleźć trenera, którego polubisz i będziesz darzyć sympatią, ponieważ jeszcze bardziej zwiększy to Twoją motywację do sportu. 

Możesz ten pomysł również rozwinąć i znaleźć grupę osób, które ćwiczą sport i razem z nimi grać w siatkówkę, ćwiczyć kalistenikę etc.

Reasumując, otocz się ludźmi, których pasja i zapał do treningu udzielą się i Tobie 🙂

Trzy świetne książki o bieganiu, które rozbudziły moją motywację, to Urodzeni Biegacze Christopera McDougala oraz Jedz i biegaj Scotta Jurka (który zainspirował mnie również weganizmem). Lektura dla bardziej zaawansowanych to Beyond Training Bena Greenfielda. 

Prawdziwa motywacja do sportu

Michał Żyliński to siatkarz, który musiał zmienić dyscyplinę sportu na paracyling. Dlaczego? Poznaj jego historię i dowiedz się, jak wygląda motywacja do sportu ponad wszystko!

Wykup starty i zawody

Pamiętam, gdy na początku swojej ścieżki sportowej wykupiłem zawody biegowe na 10 km. Było to dla mnie bardzo emocjonujące, ekscytujące i motywowało mnie do ćwiczeń. 

Świadomość nadchodzącej imprezy startowej, w której weźmiesz udział, daje niesamowitą motywację do treningów.

Obecnie na początku każdego roku, w lutym, kupuję starty na cały sezon. W 2019 r. wydałem na ten cel ponad 4000 zł. Zawody w pełnym Ironmanie są dość drogie, kosztują ok. 700 euro. 

Oczywiście jeśli rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem, wystarczy Ci jeden start. Kiedy pójdzie on po Twojej myśli, możesz wykupić kolejne zawody. 

Warto stopniowo zwiększać dystanse, np. zrobić trzy starty na 10 km, a potem trzy starty na półmaraton. Jeśli dobrze się czujesz po zawodach (nie masz urazów i kontuzji) i wszystko jest OK, to dopiero wtedy zdecyduj się na pełny maraton. 

Jeśli czytasz ten artykuł, to olimpijczykiem już zapewne nie będziesz 😉 Dlatego warto, żebyś stopniowo zwiększał sobie wyzwania sportowe i abyś robił to dla przyjemności i satysfakcji przekraczania swoich granic. Dzięki temu motywacja do treningu będzie się zwiększać naturalnie.

Wiedza o nadchodzących zawodach nie tylko zwiększy Twoją motywację, ale również zachęci Cię do pogłębiania wiedzy na temat odżywiania, treningów, regeneracji, funkcjonowania ciała etc. 

Zawody sportowe stawiają Cię przed faktem dokonanym i dają energetycznego kopa. 

Wyższy poziom energii w biznesie przekłada się również na Twoje motywowanie pracowników, czy też współpracowników. 

Technologia

Technologia może być przydatnym motywatorem do ćwiczeń. Osobiście noszę zegarek marki Garmin Fenix, który jest również ładną ozdobą. Ale to drogi zegarek i kupiłem go dopiero po pierwszych sukcesach sportowych. 

Zegarek sportowy monitoruje pracę serca, odległości i prędkości oraz umożliwia połączenie się z innymi sportowcami i obserwowanie ich treningów. Daje to motywację do ćwiczeń i treningów. Pomiar swoich wyników oraz postępów sportowych (albo ich braku ;)) to dobry bodziec motywacyjny. 

Nie potrzebujesz zaawansowanej sztucznej inteligencji. Samo podglądanie swoich znajomych jak ćwiczą to dobry sposób na motywowanie się poprzez konkurowanie i inspirację. 

Ważna rada: zacznij przygodę z technologią stopniowo. Na przykład nagródź się za pierwszy start, czy też osiągnięcie pierwszego celu sportowego. A następnie wyznacz kolejne cele 🙂

Zegarki i inne gadżety technologiczne nikogo nie czynią sportowcem. W środowisku triathlonowym często wyśmiewa się zawodników, którzy – jadąc na rowerach za 20.000 zł – tracą prędkość, gdy tylko zawieje mocniej wiatr. Nie bądź jednym z tych ludzi i inwestuj w sprzęt w miarę swoich sukcesów. 

Nie daj sobie wcisnąć za dużo sprzętu. Wiadomo, że producentom zależy na tym, aby sprzedać jak najwięcej. 

Dyscypliny, w których potrzeba najmniej sprzętu, to pływanie (kąpielówki, klapki i okulary) oraz bieganie (spodenki, koszulka i buty). 

Czerp radość z każdego treningu i znajdź więcej motywacji do ćwiczeń

Ból jest nieunikniony, cierpienie jest opcjonalne 

~Haruki Murakami

Pamiętaj, aby czerpać radość ze sportu. Uprawiaj go dla radości. Lepiej wyjść z domu, przebiec trzy kilometry i wrócić do domu szczęśliwym, niż zrobić 12 km i wrócić styranym. Szczególnie na początku Twojej sportowej drogi 😉 Dzięki temu motywacja do treningu będzie się zwiększać naturalnie.

Chodzi o to, aby pod koniec ćwiczeń pozostawało w Tobie poczucie satysfakcji i radości. To w naturalny sposób da Ci kopa do kolejnych treningów i zwiększy motywację do ćwiczeń oraz treningu. Może również przyczynić się zwiększenia motywacji do odchudzania

Nie porównuj się do innych, szczególnie na początku. Porównuj się do samego siebie. Skup się na biciu swoich życiówek!

Na dowód podaje cytat ze swojej książki, w której opisuję ten proces:

W 2015 roku zacząłem biegać dla przyjemności, czasami po 3, a czasami po 6 km. 

W 2016 roku poczułem się̨ pewniej i przebiegłem pierwszy maraton. 

W 2017 roku wziąłem udział w wielu biegach, tych z przeszkodami, ale również̇ tych górskich. 

W 2018 roku zrobiłem swój pierwszy triathlon, a pod koniec sezonu pierwszą połówkę̨ Ironman. 

W 2019 zrobiłem w końcu tego pełnego Ironmana w czasie 12:02:49. 

Powyższy przykład świetnie obrazuje to powiedzenie: „człowiek przecenia to, co może zrobić́ w ciągu roku, ale nie docenia tego, co może osiągnąć́ w ciągu 10 lat”[1].

Także czerp radość ze sportu i bij swoje nowe życiówki, nawet jeśli to ma być parę sekund. Dzięki temu motywacja do treningu będzie się zwiększać naturalnie. Niech sport będzie Twoją radością i drogą do najlepszej wersji samego siebie.

Motywacja do treningu – poszerz swoje pudełko 😉 

Sport jest wspaniałym narzędziem do regeneracji. Tlen leczy 🙂 i dodaje motywacji do wszystkich sfer życia. Sport zwiększa kreatywność, pomaga lepiej myśleć, oczyszcza ciało i uzdrawia mózg.

Uprawianie sportu poprawia również produktywność, efektywność i zmienia sposób patrzenia na świat. Sport uczyć tolerować ból, co przekłada się na silną samodyscyplinę.

Jeśli interesuje Cię motywacja do nauki, to uprawianie sportu w znaczący sposób zwiększy Twoje możliwości poznawcze.

Każdy manager i człowiek, który działa w biznesie, zaobserwuje pozytywny wpływ sportu na myślenie, poziom energii i możliwości motywowania pracowników, czy też współpracowników. 

Warto, abyś spojrzał na sport nie tylko poprzez pryzmat narzuconych przez producentów suplementów sztucznych wizerunków facetów z sześciopakami. Pomyśl o stawaniu się pełniejszą, bardziej pozytywną, otwartą i świadomą istotą ludzką. 

Warto uprawiać sport dla siebie, w swoim tempie i otoczyć się ludźmi, którzy podzielają Twoją pasję i są na podobnym poziomie. Lub jeśli są na wyższym poziomie, to są przyjaznymi wspieraczami, którzy dodają Ci motywacji do kolejnych treningów i ćwiczeń.

Osiągnij swój cel i zachowaj dystans

Poczucie humoru przydaje się, aby zachować dystans do samego siebie, nawet gdy osiągniesz maksimum swoich możliwości.

Dowiedz się mojej pełnej humoru historii związanej z osiągnięciem mojego marzenia.

Podsumowanie

Osiąganie celów sportowych przyczyni się do Twoich lepszych umiejętności planowania życia

Oby Twój czas, który włożyłeś w przeczytanie tego posta, przełożył się na Twoją większą motywację do treningów. 

Zachęcam Cię do dołączenie do MOTIFLOW, zapisania się na mailing, dzięki któremu otrzymasz nowe informacje z zakresu motywacji, technologii i społeczności pozytywnych ludzi. 

Dobrego flow i działania w kierunku Twojej najlepszej wersji!

Dużo motywacji do treningów i ćwiczeń. 


[1] Cyprian Forc, Maksymalna Pewność Siebie.

Cyprian Forc

Artykuł napisał Cyprian Forc -💡 trener i coach | 📣 mówca motywacyjny. Więcej informacji o autorze: Forc.me

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *