MOTYWACJA DO PRACY

Jeśli wylądowałeś na tej stronie, zapewne szukasz motywacji do pracy, ponieważ praca, którą obecnie wykonujesz, nie zaspokaja Twoich potrzeb. 

Mówiąc najprościej, Twoja obecna praca jest dla Ciebie nudna i szukasz motywacji do niej lub do zupełnie nowej pracy.

Jak to zrobić? Od czego zacząć? 

Podam Ci 9 pomysłów. 

Pierwsze 6 – aby dodać Ci motywacji do pracy (również pracy zdalnej), którą obecnie wykonujesz i sprawić, aby bardziej Ci się chciało wykonywać obecną pracę. 

A kolejne 3 pomysły będą dla osób, które chcą zupełnie zmienić pracę i potrzebują motywacji ku temu.

Motywacja do pracy obecnej…

Dodaj urozmaicenia, które dodadzą Ci motywacji do pracy

Jednym z najciekawszych sposobów zwiększania motywacji do pracy jest dodanie do niej czegoś, co zaspokaja więcej potrzeb – w taki sposób, aby nawet monotonna i dobrze znana praca stała się przyjemniejsza.

Podczas pracy można słuchać muzyki bez wokalu, ale ze stałym rytmem, dzięki czemu wejdziemy w stan transu. Takim typem muzyki jest np. drum and bass. Niektórzy polecają również słuchanie muzyki barokowej, ponieważ wpływa ona kojąco i stymuluje koncentracje. Jednak nie wszyscy lubię Bacha czy Vivaldiego, ale ja słucham takiej muzyki podczas pisania tego artykułu.

Człowiek optymalizujący strony internetowe opowiadał mi kiedyś, że urozmaica żmudną pracę (często wykonuje te same czynności) poprzez puszczenie w tle filmu, który oglądał dziesiątki razy. Dzięki temu, że dobrze zna ten film, nie ogląda go z pełną uwagą. Jednak świadomość, że film leci w tle, dodaje mu motywacji i polepsza vibe jego pracy. 

Zmień perspektywę

Czasami proste zadania, do których nie czujemy motywacji, mogą wydawać się błahe i nieznaczące. Warto jednak spojrzeć na nie z dalszej perspektywy.

Nie chce Ci się załatwić nudnej papierkowej roboty w księgowości? Pomyśl o kontroli z US i wysokiej karze. Pewnie od razu poczujesz motywację do pracy związanej z księgowością.

Nie chce Ci się zadzwonić do klienta, aby domknąć zamówienie? Pomyśl o nadchodzących urodzinach Twojego dziecka i braku pieniędzy na prezent. Znowu powinieneś poczuć motywację do działania.

Nie chce Ci się zająć marketingiem w firmie? Pomyśl o konkurencji, która nie śpi i o swojej firmie, w której za parę miesięcy zaczniesz odczuwać problemy z brakiem klientów spowodowane nieodpowiednią komunikacją marketingową. 

Nie chce Ci się zadbać o swoje zdrowie i balans w życiu zawodowym? Pomyśl o tym, jak będziesz wypalony i zaczniesz popełniać błędne decyzje, które mogą spowodować znaczne straty.

Warto posiadać umiejętność zmiany perspektywy, aby szybko zobaczyć drugie dno (albo też niebo 😃) w różnych sytuacjach. Takie podejście może dać Ci ogrom motywacji do pracy. 

Naucz się radzić sobie z bólem

Brak motywacji często ma swoje źródło w przyzwyczajeniu do komfortu i przyjemności lub poszukiwaniu ciągłego zaspokajania swoich pragnień. 

Takie podejście nie ma przyszłości. Jest błędne. Ludzie, którzy osiągają sukcesy – jakkolwiek ten sukces zdefiniujesz – potrafią radzić sobie z dyskomfortem. Umiejętność znoszenia bólu i dyskomfortu jest kluczowa do przejścia przez trudne momenty. Po burzy często przychodzi piękna pogoda, ale trzeba przetrwać tę burzę w jak najlepszym stanie. 

Co zrobić, aby zwiększyć swoją tolerancję na ból? 

  • Najprostszy sposób: bierz codziennie rano zimny prysznic. Umiejętność dobrowolnego wylewania na siebie przez parę minut zimnej wody sprawi, że nauczysz się kontrolować reakcje ciała na dyskomfort. Przyczyni się również holistycznie do poprawy Twojego zdrowia. 
  • Uprawiaj regularnie sport. Każdy sport, czy to na siłowni, czy w terenie, łączy się z pokonywaniem barier psychicznych związanych z bólem czy też dyskomfortem i jest świetnym treningiem. Po przebiegnięciu 10 km w deszczu ta papierkowa robota, będzie dla Ciebie jak wakacje na Hawajach 🙂 Motywacja do ćwiczeń z czasem stanie się dla Ciebie zupełnie automatyczna. Po prostu będziesz szukał w treningu znajomych endorfin i dodatkowej energii. 
śmiech - motywacja do pracy

Otocz się zmotywowanymi ludźmi

“Z jakim przystajesz, takim się stajesz” 

Ten cytat, tak samo banalny, jak i prawdziwy, powinien być zawsze z Tobą. Gdy spędzasz swój czas ze zmotywowanymi ludźmi, którzy są wyśmienici w swojej pracy, ich energia udzieli się i Tobie.

Każdy z nas ma pewną wibrację, swój osobisty vibe, a przebywając z ludźmi o zmotywowanym, energicznym vibe’ie, w naturalny sposób przeniesie się on na Ciebie. Zrozum, że to jest prawo fizyki, a nie żadne przekonanie. Tak po prostu jest 🙂

Pamiętam dokładnie pewną sytuację z przeszłości. Spędzając kilka godzin z moim współpracownikiem, który uczył mnie jak sprzedawać produkty, nie tylko nabyłem przekonanie, że dane produkty są świetne dla danego klienta, ale również zacząłem wierzyć bardziej w samego siebie, co przeniosło się na moją motywację do pracy. 

Jestem również szczęściarzem, który ma w swojej rodzinie bardzo pracowitych przedsiębiorców.  Za każdym razem, gdy spędzam z nimi czas, wpływa to na mnie inspirująco – zarówno na poziomie umysłu, jak również vibe’u. 

Dlatego też konferencje, seminaria, mastermindy czy też grupy biznesowe są przydatne do odpowiedniej synchronizacji z innymi zmotywanymi ludźmi i zwiększania własnej motywacji do pracy. 

Gdy z biegiem czasu wykształcisz w sobie taki vibe i motywację, staniesz się świetny z motywowania pracownikówdo pracy i może zostaniesz managerem. 

Zadbaj o mocny poranek

Głęboko wierzę, że mocny poranek, mocny start dnia jest podstawą, aby wejść w stan przepływu (ang. flow), uzyskać momentum i pozostać w tym stanie do końca dnia. 

Na poniższym video tłumaczę mocny start w 4 krokach. Nie będę spoilerował, po prostu obejrzyj je od początku do końca.

Stosuję to od dłuższego czasu i nie znam lepszego sposobu, aby rozpocząć dzień na pełnym flow i być w pełnej gotowości do działania już kilkadziesiąt minut po przebudzeniu 🙂 Jest to szczególnie ważne, jeśli poszukujesz motywacji do pracy zdalnej i musisz ją sam znaleźć od rana. 

Taka rutyna mocnego poranka to doskonała metoda poprawy swojej samodyscypliny oraz produktywności

Trzymam za Ciebie kciuki! 🙂

Motywacja do pracy, a kij i marchewka

Jeśli czytałeś już kiedyś książki z zakresu psychologii lub oglądałeś filmiki na ten temat, to zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z istnienia motywacji biegunowej, czyli metody kija i marchewki. Inne nazwy to: plus i minus lub zalety i wady.

Tego typu motywacja jest szczególnie dobra dla ludzi, który lubią sobie czarno na białym rozpisać obecną sytuację, aby przeanalizować to, co jest do zrobienia. 

Jak wykorzystać tę technikę w praktyce? Przedstawię Ci proste ćwiczenie.

  1. Weź kartę papieru/notatnik/dziennik.
  2. Przedziel stronę na pół pionową linią.
  3. Napisz na górze jednej kolumny plusy/marchewka/zalety, a na górze drugiej kolumny minusy/kij/wady.
  4. Wymień od 3 do 10 przykładów plusów/zalet swojej obecnej pracy oraz minusów/wad sytuacji, gdy stracisz tę pracę. 
  5. Aby wzmocnić technikę, dokonaj tej analizy z perspektywy roku, 5 i 10 lat! Weź pod uwagę wszystkie sfery życia, np. zdrowie, finanse, relacje. 

Myślę, że po zrobieniu tego 15–30-minutowego ćwiczenia poczujesz znaczny wzrost motywacji do pracy na poziomie motywacji intelektualnej i emocjonalnej. 

Motywacja do znalezienia nowej pracy…

Jeśli masz już naprawdę dość swojej obecnej pracy i jest to stan, który utrzymuje się od dłuższego czasu, to prawdopodobnie oznacza, że czas zmienić pracę. Aby to zrobić, warto zastanowić się nad 3 pomysłami podanymi niżej. 

Wewnętrzna motywacja do pracy

Tak jak pisałem w rozległym artykule o motywacji, w którym wymieniłem aż 8 typów motywacji:

W mojej kuchni wisi zdjęcia Jamesa Lawrenca, który w 2015 ustanowił rekord w wykonaniu 50 Iron Manów (wyścigi triathlonowy na dystansie: 3,86 km pływanie, 180,2 km jazdy na rowerze i 42,195 km bieg). W sumie ponad 220 km. James zrobił to w 50 stanach w następujących po sobie 50 dniach. James musiał zrobić IronMana i pojechać i tego samego dnia pojechać do następnego stanu, aby zrobić kolejny wyścig. I tak 50 razy. Co dodaje całej historii jeszcze większego blasku to, że jeździł po tych stanach ze swoją 6 osobową rodziną. James jest dla mnie symbolem wytrwałości, dyscypliny, niesamowitych zdolności ciała do regeneracji oraz wyjątkowym przykładem na moc motywacji wewnętrznej. 

Historia Jamesa przypomina mi o ogromnym potencjale ludzkiego ciała do regeneracji oraz realizowania kolejnych potężnych wyzwań. Zrozum, zrobić 50 IronManów w 50 stanach, w 50 dni z rzędu – to jest kosmiczny wyczyn.

James pokazał również, jak wielka moc płynie z odpowiedzi na pytanie: jakie są moje cele w życiu. 

Jak znaleźć swoją wewnętrzną pasję, swój wewnętrzny cel? 

Oto ćwiczenie z mojej książki Maksymalna Pewność Siebie.

Zadanie dla Ciebie (ćwiczenie): Jak odnaleźć swój cel w życiu?

Krok 1

Wyjmij czystą kartkę papieru lub otwórz edytor tekstu, w którym możesz pisać (polecam ten drugi, ponieważ jest szybszy).

Krok 2

Zapisz u góry: Jaki jest mój prawdziwy cel w życiu?

Krok 3

Napisz odpowiedź (dowolną), która pojawi się w Twojej głowie. Nie musi to być całe zdanie. Może to być skrót myślowy. 

Krok 4

Powtarzaj krok 3, dopóki nie napiszesz odpowiedzi, która sprawi, że poczujesz głębokie wzruszenie. 

Gratulacje! To jest twój cel. To będzie to, na czym warto oprzeć swoją pracę. Pomimo że początki mogą być trudne.

Dzięki temu ćwiczeniu znajdziesz odpowiedź na pytanie, co jest tym czymś w Twoim życiu 🙂

podróż - motywacja do pracy

Naciągnij sprężynę

Hmm, jaką sprężynę? Ano… Twoją sprężynę motywacyjną! Oto pomysł, który nie spodoba się żadnemu pracoholikowi, ale który jest piękny w swojej prostocie i mocy.

Jeśli chcesz zacząć nowy rozdział w swoim życiu, znaleźć nową pracę, to musisz podładować swój akumulator na maksa i osiągnąć motywację na poziomie szczytowym – 10. Jak to zrobić? 

Wyjechać na wakacje… i to niezwykłe wakacje. Wakacje, które potrwają od 3 do 6 tygodni i w których trakcie całkowicie oderwiesz się od swoich obecnych obowiązków. 

Osobiście, gdy zrobiłem 4-tygodniowe wakacje, to przestałem myśleć o pracy dopiero po 10 dniach… Dlatego tak ważne jest, aby to były wakacje dłuższe niż 2 tygodnie. 2 tygodnie to stanowczo za mało, jeśli chcesz naciągnąć na maksa swoją motywacyjną sprężynę…

Polecam Ci spędzić ten czas w pięknym miejscu, najlepiej wśród natury, bo jak pięknie napisał Cyprian Kamil Norwid:

„Bo piękno na to jest, by zachwycało. Do pracy – praca, by się powstało”. 

Po dłuższym odpoczynku nabierzesz odpowiedniej dyscypliny, dystansu oraz energii do podjęcia ważnych dla Ciebie decyzji zawodowych 🙂

Zainspiruj się i zaczerpnij opinii eksperckiej

W sieci znajdziesz naprawdę dużo pomysłów na biznes lub pracę. Jak się odnaleźć w tym galimatiasie? 

Przed wszystkim pamiętaj, że podążając za swoją pasją i robiąc coś, co jest niezweryfikowane, możesz czekać miesiące, aż zaczniesz godnie zarabiać na danej pracy. Dlatego upewnij się, że masz zasoby finansowe pozwalające Ci przeżyć do momentu otrzymania pierwszych pieniędzy. Szczególnie jeśli mówimy tutaj o pracy związanej ze sztuką lub muzyką. 

Natomiast jeśli posiadasz praktyczne umiejętności i Twój pomysł jest już dobrze zweryfikowany oraz posiadasz doświadczenie, to sprawdź portal typu LinkedIn, który jest takim “biznesowym Facebookiem” i na którym znajdziesz firmy, ludzi z branży, oferty pracy oraz rekruterów i headhunterów. Przy okazji dodaj i mnie do kontaktów, abyśmy byli w kontakcie. Oto mój profil

Na LinkedIn możesz zweryfikować, w jakich firmach pracują ludzie z doświadczeniem podobnym do Twojego, możesz nawet do nich bezpośrednio napisać i zapytać jak znaleźli tą pracę i co Ci polecają! 

Osobiście znam też parę osób, które pomagają planować ścieżkę kariery, więc jakby co – pisz do mnie.

Podsumowując 

W powyższym artykule poznałeś 6 pomysłów na więcej motywacji do obecnej pracy oraz 3 pomysły na wzrost motywacji do znalezienia nowej pracy.

Praca jest ważnym elementem życia każdego z nas. Potrzebujemy jej nie tylko po to, aby mieć za co żyć, ale również aby zaspokajać również potrzeby wyższego rzędu: te związane z relacjami, rozwojem, a nawet duchowością! 

Właśnie takiej pracy Ci życzę: abyś miał pracę, dzięki której poczujesz głęboką satysfakcję w życiu! 

Zachęcam Cię do dołączenie do MOTIFLOWzapisania się na listę, dzięki której otrzymasz nowe informacje ode mnie z zakresu motywacji, technologii i życia społeczności pozytywnych ludzi. 

Cyprian Forc

Artykuł stworzył Cyprian Forc -💡 trener i coach | 📣 mówca motywacyjny. Więcej informacji o autorze: Forc.me

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *