Kategorie
motywacja

Motywacja i samodyscyplina w pracy zdalnej | 2020

W poprzednich artykułach na stronie motiflow kompleksowo poruszyliśmy tematy jak się motywować lub jeśli prowadzisz biznes jak motywować swoich pracowników. Dzisiaj poruszymy temat motywacji podczas dnia pracy zdalnej. Co zrobić, aby “wydusić” z tego dnia maksimum i pracować w domu na najwyższych obrotach.

1. Zacznij dzień pracy zdalnej z pełną mocą

Mocny poranek, który postawi Cię na nogi i da Ci motywację do zrobienia najtrudniejszej rzeczy w pierwszej kolejności to klucz to wspaniałego dnia pracy zdalnej. 

Najgorsze co można zrobić to po przebudzeniu i leżąc w łóżku zacząć przeglądać social media na swoim smartfonie. Wtedy niepobudzone ciało zostaje podporządkowane mózgowi w stanie automatycznego skrolowania w poszukiwaniu zastrzyków dopaminy. 

Najlepsze co możesz zrobić to wstać, poćwiczyć (ja codziennie wybieram pomiędzy skakaniem na trampolinie, jogą a ćwiczeniami mięśni brzucha), następnie wziąć prysznic (najlepiej zimny, albo mieszankę ciepłego z zimnym), następnie usiąść i poświęcić parę minut na planowanie dnia, po czym zrobić zadanie, które jest najtrudniejsze. Rozpoczęcie dnia od najtrudniejszego zadania sprawi, żeby będziesz miał spore momentum, gdy przyjdzie czas na zadania średnie i łatwe. 

Stworzenie silnej samodyscypliny przychodzi z czasem, jednak zbudowanie nawyku opisanego powyżej to jedna z najlepszych technik rozwoju osobistego. 

2. Urozmaić dzień pracy zdalnej odpowiednimi pobudzaczami

Siedzenie przy komputerze i praca intelektualna powoduje, że moce obliczeniowe w końcu się kończą i następuje moment “wyczerpania baterii”. Aby przedłużyć energię, wykorzystaj pojazd, czyli Twoje ciało do tego wspierało komputer, czyli mózg. 

Najgorsze co możesz zrobić to usiąść rano przy biurku i w zgarbionej pozycji pozostać tak do końca dnia, przenosząc się później na kanapę i do łóżka. Jest to prosta strategia, aby stać się roślinką i obniżyć swoje możliwości poznawcze. 

Najlepsze co możesz zrobić to od samego rana poćwiczyć od 5 do 30 minut. Następnie robić przerwy co godzinę, aby robić przysiady, pajacyki, pompki, parę pozdrowień słońca, żonglować itp. Po południu pójść na długi spacer lub mocniejszy trening kardio/siłowy w zależności od Twojego stopnia zaawansowania. Twoje ciało i umysł są ze sobą bardzo mocno połączone, świadome ćwiczenia przyczyniają się do wzmocnienia czynności poznawczych. 

Więcej o temacie ciężkiej pracy, pasji, szczęście, lenistwa, efektywności i produktywności znajdziesz w artykule poświęconym soczystej motywacji

3. Okiełznaj umysł, gdy pojawi się natłok myśli

Gdy w ciągu dnia pojawia się natłok myśli, zadań i zaczynasz czuć, że Twój system zaczyna tracić kontrolę na sytuację, pomedytuj lub zrób technikę oddechową, lub pójdź na szybki spacer. Oto dobra technika oddechowa, którą bardzo lubię, bo daję natychmiastowy efekt uspokajający. 

Najgorsze co możesz zrobić, gdy pojawi się natłok myśli to otworzyć 20 zakładek w przeglądarce i próbować je wszystkie robić naraz. 

Najlepsze co możesz zrobić, zauważyć co się dzieje w Twojej głowie i zapisać w swoim journal’u lub na dowolnej kartce zadania do wykonania i wybrać te najważniejsze. Przejść do robienia najtrudniejszego/najważniejszego zadania i następnie robić te łatwiejsze i mniej ważne. 

Jeśli szukasz możliwości zaplanowania życia to narzędzie MOTIFLOW, zostało stworzone do tego, aby pomóc Ci to osiągnąć w najlepszy, możliwy sposób. 

4. Jedz, aby pożywić mózg

Twój mózg to czasami dzikie zwierze. Z jednej strony chce przyswoić dużo kalorii, a szczególnie węglowodanów, aby odczuć satysfakcję płynącą z ośrodka przyjemności. Z drugiej strony, aby optymalnie pracował i zdolności poznawcze działały na wysokim poziomie, potrzebuje zupełnie innych składników niż ogłupiające węglowodany. 

Najgorsze co możesz zrobić to zjeść od rana płatki kukurydziane w posypce cukrowej zalane mlekiem czekoladowym lub najeść się parę skibek chleba z nutellą. Taki start spowoduje natychmiastowe obniżenie motywacji oraz zdolności poznawczych. 

Najlepsze co możesz zrobić to odłożyć śniadanie do godzin południowych i skrócić okienko żywieniowe co przełoży się na lepszą motywację do pracy. Jeśli pojawi się poczucie głodu, możesz wypić yerba mate, wodę z imbirem lub wypić zielonego smoothiego ze szpinakiem, jabłkiem, selerem naciowym, nasionami chia i np. borówkami. W ten sposób doładujesz swój mózg jedzeniem. 

Jeśli szukasz motywacji do odchudzania lub zastanawia Cię, czy masz zdrowy mózg, albo o co chodzi w weganizmie, to sprawdź te artykuły. 

5. Wyśpij się, aby mieć więcej energii i lepszą koncentrację

Podczas snu nasz organizm przeprowadza wiosenne porządki. Komórki wyrzucają pozostałości po całym dniu pracy tworzeniu energii. Nasz mózg segreguje informacje, aby były lepiej dostępne w przyszłości. Gdy dobrze śpisz, rano budzisz się rześki i gotowy do działania. 

Najgorsze co możesz zrobić to przed snem przeglądać smartfona lub oglądać YouTube i naświetlać się światłem niebieskim emitowanym przez ekrany. Spowoduje to obniżenie jakości snu i skrócenie kluczowej głębokiej fazy snu. 

Najlepsze co możesz zrobić to 60 – 90 minut przed snem zapalić specjalną żarówkę w domu, która świeci żółtym światłem, zostawić smartfona w innym pomieszczeniu i poczytać książkę. Może to być nawet książka fabularna, aby było łatwiej Ci się na niej skoncentrować. Książka pomoże Ci się wyciszyć i polepszy jakość Twojego snu, a brak światła niebieskiego przełoży się na głębszy sen i lepszą regenerację. 

W artykule wybitne udoskonalanie umysłu zawarłem więcej najefektywniejszych pomysłów na polepszenie jakości swojego życia poprzez rozwój umysłowy. 

Jeśli połączysz te 5 pomysłów i oprzesz swoją pracę zdalną na tych filarach: aktywności fizycznej, odżywianiu, relaksie oraz dobrym śnie to jestem pewny, że Twoja praca zdalna stanie się bardziej efektywna i skuteczna. 

Zaplanuj życie z MOTIFLOW na tej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *