Kategorie
motywacja samodyscyplina

Jak zbudować silną samodyscyplinę

Nie ma tak męczącego znużenia, jakie powoduje brak pracy.

~ Charles Spurgeon

Jeśli ostatnio utknąłeś w lenistwie, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci produktywnie pracować.

1. Zaakceptuj, że rezultaty wymagają ciężkiej pracy

Przypomnij sobie o prostym łańcuchu przyczynowości od decyzji do działania, do rezultatów. Ta środkowa faza jest tam, gdzie jest większość pracy.

Jeśli nie masz ochoty nigdy zacząć działać i popchnąć się do akcji, jeśli masz opór przed samym pojęciem motywowania się, jeśli masz nadmiernie rozwinięte poczucie utożsamiania się i myślisz że cała dobroć świata powinna spłynąć na ciebie z łatwością, to świetnie. Możesz przeczytać ten artykuł wyłącznie w celach rozrywkowych.

Ale jeśli jesteś pragmatycznym realistą, jeśli zdajesz sobie sprawę, że jest wiele celów zbyt dużych i stanowiących wyzwanie, aby je przyciągnąć i zamanifestować się z powietrza, jeśli widzisz, że sednem stawiania czoła większym celom jest rozwijanie się odwagi do działania, jeśli możesz zaakceptować, że całkowite uniknięcie działania jest receptą na stagnację, a zwłaszcza jeśli masz dość nieosiągania oczekiwanych rezultatów i konieczności zadowolenia się mniejszym wysiłkiem, być może możesz zrobić ten ważny krok i zaakceptować, że niektóre z twoich celów będą wymagały ciężkiej pracy i zdyscyplinowanego, skoncentrowanego działania.

2. Zauważ, jak odczuwasz samodyscyplinę, a jak lenistwo

Zwróć uwagę, że w momentach, gdy sam się dyscyplinujesz, aby podjąć działanie, często czujesz się fantastycznie, gdy minie pierwsze 15 minut. Na pewno miło jest cieszyć się efektem końcowym. Ale pamiętaj też, jak to jest popychać się poza strefę komfortu i wejść w strumień akcji.

Jak by to było spędzić tę dodatkową godzinę w pracy? Albo iść do pracy, kiedy mógłbyś wziąć dodatkowy dzień wolny? Czy znajdziesz czas na ukończenie tego dodatkowego projektu?

Pewnie, że wymagało to poświęcenia. Ale co jeśli byś zrezygnował? Dodatkowy czas na telewizję, trochę surfowania po internecie i więcej czasu w łóżku

Co zyskałeś za swoje wysiłki związane z samodyscypliną? To nie byłoby tylo osiągnięcie wyniku. Stałbyś się silniejszy.

Bezczynność może być bezlitosna. Zabija twoje cele. Wypala Twoją energię. Zabiera Ci z nadzieję. Samodyscyplina odpłaca ci za wszystkie te rezultaty i daje dużo więcej, w tym znacznie dostarcza Ci większe szczęście, spełnienie i poczucie własnej wartości.

3. Przyjmij odpowiedzialność

Uznaj, że nikt cię nie uratuje. Nikt nie zmusi cię do działania. Tylko Ty możesz to zrobić dla siebie.

Leniwe unikanie odpowiedzialności nie jest dla ciebie. Nie chcesz stagnacji. Chcesz wzrostu, a to wymaga działania, ruchu i zmiany. To wymaga podjęcia pewnych decyzji i rozpoczęcia pracy.

Nie myl lenistwa z łatwością. Na dłuższą metę lenistwo powoduje tylko bezcelowe trudności i bolesny żal – i słusznie, ponieważ warto, abyś pamiętał, że mógłbyś uniknąć tego, gdybyś naprawdę się zmotywował.

Nie obciążaj działaniem innych. Niech to opiera się na twoich barkach, choćby z tego powodu, że to ty ostatecznie musisz wziąć na siebie wyniki i osiągnięcia.

4. Mocno rozpocznij dzień

Silna etyka pracy zaczyna się od zdyscyplinowanej porannej rutyny. Nie daj się złapać, leżąc na plecach na wpół przytomny, wychodząc leniwie z łóżka aby rozpocząć początek dnia.

Kiedy się obudzisz, wstań. Rusz się i utrzymaj ten ruch. Wkrótce stanie się to nawykiem. Jeśli nie robisz tego naturalnie, pomoże Ci budzik wysokiej jakości. Kiedy zabrzmi alarm, wstań pierwszy, następnie wyłącz go stąpając mocno po ziemi.

Jeśli nie możesz obudzić się rano, popraw dietę, która pozbawia cię energii i motywacji, zamiast mocno ją napędzać.

Zacznij każdy dzień od silnego poranka, a reszta dnia pójdzie z górki. Poruszaj się z mocą i celem w ciągu tej pierwszej godziny. Bądź zwycięzcą swoich poranków. Następnie utrzymuj tą mistrzowską postawę tak długo, jak to możliwe, każdego dnia.

5. Trening ciała

Jeśli prezydent USA znajdzie czas w swoim wyjątkowo napiętym harmonogramie, aby ćwiczyć 45 minut każdego ranka, na pewno i Ty masz czas i znajdziesz motywację do ćwiczeń.

Silne ćwiczenia energetyzują cię. Twoje ciało jest stworzone aby się poruszać. Twój mózg cierpi zwłaszcza na brak ćwiczeń fizycznych, co prowadzi do nierównowagi hormonów i neuroprzekaźników. Ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych odmładzaczy mózgu. Nie pozwól, aby twój umysł był spowalniany przez ospałe ciało.

Jeśli masz trudności z koncentracją umysłu, zacznij od skupienia się na ciele.

Podczas ćwiczeń spraw, aby były trudne. Nie rób tego samego w kółko. Miksuj ćwiczenia. Popchnij się. Zrób to intensywnie. Podejmij wyzwanie nie tylko fizyczne, ale także mentalne. Przyjmij wspaniałe uczucie, że każdego dnia osiągasz coś trudnego, a najlepiej rano! Rozpocznij dzień od fizycznego zwycięstwa.

Ćwiczenia to nie tylko trening dla twojego ciała. To trening dla twojego umysłu – a zwłaszcza dla twojej samodyscypliny.

6. Podejmij prawdziwe wyzwanie przed obiadem

Nikt nie może myśleć poprawnie, kto nie działa. Bezczynność wypacza umysł. ~ Henry Ford

Rozpocznij każdy dzień roboczy z mentalnym wyzwaniem. Nie zaczynaj od czegoś lekkiego i wygodnego. Zanurz się w trudnym zadaniu, którego część z nas wolałaby uniknąć. Wytęż się, aby zaakceptować to, co trudne, zamiast odpychać to od siebie. To pomoże Ci zrozumieć jak się motywować.

Kiedy unikasz trudnych zadań, wpychając je później w swój dzień, wkrótce dojdziesz do wniosku, że możesz to zrobić na następny dzień… a potem następny… a potem na następny tydzień… i wtedy zdasz sobie sprawę, że to małe odroczenie zmieniło się w miesiące zwlekania.

Aby uniknąć wykonywania trudnego zadania trzeba mieć nawyk odkładania trudności na czas nieokreślony. W ten sposób nie można otrzymać korzyści płynących z wykonywania trudnej pracy.

Nie opieraj się trudnym zadaniom. Wykorzystaj je jako codzienny trening oporu!

7. Przejdź do sedna

Zdecyduj, że nigdy nie będziesz bezczynny… To cudowne, ile możemy zrobić, jeśli działamy. 
~ Thomas Jefferson

Przestań plotkować. Przestań o tym mówić. Idź, zrób to.

Podejmowanie działań daje szybsze rezultaty niż myślenie o podjęciu działania. Wiele problemów, które ludzie dyskutują w nieskończoność, można rozwiązać w mniej niż 10 minutach bezpośredniego działania.

Wielokrotne popychanie się do działania tworzy przepływ (stan flow) i daje dobre samopoczucie. Myślenie o robieniu (ale nie robienie) powoduje nagromadzenie niepotrzebnych przeszkód.

8. Działaj w dobrym celu

Podczas pracy staraj się osiągnąć pożądany efekt końcowy. Nie chódź w kółko, wykonując bezsensowne prace, które nie doprowadzą Cię do oczekiwanych rezultatów.

Ustaw się prosto na cel. Następnie działaj zgodnie z tym celem.

Zaplanuj każdy dzień z wyprzedzeniem, najlepiej na koniec poprzedniego dnia roboczego. W tym czasie sprawdź ponownie swoją misję. Jeśli nie masz misji lub nie masz jasnych celów, przejdź proces motywacyjny w MOTIFLOW i napraw to.

Zaplanuj swoje dni w zgodzie ze swoimi długoterminowymi priorytetami. Zastanawiając się nad możliwymi do podjęcia działaniami, zadaj sobie pytanie, które z nich będą miały znaczenie za rok. 

Inwestuj większość czasu w działania, które, jak się spodziewasz, przyniosą długoterminową poprawę w Twoim życiu.

9. Ukształtuj zdyscyplinowane nawyki

Zdyscyplinowane nawyki to te, które na dłuższą metę mają znaczenie. Jeśli nawyk nie przyniesie ci nic dobrego w utrzymaniu go przez następne pięć lat, to dlaczego utrzymujesz go w swoim życiu?

Użyj 30-dniowej metody próbnej, aby przetestować i uwarunkować nowe nawyki.

Nie próbuj łamać złych nawyków. Nie możesz zastąpić nawyku pustką. Zamiast tego wybierz lepsze zamienniki, które możesz warunkować zamiast starych.

10. Najpierw pracuj, a potem baw się

Bezczynny człowiek nie wie, co to znaczy cieszyć się odpoczynkiem, bo na niego nie zasłużył. 
~ John Lubbock

Zabawa jest najsłodsza, gdy się na nią zasłużyło. Tak jak sen. Zasłuż na sen każdej nocy, ciężko pracując nad swoimi celami w ciągu dnia. Idź do łóżka ze słodkim uśmiechem spełnienia na ustach.

Odbierz swoje nagrody. Ciesz się życiem. Ale najpierw zasłuż na te nagrody.

Zabawa przed czasem zabawy, pozbawia dużej części przyjemności. Jeśli lubisz się bawić, lepiej pokochaj pracować.

Kiedy odpoczywasz lub bawisz się, zostaw pracę w pracy. Nie niszcz regenerującej wartości działań niezwiązanych z pracą, pracując tylko z połową skupienia.

11. Ostrożnie wybieraj swoich rówieśników

Leniwy człowiek, bez względu na talenty, z którymi się narodził, skazał się na myśli drugiego sortu i podrzędnych przyjaciół. 
~ Cyril Connolly

Utrzymuj wysokie standardy dla swojego kręgu znajomych. Trzymaj się na dystans od leniwych, nieproduktywnych i negatywnych ludzi. Słaby krąg to więzienie psychologiczne.

Zaprzyjaźnij się i współpracuj z pracowitymi, ambitnymi i odnoszącymi sukcesy ludźmi na tym świecie, a wkrótce będziesz się do nich zaliczał.

12. Nie używaj prawa przyciągania jako wymówki dla lenistwa

Większość fanów Prawa Przyciągania, których znam, świetnie manifestują – groszaki.

Życzenie sobie więcej wspaniałego życia jest cudowne. Rób tak dalej. Ale zauważ, że Twoje ciężkie, zdyscyplinowane wysiłki są często integralną częścią procesu manifestacji.

Prawo Przyciągania działa najlepiej, gdy każde włókno twojej istoty jest spójne z twoimi pragnieniami. Jak zgodny z nim jesteś, gdy siedzisz na kanapie i oglądasz telewizję, a jednocześnie masz zamiar zwiększyć obfitość życia?

Powiedziałbym, że wyglądasz o wiele bardziej zgodnie z Prawem Przyciągania, kiedy ruszasz tyłek w ciągu dnia, podejmując działania, które Twoim zdaniem pomogą Ci szybciej osiągnąć cele. 

Ale jeśli spędzasz większość czasu, śpiąc do późna, jeśli spędzasz godziny na wykonywaniu zadań o niskiej wartości, które nie muszą być wykonane (i nazywasz je “szukanie informacji”), i jeśli kończysz większość swoich dni z tym tonącym uczuciem, że mogłeś zrobić o wiele więcej, to nic nie manifestujesz. To jest po prostu lenistwo.

Jeśli chcesz lepiej zamanifestować swoje pragnienia, wejdź w trudność podejmowania trudnych decyzji. Podejmij wyzwanie pozostania skupionym w świecie coraz większego rozproszenia. Zobacz, jak daleko możesz posunąć swoją samodyscyplinę. Odkryj nowe sposoby tworzenia i dzielenia się wartością ze światem.

Jeśli uważasz, że jesteś dobry w manifestowaniu, to zamanifestuj skupienie, motywację do pracy i samodyscyplinę, a przekonasz się, że znacznie wzrasta Twoja zdolność do doświadczania tego, czego pragniesz. Nigdy więcej siedzieć na uboczu, mając nadzieję na zmiany, które nigdy nie nadejdą.

Zamanifestuj siłę. Następnie użyj jej. To jest to czego naprawdę pragniesz. Nie marnuj czasu na słabe intencje, które tylko osłabiłyby cię, gdybyś je rzeczywiście otrzymał.

* * *

Utrzymywanie silnej etyki pracy jest ostatecznie kwestią stania się osobą zorientowaną na działanie. Kieruj swoją ścieżką samorozwoju w tym kierunku. Zdecyduj, że wyrośniesz na osobę o silnej, potężnej etyce pracy. Ta robiąca część Ciebie będzie łatwiej płynąć, jeśli będziesz w stanie ogarnąć tą będącą część Ciebie.

Czy jesteś gotowy na ciężką pracę? Kiedy ktoś pyta, czy masz silną etykę pracy, czy odpowiesz bez wahania TAK?

Teraz idź i zrób coś naprawdę trudnego przez następne kilka godzin.

Trzymam za Ciebie kciuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *