Kategorie
mózg i umysł

Jak permanentnie zgnieść negatywne wzorce myśli

Załóżmy, że masz zły nawyk zbytniego rozmyślania o tych samych negatywnych myślach. Załóżmy, że nie ma fizycznej manifestacji tych myśli. To tylko negatywne myślenie, takie jak „jestem w depresji”, „nienawidzę swojej pracy”, „nie mogę tego zrobić” lub „nienawidzę bycia grubym”. Jak zerwać ze złym nawykiem, gdy jest to całkowicie w twojej głowie? 

W rzeczywistości istnieje wiele sposobów na zneutralizowanie negatywnego wzorca myślenia. Podstawową ideą jest zastąpienie starego wzoru nowym. Umysłowe opieranie się negatywnej myśli zwykle przyniesie skutek – po prostu ją wzmocnisz, a nawet pogorszysz. Im bardziej wystrzeliwujesz te neurony w ten sam sposób, tym silniejszy staje się wzór. 

Oto mała metoda, której używam, aby przełamać negatywne wzorce myślowe. Zasadniczo jest to coś, co wymyśliłem na podstawie kombinacji Swish Pattern z NLP i techniki pamięciowej zwanej “łańcuchem”. Zwykle sam Swish Pattern jest słaby i nieskuteczny, ale ta metoda działa dla mnie bardzo dobrze. 

Zamiast próbować oprzeć się negatywnemu myśleniu, przekierujesz je. Pomyśl o tym jak o mentalnym kung fu. Weź energię negatywnej myśli i zmień jej kanał na pozytywną. Przy odrobinie uwarunkowania mentalnego, ilekroć pojawi się myśl negatywna, twój umysł automatycznie przepłynie do połączonej myśli pozytywnej. Jest to podobne do tego jak psy Pawłowa nauczyły się ślinić, gdy zadzwonił dzwonek. 

Oto jak to działa: 

Załóżmy, że twoja negatywna myśl jest subwokalizacją, co oznacza, że ​​słyszysz głos w swojej głowie, który mówi coś, co chcesz zmienić, na przykład: „Jestem idiotą”. Jeśli negatywna myśl jest wizualna (obraz mentalny) lub kinestetyczna (uczucie jelitowe), możesz zastosować podobny proces. W wielu przypadkach myśl zamanifestuje się jako połączenie wszystkich trzech bodźców (wizualnych, słuchowych i kinestetycznych). 

Krok 1: Zamień negatywną myśl w obraz mentalny.

Weź ten mały głos i zamień go w odpowiedni obraz mentalny. Na przykład, jeśli myślisz: „Jestem idiotą”, wyobraź sobie, że masz na sobie czapkę krasnoludka, głupio ubrany i skaczący jak osoba ze szpitala psychiatrycznego. Zobacz siebie otoczonego przez innych ludzi wskazujących na ciebie, gdy krzyczysz: „Jestem idiotą”. Im bardziej wyolbrzymiasz scenę, tym lepiej. Wyobraź sobie jasne kolory, dużo animacji, szybki ruch, a nawet zdjęcia seksualne, jeśli to pomaga ci pamiętać. Ćwicz tę scenę w kółko, aż dojdziesz do punktu, w którym myśl negatywna automatycznie wywołuje głupie obrazy. 

Jeśli masz problemy z wizualizacją, możesz również wykonać powyższe czynności w sposób słyszalny. Przetłumacz negatywną myśl na dźwięk, jak np. Piosenkę, którą śpiewasz. Wykonaj ten sam proces z dźwiękiem zamiast z obrazami. Obydwa sposoby działają. Jednak wolę metodę wizualną. 

Krok 2: Wybierz wzmacniającą myśl zastępczą.

Teraz zdecyduj, jaką myśl chciałbyś mieć zamiast negatywnej. Więc jeśli zastanawiasz się: „Jestem idiotą”, być może chciałbyś zastąpić to słowem „Jestem genialny”. Wybierz myśl, która wzmocni cię w sposób, który zakłóca zniekształcające działanie pierwotnego negatywu myśl. 

Krok 3: Zamień pozytywną myśl w obraz mentalny.

Teraz przejdź przez ten sam proces, którego użyłeś w Kroku 1, aby stworzyć nową scenę mentalną na podstawie pozytywnej myśli. Na przykład „Jestem genialny” możesz sobie wyobrazić, że stoisz wysoko i udajesz Supermana z rękami na biodrach. Wyobraź sobie gigantyczną żarówkę pojawiającą się tuż nad twoją głową. Żarówka włącza się tak jasno, że oślepia, i widzisz siebie krzyczącego: „Jestem gggggeeeeennnnniiiiaaaallllnnnnny!” Ponownie odtwórz tą scenę, dopóki nie pomyślisz, że linia dodatnia automatycznie wywołuje skojarzony obraz. 

Krok 4: Połącz mentalnie oba obrazy.

Teraz zrób zdjęcia w kroku 1 i kroku 3 i połącz je mentalnie. Ta sztuczka jest używana w technikach pamięci, takich jak łączenie łańcuchowe lub ustalanie. Chcesz przekształcić pierwszą scenę w drugą. Swish Pattern z NLP wymagałby prostego cięcia od jednej sceny do drugiej, ale zalecam animację pierwszej sceny do drugiej. Cięcie jest bardzo słabym łącznikiem i często się nie klei. Zamiast tego udawaj, że jesteś reżyserem filmu. Masz scenę początkową i końcową i musisz wypełnić środek. Ale pozostało Ci tylko kilka sekund filmu, więc chcesz znaleźć sposób, aby przejście nastąpiło jak najszybciej. 

Na przykład jeden z przerywających w pierwszej scenie może rzucić żarówkę w idiotyczną wersję ciebie. Ten idiota łapie żarówkę i wkręca ją w czubek głowy, krzywiąc się z bólu. Następnie żarówka rośnie w gigantyczną żarówkę i włącza się tak jasno, że oślepia wszystkich widzów. Zdzierasz zepsute ubranie, by odsłonić pod nim lśniącą białą szatę. Stajesz wysoki jak Superman i krzyczysz pewnie: „Jestem gggggeeeeennnnniiiiaaaallllnnnnny!” Widzowie padają na kolana i zaczynają cię czcić. Ponownie, im więcej przesady zastosujesz, tym lepiej. Przesada ułatwia zapamiętanie sceny, ponieważ nasze mózgi są zaprojektowane do zapamiętywania niezwykłości. 

Po opracowaniu całej sceny przećwicz mentalnie jej szybkość. Powtarzaj całą scenę w kółko, aż będziesz w stanie wyobrazić sobie ją od początku do końca w mniej niż 2 sekundy, najlepiej w mniej niż 1 sekundę. Powinno to być błyskawiczne, znacznie szybsze niż w prawdziwym świecie. 

Krok 5: Test.

Teraz musisz przetestować swoje mentalne przekierowanie, aby zobaczyć, czy to działa. Przypomina to przekierowanie HTML – kiedy wpiszesz stary negatywny adres URL, twój umysł powinien automatycznie przekierować cię na pozytywny. Samo myślenie, że negatywna myśl powinna szybko przywołać pozytywną myśl. Jeśli zrobiłeś to poprawnie, nie będziesz w stanie pomóc. Negatywna myśl jest bodźcem, który powoduje, że umysł automatycznie uruchamia cały wzór. Kiedy tylko pomyślisz: „Jestem idiotą”, nawet nie będąc w pełni tego świadomym, zaczynasz myśleć: „Jestem genialny”. 

Jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś takich wizualizacji, przejście całego procesu może zająć kilka minut lub dłużej. Prędkość przychodzi z praktyką. Wszystko to można dosłownie zrobić w kilka sekund po przyzwyczajeniu się do tego. Nie zniechęcaj się powolnością po raz pierwszy. Jest to umiejętność, której możesz się nauczyć, jak każda inna, i prawdopodobnie za pierwszym razem poczuje się trochę niezręcznie. 

Zalecam eksperymentowanie z różnymi rodzajami obrazów. Prawdopodobnie niektóre odmiany będą bardziej skuteczne niż inne. Zwróć szczególną uwagę na asocjację a dysocjację. Kiedy jesteś asocjujesz sceną, wyobrażasz sobie, że zobaczysz ją na własne oczy (tj. Z perspektywy pierwszej osoby). Kiedy jesteś zdysocjowany, wyobrażasz sobie, że widzisz siebie w scenie (tj. Perspektywa trzeciej osoby). Zwykle uzyskuję najlepsze wyniki, gdy dysocjuję się w obu scenach. Twoje wyniki mogą się różnić. Być może będziesz musiał wykonać trochę pracy kamerą umysłową, jeśli zmienisz się z dysocjacji na powiązaną lub odwrotnie, ale można to zrobić za pomocą praktyki. 

Dużo tego rodzaju warunkowania psychicznego robiłem na początku 2008. Ilekroć odkryłem negatywną myśl, wyciągałem ją i przekierowywałem. W ciągu kilku dni przeprogramowałem dziesiątki negatywnych wzorców myślowych i wkrótce mojemu umysłowi trudno było nawet wywołać negatywną myśl lub emocję. Wszystko było przekierowywane na pozytywną stronę. Myślę, że częściowo dlatego czułem się tak pewnie, gdy zaczynałem własną działalność gospodarczą zaraz po studiach – wykorzystałem warunkowanie mentalne, aby przekierować myśli o zwątpieniu w bardziej rozsądne nastawienie. Nadal musiałem stawić czoła wielu wyzwaniom w świecie rzeczywistym, ale przynajmniej nie walczyłem z własnymi wątpliwościami w tym samym czasie. 

Ten rodzaj warunkowania mentalnego dał mi o wiele bardziej świadomą kontrolę nad moimi stanami wewnętrznymi. Dzisiaj jest tak zinternalizowany, że robię to automatycznie, nawet o tym nie myśląc. W pewnym momencie moja podświadomość przejęła władzę, więc kiedy myślę „nie mogę”, automatycznie zmienia się ona w „jak mogę?” Tak naprawdę powinno się to zdarzyć – przy wystarczającej praktyce warunkowania mentalnego twoja podświadomość przejmie władzę . Eksperci od pamięci podobnie podają, że wraz z praktyką techniki takie jak komendy i wzorce łańcuchowe są przejmowane przez podświadomość, tak jak jazda na rowerze. 

Wypróbuj ten proces następnym razem, gdy zauważysz, że absorbuje Cię nad negatywną myślą. Myślę, że uznasz to za bardzo wzmacniające. I dziel się tym z innymi, którzy mogliby skorzystać z mentalnego odbioru. 

Polecam inne świetne artykuły o doskonaleniu umysłu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *