Kategorie
motywacja

Soczyście Produktywna Motywacja i Samodyscyplina

Moja ulubiona definicja sukcesu pochodzi od Earl Nightingale: „Sukces to stopniowa realizacja godnego celu lub ideału”. Ponieważ nasze cele i wartości są wyjątkowe, nasze osobiste definicje sukcesu również będą wyjątkowe. Dlatego musimy traktować sukces jako względną definicję. Kluczową częścią tej definicji jest „stopniowa realizacja”. Sukces jest procesem, a nie efektem końcowym; to ścieżka, a nie cel. Jeśli dążysz do godnego celu lub ideału (godnego opartego na twoich wartościach, a nie moich lub kogoś innego), to nie ma znaczenia, jakie są Twoje zewnętrzne wyniki – odniesiesz sukces.

Ciężka praca

Ciężka praca to wszystko, co stanowi wyzwanie. Ciężka praca nie musi być nudna, nużąca, ani bolesna. Możesz robić to, co lubisz, i pasjonować się tym, a nadal może to być ciężka praca, jeśli spowoduje to przekroczenie Twoich ograniczeń. Pisanie i wygłaszanie przemówień jest dla mnie ciężką pracą. Stanowi to dla mnie ogromne wyzwanie i wymaga ode mnie pracy ze 100% wydajnością. Ale też to uwielbiam i uważam za głęboko satysfakcjonujące. Myślę, że jednym z największych przełomów w życiu jest zakochanie się w ciężkiej pracy, co oznacza znalezienie wyzwania, które można realizować z pasją. Jak napisał Khalil Gibran w „Proroku”: „Praca jest widoczną miłością”.


🔥 Chcesz wdrożyć już dzisiaj część tej wiedzy w praktyce? Wejdź i sprawdź wyjątkowe, bezpłatne szkolenie: Jak zaplanować życie bez wydawania 5000 zł na coaching i szkolenia motywacyjne?


Pasja

Pasja to entuzjazm i pragnienie. Jest to emocjonalne paliwo do pracy, które może zapewnić dodatkowy napęd i energię. Łatwo jest sprzedawać ludziom pomysł, że jeśli po prostu zaczniesz robić to, co kochasz najbardziej, odniesiesz niewiarygodny sukces i spełnienie, a wszystko jakoś magicznie się ułoży. Dla niektórych osób to z pewnością działa, ale pożądanie jest tylko częścią równania. Dla większości ludzi (w tym mnie) sama pasja nie wystarczy. Wartość pasji różni się w zależności od osoby; dla niektórych ludzi jest to lepsze paliwo niż u innych. Jeśli jesteś osobą dość emocjonalną, która kieruje się głównie sercem, pasja może być dla Ciebie potężnym czynnikiem sukcesu. Ale jeśli jesteś bardziej logicznie nastawiony i prowadzony przez swoją głowę, może okazać się, że pasja jest znacznie słabszym paliwem i możesz być zagrożony o ryzykowne pasję, która doprowadzi cię na manowce. Efektywne wykorzystywanie paliwa z pasji wymaga wysokiego stopnia samoświadomości i musisz sam zdecydować, jaką rolę powinien odgrywać w twoim życiu. Jako człowiek musisz szanować fakt, że jesteś także zwierzęciem emocjonalnym. Masz “nowoczesną” korę mózgową człowieka, ale również dzielisz mózg limbiczny lamparta. Niezwykle cenna jest nauka kontrolowania własnego układu limbicznego zamiast bycia przez niego kontrolowanym. Oznacza to wykorzystanie pozytywnych emocji jako dodatkowego paliwa do osiągnięcia celów wybranych przez twoją korę mózgową. Naucz się wykorzystywać swoje emocje, aby doprowadzić cię do spełnienia swojego celu, zamiast być przez nie prześladowanym. Dowiedz się czy masz zdrowy mózg. Reklamodawcy wydają miliardy dolarów rocznie, aby wpływać na Twój układ limbiczny, więc jeśli nie przejmiesz nad nim kontroli, możesz się założyć, że zrobi to ktoś inny.

Szczęście

Szczęście jest stanem emocjonalnym. Chociaż wiele osób określa szczęście jako główny cel życia, osobiście nie uważam tego za wystarczające. Jeśli chcesz teraz doświadczyć szczęścia emocjonalnego, możesz to zrobić na wiele sposobów, zwłaszcza jeśli studiowałeś NLP. Na przykład, jeśli przez kilka sekund zerknę na zdjęcie uśmiechniętej twarzy mojej dziewczyny to nie mogę się powstrzymać, ale czuję się szczęśliwy i zaczynam się uśmiechać. Nie potrzebujesz skomplikowanych wysiłków, aby osiągnąć szczęście, gdy można to zrobić w zaledwie kilka sekund. Chociaż szczęście ma z pewnością wielką wartość, szczególnie dla twojego zdrowia, nie sądzę, aby stanowiło wystarczający kontekst do życia. Oparcie życia jedynie na doświadczeniu określonej emocji wydaje się płytkie. Preferuję ideały celu i spełnienia jako kontekstu życia. Oznacza to rozważenie twoich potrzeb, pragnień, zdolności i sumienia oraz zrównoważenie wszystkich czterech tych obszarów. Więc namiętnie robisz to, co kochasz, w dążeniu do znaczącego celu i zarabiasz na tym dobre pieniądze.

Lenistwo

Lenistwo jest ociągającą się bezczynnością. Oznacza to uleganie impulsom emocjonalnym mózgu limbicznego i życie bardziej jak niższy ssak, a mniej jak w pełni świadomy człowiek. Oznacza życie w nieświadomej krainie unikania strachu, a nie świadomie przyjmowanie odwagi. Mam tu na myśli wieczne lenistwo. Z kolei okresowy odpoczynek jest niezwykle cenny. Pomyśl o treningu siłowym. Jeśli ćwiczysz cały dzień, każdego dnia wypalisz się, a twoje mięśnie nie będą miały wystarczających przestojów, aby rosnąć. Jeśli w ogóle nie ćwiczysz mięśni, one zanikają. Największy wzrost uzyskasz dzięki inteligentnemu cyklowi wysiłku i odpoczynku, niezależnie od tego, czy będzie to praca fizyczna, umysłowa czy duchowa. Bycie pracoholikiem przypomina przetrenowanie; jest nieefektywne i szkodliwe. Lenistwo jest podobne do niedoścignięcia, utknięcia w przedłużonej fazie odpoczynku i tym samym nie doświadczania wyzwań ani wzrostu. Tymczasowe lenistwo (inaczej okresowy odpoczynek) ma wielką wartość. To właśnie podczas okresów odpoczynku między treningami Twoje mięśnie faktycznie rosną. A podczas snu zachodzi wiele procesów umysłowych, w tym integracja krótkotrwałych wspomnień z długoterminowymi. Długotrwałe lenistwo jest jak zaspanie – jeśli śpisz za dużo, możesz skończyć bardziej zmęczony, a nawet przygnębiony.

Efektywność

Efektywność to Twój zwrot z inwestycji. Zależy to od tego, jak zdefiniujesz „zwrot” i „inwestycję”. W kategoriach mojej osobistej efektywności definiuję „zwrot” jako spełnienie mojego celu, a „inwestycję” jako mój czas i energię. Więc jeśli pracuję skutecznie, aby osiągnąć swój cel, jestem efektywny. Sukces definiuję według kryteriów wewnętrznych, ale efektywność opiera się bardziej na czynnikach zewnętrznych. Na przykład, ponieważ duża część mojego celu polega na pomaganiu innym ludziom w określeniu celu dla ich własnego życia, moja ostateczna wydajność opiera się po części na tym, jak dobrze osiągnęłam ten cel. Jeśli piszę i mówię przez lata, ale nie mam na tyle wpływu na ludzi, aby stworzyć prawdziwą przemianę, to nie mogę powiedzieć, że jestem produktywny na dłuższą metę. Może to zabrzmieć ekstremalnie, ale posunę się tak daleko, że powiem, że jeśli nie określiłeś celu swojego życia, nie możesz być efektywny w żaden znaczący sposób. Nie możesz zmierzyć efektywności, jeśli nie wiesz, jaki zwrot chcesz osiągnąć. W najlepszym razie możesz być tylko pionkiem przyczyniającym się do efektywności innych. Domyślnie jest to najbardziej prawdopodobny wynik w przypadku braku określonego celu; będziesz efektywnym konsumentem, tak jak chcą tego reklamodawcy.

Etyka Pracy

Silna etyka pracy oznacza, że ​​osiągasz poziom dojrzałości niezbędny do uznania i poszanowania roli ciężkiej pracy. Możemy żałować, że ciężka praca nie była konieczna. Marketerzy sprzedają mnóstwo produktów opartych na ideałach szybkości i łatwości. Wołamy, że pragnienie powinno nam wystarczyć. Pragniemy, aby prawo siewu i zbioru było tylko prawem zbioru. Być może istnieją alternatywne wszechświaty, w których wszystkie nasze pragnienia są natychmiast spełniane, ale niestety nie jest to jeden z nich. W tym wszechświecie, krzyk na ziemię: „Daj mi plony, do cholery!”, Po prostu nie działa. Ciągłe zaprzeczanie prawu siewu i zbioru jest oznaką emocjonalnej niedojrzałości. Musimy działać zgodnie z prawami natury, zamiast lamentować nad ich istnieniem, zwłaszcza jeśli my, ludzie, mamy nadal przetrwać, zamiast robić wielki bałagan na naszej planecie. Odmowa prawa siewu i zbioru jest jednym z powodów, dla których żadna cywilizacja w historii naszej planety nigdy nie przetrwała własnego sukcesu. Na przykład Stany Zjednoczone zostały oparte na silnej etyce pracy (w dużej mierze dzięki purytanom), ale dzisiaj ta etyka pracy amerykańskiej umiera, a Amerykanie stają się bardzo, bardzo grubi i bardzo głęboko zadłużeni, ponieważ coraz więcej ludzie padają ofiarą iluzji, że ciężka praca nie jest konieczna. Ale w końcu musisz zapłacić bankierowi. Jak mówi Jim Rohn, „ból dyscypliny waży uncje, a ból żalu waży tony”.

Produktywność

Produktywność jest podobna do efektywności. Ponownie, jest to miara ROI (ang. Return of Investment – Zwrot z Inwestycji), ale zwykle myślę o produktywności w bardziej szczegółowy sposób, na przykład o produktywności procesu. Inwestycją może być pieniądze, czas, energia lub połączenie różnych zasobów. A zwrot jest pożądanym efektem. Produktywność jest ważna ze względu na niedobór zasobów. Gdybyśmy wszyscy mieli nieograniczony czas, energię, pieniądze itp., Wówczas produktywność byłaby bez znaczenia. Produktywność przy inwestowaniu ograniczonych zasobów to po prostu bycie inteligentnym. Jeśli możesz osiągnąć równoważny wynik inwestując 1/2 X zamiast cały X, to zrób to.

Motywacja

Motywacja jest motywem w działaniu. Jest podobny do pasji i pożądania, ale motywacja jest specjalnie ukierunkowana na podejmowanie działań w celu osiągnięcia rezultatu. Chociaż motywacja może pomóc w rozpoczęciu działania, jest również konsekwencją działania. Możesz być całkowicie zmotywowany do zrobienia czegoś, ale jeśli mimo wszystko zaczniesz, nawet jeśli nie masz na to ochoty, zwykle jest to motywacja napędzająca i trudniej jest przestać pracować niż kontynuować. Motywacja i samodyscyplina są wspaniałymi partnerami. Motywacja jest często największa, gdy chcesz zacząć coś nowego, ale zwykle po pewnym czasie zanika. Osiągnięcie wszechstronnej długoterminowej motywacji w dowolnej dziedzinie życia jest bardzo trudne. Wszyscy mamy czasy, w których wiemy, że powinniśmy coś zrobić, ale nie czujemy się do tego zmotywowani. Samodyscyplina może pomóc wypełnić luki, gdy motywacja osłabnie. Właściwy odpoczynek jest również kluczowym składnikiem. Jeśli czujesz się chwilowo leniwy, możesz zastosować samodyscyplinę, aby przejść obok niego. Ale jeśli czujesz się poważnie wypalony, skorzystanie z dodatkowego czasu wolnego może być tym, czego potrzebujesz, aby przywrócić motywację. Odniosłem ogromną korzyść z rozwijania umiejętności motywowania się (wizualizacja, wyznaczanie celów, świętowanie sukcesów itp.), A także budowania samodyscypliny (przestrzeganie diety wyłącznie wegetariańskiej, branie porannych pryszniców, utrzymywanie porządku itp.). Opracowanie obu tych narzędzi jest znacznie bardziej skuteczne niż nadmierne poleganie tylko na jednym z nich, szczególnie gdy chcemy również motywować współpracowników.

Czy warto płynąć z prądem?

Dokąd zaprowadzi nas płynięcie z prądem? Co nam przyniesie poddanie się siłom natury? Czy naprawdę wiesz, dokąd doprowadzi nas ta ścieżka? Nie tylko nas jako jednostki, ale całą ludzkość? Biorąc pod uwagę status naszej planety i historię naszego świata, dokąd zaprowadzi nas ta filozofia?

A dokąd już zaprowadziła większość innych gatunków na naszej planecie? Gdzie to doprowadziło dinozaury?

Widzisz, jeśli chcesz zaakceptować filozofię płynięcia z prądem i życia w zgodzie z naturą, musisz zaakceptować cały pakiet, który obejmuje oddanie kontroli nad swoim życiem – naturalnym procesom pozostającym poza twoją kontrolą. Musisz ufać, że ścieżka najmniejszego oporu zaprowadzi cię w dobre miejsce.

Jest to łatwa (i bardzo kusząca) filozofia do przyjęcia. A jeśli nie masz nic przeciwko wyginięciu, to możesz nią podążać. Ale jeśli zakochałeś się w potencjale ludzkości, tak jak ja, to być może wolałbyś, żebyśmy nie utonęli we własnym zanieczyszczeniach i nie poszli drogą dinozaurów. Może warto spróbować utrzymać ten wspaniały i kreatywny gatunek przy życiu i zobaczyć, jak daleko możemy się posunąć w naszej ewolucji.

My, ludzie, jesteśmy jedynym gatunkiem na ziemi, który opuścił naszą planetę. Odwiedziliśmy księżyc. Czy to nie jest absolutnie niewiarygodne? I naprawdę się napracowaliśmy, aby to zrobić. Pomyśl o wszystkim, co osiągnęliśmy jako ludzie i o tym, jak wielu z nas ciężko pracowało, aby osiągnąć te cele. To, co osiągniemy w ciągu następnych 100 lat, jest zadziwiające, nawet kontemplując. Z jednej strony cieszę się, że żyję w tym czasie w historii, i jestem wdzięczny za ciężką pracę poprzednich ludzi, która doprowadziła nas do tego punktu.

Dla mnie nie jest to czas w historii na lenistwo, samozadowolenie i tchórzostwo. Ludzkość stoi przed wielkimi wyzwaniami. Zajmijmy się nimi wykorzystując inteligencję, odwagę i zdolność do ciężkiej pracy. Przestańmy narzekać na istnienie tych wyzwań i żałować, że nie wszyscy moglibyśmy wyjść na prostą. Jeśli chcesz łatwo się uwolnić, możesz wybierać z wielu łatwo dostępnych leków.

Wolę aktywnie uczestniczyć w wyzwaniach naszej cywilizacji, zamiast biernie pozwalać, by życie mi umykało. Jeśli wymaga to trochę wysiłku i ciężkiej pracy oraz stawiania czoła lękom, niech tak będzie. Chętnie zapłacę tę cenę. Nie pójdę do grobu, myśląc o ludziach, którym mogłem pomóc, ale nie zrobiłem tego, ponieważ byłem zbyt leniwy i przerażony, aby podjąć wysiłek.

Ciężka praca JEST bolesna, gdy życie jest pozbawione celu. Ale kiedy żyjesz dla czegoś większego niż siebie samego i zadowalania własnego ego, ciężka praca staje się pracą miłości. Kto chce ciężko pracować za pieniądze? Chcesz poświęcić całe życie gromadzeniu śmierdzących kartek ze zdjęciami martwych ludzi? Co to za żałosna motywacja? Oczywiście skulisz się na myśl o ciężkiej pracy, jeśli tylko na tym ci zależy. Ale jest o wiele więcej ciekawych rzeczy do robienia, które sprawiają, że ciężka praca jest opłacalna. A to wymaga wyrwania się z własnej skorupy osobistych uścisków i lęków oraz spojrzenia na resztę świata i zadania sobie pytania: „Jak mogę coś dodać od siebie?”

Jak napisał Rabindranath Tagore:

„Spałem i śniłem, że życie jest radością. 
Obudziłem się i zobaczyłem, że życie jest służbą. 
Zacząłem służyć i zobaczyłem, że służba jest szczęściem.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *