Kategorie
cele

Moc Klarowności

H.L. Hunt, człowiek, który w latach 30. XX wieku zmienił się z producenta-bawełny-bankruta w multimiliardera, kiedy zmarł w 1974 r., Zapytano go podczas wywiadu telewizyjnego, jaką radę mógłby dać innym, którzy chcieli odnieść sukces finansowy. Powiedział, że wymagane są tylko dwie rzeczy. Najpierw musisz dokładnie zdecydować, co chcesz osiągnąć. Większość ludzi nigdy tego nie robi przez całe życie. Po drugie, musisz ustalić, jaką cenę musisz zapłacić, aby to osiągnąć, a następnie zdecydować się zapłacić tę cenę. 

Klarowne cele są niezbędne

Jasne cele i założenia są niezbędne do sukcesu każdej firmy, i nie mniej ważne jest budowanie własnej kariery. Jeśli nie poświęcisz czasu na wyjaśnienie, co dokładnie chcesz osiągnąć, na zawsze skazany jest na poświęcenie życia na osiągnięcie celów tych, którzy to robią. W przypadku braku wyraźnego kierunku w swoim życiu albo meandrujesz bez celu, albo zbudujesz karierę, w której nie czujesz się dobrze. Możesz zarobić trochę pieniędzy i wykonać ciekawą pracę, ale efekt końcowy nie będzie przypominał niczego, co kiedykolwiek podjąłeś świadomą decyzją o budowie, i ostatecznie pozostanie ci poczucie błądzenia, jak byś gdzieś źle skręcił podczas swojej drogi. Czy kiedykolwiek patrzyłeś na swoją karierę i myślałeś sobie: „Jak do cholery się tu dostałem?” 

Jeśli ustalanie celów jest tak bardzo ważne, dlaczego tak mało osób poświęca czas na dokładne określenie, dokąd chcą się udać? Częściową przyczyną tego jest brak wiedzy na temat ustalania jasnych celów. Możesz przejść lata nauki i nigdy nie otrzymywać żadnych instrukcji dotyczących wyznaczania celów. Często zdarza się również, że nie rozumie się ogromnego znaczenia ustalania jasnych celów. Ale ci, którzy naprawdę wiedzą, czego chcą, często przewyższają wszystkich w ogromnym stopniu. 


🔥 Chcesz wdrożyć już dzisiaj część tej wiedzy w praktyce? Wejdź i sprawdź wyjątkowe, bezpłatne szkolenie: Jak zaplanować życie bez wydawania 5000 zł na coaching i szkolenia motywacyjne?


Częstym czynnikiem odstraszającym od wyznaczania celów jest strach przed popełnieniem błędu. Teddy Roosevelt powiedział kiedyś: 

„W każdej chwili decyzji najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to dokonać właściwego wyboru, następną najlepszą rzeczą jest dokonanie niewłaściwego wyboru, a najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to nic nie zrobić.”

Ustalenie praktycznie dowolnego celu to lepsze niż dryfowanie bez celu bez wyraźnego kierunku. Najlepszym sposobem, jaki znam, aby zagwarantować porażkę, jest unikanie podejmowania jasnych, zaangażowanych decyzji. Każdy dzień jest błędem, jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz. Prawdopodobnie spędzasz większość czasu na pracy, aby osiągnąć cele innych ludzi. Lokalna restauracja fast food, reklamodawcy telewizyjni i akcjonariusze firm, którym służysz, są z tego bardzo zadowoleni. Jeśli nie decydujesz, co naprawdę chcesz, to postanowiłeś przekazać swoją przyszłość kaprysom innych, a to zawsze pomyłka. Trzymając wodze samodzielnie i decydując, dokąd chcesz się udać, zyskujesz ogromne poczucie kontroli, którego większość ludzi nigdy nie doświadcza przez całe życie. 

Wiele osób zakłada, że ​​ponieważ mają kierunek, muszą zatem mieć cele, ale tak nie jest i jedynie złudzenie postępu. „Zarabianie większych pieniędzy” i „budowanie biznesu” nie są celami. Cel to konkretny, jasno określony, mierzalny stan. Przykładem różnicy między kierunkiem a celem jest różnica między kierunkiem kompasu na północny wschód a wejściem na Wieżę Eiffla we Francji. Jeden jest jedynie kierunkiem; drugi to określona cel. 

Określ cele w warunkach binarnych

Jednym z kluczowych aspektów celów jest to, że muszą być zdefiniowane w kategoriach binarnych. W dowolnym momencie, gdybym zapytał cię, czy osiągnąłeś już swój cel, musisz być w stanie udzielić mi ostatecznej odpowiedzi „tak” lub „nie”; „Być może” nie jest opcją. Nie możesz powiedzieć z absolutną pewnością, czy w pełni osiągnąłeś wynik „zarabiania więcej”, ale możesz dać mi ostateczną binarną odpowiedź na pytanie, czy obecnie stoisz na szczycie Wieży Eiffla. Przykładem wyraźnego celu biznesowego jest to, że Twój dochód brutto w kwietniu tego roku wynosi 8000 zł lub więcej. To jest coś, co możesz dokładnie obliczyć, a na koniec miesiąca możesz udzielić ostatecznej odpowiedzi, czy twój cel został osiągnięty. Taki jest poziom jasności, którego potrzebujesz, aby stworzyć cel, do którego twój umysł może się zbliżyć i szybko podążać. 

Bądź szczegółowy

Ustalaj cele tak szczegółowo, jak to możliwe. Podaj konkretne liczby, daty i godziny. Upewnij się, że każdy z twoich celów jest mierzalny. Albo to osiągnąłeś, albo nie. Określ swoje cele tak, jakbyś już wiedział, co się wydarzy. Mówi się, że najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej stworzenie. 

Zapisz cele 

Cele muszą być na piśmie w formie pozytywnych, obecnych czasów, osobistych afirmacji (specjalny dashboard MOTIFLOW, jest widoczny zaraz po rejestracji). Cel, który nie jest zapisany, to tylko fantazja. Ustaw cele dla tego, czego chcesz, a nie tego, czego nie chcesz. Twoja podświadomość może skupić się na jasno określonym celu tylko wtedy, gdy cel jest określony pozytywnie. Jeśli skupisz się na tym, czego nie chcesz, zamiast na tym, czego pragniesz, prawdopodobnie przyciągniesz dokładnie to, czego próbujesz uniknąć. Określ swoje cele tak, jakby już zostały osiągnięte. Zamiast powiedzieć: „Zarobię 100 000 zł w tym roku”, powiedz to w czasie teraźniejszym: „Zarabiam 100 000 zł w tym roku”. Jeśli określisz swoje cele w przyszłych terminach, wysyłasz wiadomość do swojej podświadomości, aby na zawsze zachować wynik w przyszłości, tuż poza twoim zasięgiem. Unikaj wymyślnych słów, takich jak „prawdopodobnie”, „powinien”, „mógł”, „chciałby”, „mógł” lub „mógł”, tworząc swoje cele. Takie słowa budzą wątpliwości, czy naprawdę możesz osiągnąć to, czego szukasz. I wreszcie, spersonalizuj swoje cele. Nie możesz wyznaczać celów innym osobom, na przykład: „Wydawca opublikuje moje oprogramowanie do końca roku”. Zamiast tego sformułuj to w ten sposób: „Podpisuję w tym roku kontrakt na sprzedaż detaliczną w Europe, w którym zarobię co najmniej 100 000 zł na koniec roku.”

Obiektywizuj cele subiektywne

Co zrobić, jeśli chcesz wyznaczyć subiektywne cele, takie jak poprawa własnego poziomu samodyscypliny? Jak określasz takie cele w kategoriach binarnych? Aby rozwiązać ten problem, używam skali ocen od 1 do 10. Na przykład, jeśli chcesz poprawić swoją samodyscyplinę, zadaj sobie pytanie w skali od 1 do 10, jak oceniasz swój obecny poziom samodyscypliny? Następnie wyznacz cel, aby osiągnąć określoną ocenę w określonym terminie. Dzięki temu możesz mierzyć swoje postępy i mieć dużą pewność, czy rzeczywiście osiągnąłeś cel. 

Wyznaczanie celów jest działaniem

Wyznaczanie jasnych celów nie jest czynnością pasywną. Nie dzieje się to automatycznie. Aby to zrobić, musisz podjąć bezpośrednie świadome działanie. Wszystko się liczy i nic nie jest neutralne. Albo zbliżasz się do swoich celów, albo od nich oddalasz. Jeśli nic nie robisz lub działasz niejasno, to prawie na pewno jesteś ofiarą „bycia zdominowanym”. Innymi słowy, spędzasz czas na pracy nad celami innych ludzi, nawet o tym nie wiedząc. Z radością pracujesz nad wzbogaceniem swojego szefa, innych firm, reklamodawców, akcjonariuszy itp. Każdy dzień spędzony w pracy bez poczucia jasności co do kierunku, w którym zmierzasz, jest dla ciebie krokiem wstecz. Jeśli nie będziesz aktywnie pielęgnować swojego ogrodu, chwasty będą rosły automatycznie. Chwasty nie muszą być podlewane ani nawożone. Po prostu rosną same, bez uważnego ogrodnika. Podobnie, przy braku świadomego i ukierunkowanego działania z twojej strony, twoja praca i twoje życie automatycznie staną się pełne chwastów. Nie musisz nic robić, aby tak się stało. A kiedy wreszcie zaczniesz poważnie przyglądać się temu, gdzie jesteś i dokąd chcesz się udać, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to usunąć te wszystkie chwasty. 

Czytanie tego artykułu nic dla ciebie nie da, chyba że zmienisz go w jakąś formę działania fizycznego. Najlepsze myślenie daje niestety zero wyników. W rzeczywistości nie dostaniesz nawet grosza za swoje myśli. Możesz mieć najbardziej kreatywny pomysł na świecie, ale same pomysły są całkowicie bezwartościowe. Otrzymujesz wyniki tylko z podejmowanych działań fizycznych, nigdy z pomysłów, które masz. Aby w ogóle uzyskać jakiekolwiek namacalne wyniki, musisz działać zgodnie z pomysłem. Musisz to przekazać, zbudować, wdrożyć i urzeczywistnić. 

Klarowność to wybór

Jeśli prowadzisz swoją karierę w nieokreślony sposób, po prostu budzisz się każdego ranka i widzisz, co się dzieje, to absolutnie kluczowe jest, aby poświęcić czas na podjęcie decyzji i zapisanie dokładnie, gdzie chcesz się udać. Jak długo jeszcze będziesz wspinać się po drabinie sukcesu, aby uświadomić sobie zbyt późno, że opiera się o niewłaściwy budynek? Po prostu wybierz punkt w przyszłości, niezależnie od tego, czy będzie to za sześć miesięcy, czy za pięć lat, i poświęć kilka godzin na napisanie jasnego opisu tego, gdzie chcesz być w tym czasie. Znam wielu ludzi, którzy nie są pewni, dokąd chcą iść, więc unikają poświęcania się na pisanie, aby „zachować swoje opcje”. Co by się stało, gdybyś podjął takie podejście do jego logicznego zakończenia? Jeśli zawsze utrzymywałeś otwarte opcje i nigdy nie podejmowałeś żadnych wiążących zobowiązań, nigdy nie zostałbyś awansowany, założył własną firmę, nie zawarł związku małżeńskiego, nie miał rodziny, nie przeprowadził się do tego nowego domu itp., Z wyjątkiem sytuacji, w których ktoś inny się podjął ta decyzja dla ciebie. 

Miałem takiego przyjaciela, który wciąż nie zdecydował, co chce zrobić ze swoim życiem. Oddawał kontrolę nad swoim życiem innym, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, po prostu dlatego, że nie chciał poświęcić czasu na określenie wizji własnego życia ze strachu przed dokonaniem złego wyboru. Jego życiem rządzili inni, którzy dawali jemu swoje cele, które domyślnie przyjmował. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś w podobnej sytuacji. 

Oczekiwanie na coś, co Cię zainspiruje, i nadzieja, że ​​idealna opcja wypadnie Ci na kolana, to tylko fantazja. Jasne podejmowanie decyzji nie odbywa się biernie; musisz fizycznie poświęcić czas, aby to się stało. Jeśli nie masz jasnych celów po prostu dlatego, że nie wiesz, czego chcesz, usiądź i aktywnie zdecyduj, czego chcesz. Poczucie, że wiesz, czego chcesz, nie przyjdzie po prostu w formie boskiej inspiracji. Klarowność to wybór, a nie wypadek lub prezent. Przejrzystość nie przychodzi do ciebie – Ty musisz do niej przyjść. Nie wyznaczanie celów jest tym samym, co decydowanie o byciu niewolnikiem celów innych osób. 

Jasne cele zaostrzają obecne decyzje

Twoja rzeczywistość nie będzie dokładnie pasować do twojej wizji. Nie o to chodzi. Chodzi o twoją wizję, która pozwala ci podejmować jasne codzienne decyzje, które popychają cię w kierunku twoich celów. Kiedy komercyjny samolot pasażerski lata z jednego miasta do drugiego, jest poza trasą przez ponad 90% czasu, ale ciągle mierzy swoje postępy i ciągle zmienia kierunek. Ustalanie celów działa w ten sam sposób. Zachowaj jasną listę celów nie dlatego, że tam właśnie skończysz drogę, ale ponieważ da ci ogromną pewność w podejmowaniu decyzji, co musisz zrobić dzisiaj. Gdy ktoś skontaktuje się z tobą „niespodziewaną” szansą, będziesz wiedział, czy to prawdziwa szansa, czy strata czasu. Długa perspektywa wyostrza krótką perspektywę. 

Gdy zaczniesz dążyć do swoich celów, po drodze zdobędziesz nową wiedzę i będziesz musiał dostosowywać swoje plany. Możesz także zmienić swoją wizję, jeśli w połowie drogi, zdecydujesz, że nie jest to dokładnie to, czego naprawdę chcesz. Źle ukształtowane cele są nadal o wiele lepsze niż ich brak. 

Ktoś kiedyś powiedział mi, że powinienem kończyć każdy dzień, wykreślając go z kalendarza i mówiąc głośno: „Nadchodzi kolejny dzień mojego życia, nigdy więcej do niego nie wrócę”. Spróbuj tego i zauważ, jak bardzo to wyostrza twoje skupienie. Kiedy kończysz dzień z poczuciem, że żyłbyś tak samo, gdybyś miał okazję go powtórzyć, zyskujesz poczucie wdzięczności, które pomaga ci skupić się na tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Kiedy kończysz dzień z poczuciem żalu lub straty, zyskujesz świadomość, aby spróbować innego podejścia następnego dnia

Zobaczysz wymierną różnicę w swoim życiu już pierwszego dnia, kiedy wyznaczysz jasne, angażujące cele, nawet jeśli twoje pierwsze próby nie są idealne. Będziesz mógł podejmować decyzje znacznie szybciej, ponieważ zobaczysz, w jaki sposób będą cię popychać w stronę twoich celów lub od nich oddalać. W przeddzień swojej śmierci Walt Disney kazał reporterowi wpełznąć do jego łóżka, aby mógł dzielić się swoją wizją Disney Landu na sześć lat przed jego ukończeniem. Kiedy Disney World w końcu się został otwarty, inny reporter skomentował brata Walta, Roy’a: „Szkoda, że ​​Walt nie dożył, aby to zobaczyć”. Roy odpowiedział: 

„Walt pierwszy to zobaczył. Właśnie dlatego teraz to widzimy.”

Jasne cele pozwalają osiągnąć pierwszą połowę sukcesu H.L. Hunta. Decydując dokładnie, co chcesz osiągnąć, zobowiązujesz się do opisania tego i codziennego przeglądu, urzeczywistniasz swoje cele dzięki koncentracji i uważności. 

Wyznacz swoje cele w MOTIFLOW. Zarejestruj się, jeśli nie masz konta. Zaloguj się, jeśli masz już konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *