Kategorie
cele

Osiągnij cele biznesowe po tym jak nauczysz się cierpieć

Wielu uwielbia moment wyznaczania celów biznesowych. Ten moment ekscytacji, entuzjazmu, tworzenia wielkich planów przed osiąganiem celów. Jest w tym pewna magia. Tacy ludzie to urodzeni stratedzy. A dobra strategia może być początkiem czegoś wielkiego biznesowo. 

Czy lepiej osiągać cel, czy cele biznesowe? 

W kontekście biznesu zdecydowanie zwiększamy prawdopodobieństwo osiągnięcia celu, jeśli skupimy się tylko na jednym, najważniejszym celu. Szczególnie jeśli chcemy osiągnąć sukces w biznesie, w którym aż roi się od rekinów pilnujących swoich terytoriów – czyli nisz. Tak właśnie powinniśmy osiągać sukces: najpierw nisza, potem kolejna nisza, etc. Czyli od szczegółu do ogółu. Wielu nowicjuszy robi zupełnie na odwrót, zaczyna działać w jakimś dużym segmencie, zamiast zaatakować małą niszę. 

Dzięki takiemu podejściu kierujemy swoją energię psychiczną w jednym kierunku. To jest istotne, szczególnie gdy stawiamy przed sobą trudny cel. Pisałem o tym w artykule o osiąganiu laserowej koncentracji.

Zwinne osiąganie celów biznesowych

“Planowanie jest wszystkim, plany są niczym”

W pratykce proces realizacji celu często wygląda bardzo różnie. Przede wszystkim dlatego, że żyjemy w choasie i plany wielokrotnie zmieniają się na drodze ich realizacji. Działanie i testowanie idei, czyli tzw zwinne podejście,często ma większe szanse realizacji. 

Przykład ze świata sportu – tutaj odnoszę się do Sama Longa, profesjonalnego triathlonisty (profesjonalnego = dostaje pieniądze od sponsorów za startowanie w zawodach). Ostatnio oglądałem historie Sama, zawodnika triatlonu Ironman, który miał postawiony cel wygrania zawodów na pełnym dystansie (ponad 220 km). Jego samolot, którym miał dolecieć na zawody, został odwołany. Co zrobił? To, co musiał: spokojnie zaczekał na następny. W związku z tym dotarł na zawody paręnaście godzin przez zawodami. Nie miał czasu na odpowiednie zaaklimatyzowanie się. A to ważne. Podczas samych zawodów przebiła mu się dętka w rowerze. Co zrobił? Jechał na flaku, bo nie opłacało mu się jej zmieniać. Wykalkulował, że lepiej będzie dokończyć część kolarską na tym flaku. Ostatecznie wygrał zawody -dzięki świetnemu przygotowaniu. Ale czy mógł przewidzieć flaka czy spóźniony samolot? Nie za bardzo. Dlatego zwinne podejście, które zakłada, że coś pójdzie nie tak, jest realistyczne. Dystansuje do problemów i daje swobodę poszukiwania rozwiązań.  

Oczywiście są cele, których nie warto osiągać zwinnie, ponieważ istnieje tylko jedna droga do ich osiągnięcia. Na przykład: chcesz zostać adwokatem? Skończ 5 lat studiów, a następnie zrób aplikację adwokacką. Ta droga jest bardziej konkretna, choć zwinność jest również potrzebna. 

Dla kogo jest ten artykuł? Ten wpis kieruję do ludzi, którzy realizujących kreatywne cele z daleka od hierarchicznych organizacji, takich jak te związane z edukacją, kościołem, czy wojskiem 🙂 

Jeśli masz przedsiębiorczą duszę, chcesz osiągnąć cele biznesowe, zarobić mnóstwo pieniędzy osiągnąć sukces, czytaj dalej. 

Mindset a cele biznesowe

Przykładowe podejście do biznesu rasowych osiągaczy celów biznesowych (na przykładzie Elona Muska):

 • Tworzę biznes, który rozwiązuje faktyczne problemy dużej ilości ludzi! W biznesie chodzi o rozwiązywanie problemów, a nie o pieniądze – większość ludzi zadaje sobie niepoprawne pytanie: “Jak mogę przekonać innych, aby dali mi swoje pieniądze?” To jest błąd. O wiele lepsze pytanie to: “Jak mogę rozwiązać problem jak największej liczbyludzi?” Ludzie będą chcieli oddać Ci swoje pieniądze sami. Czy będziesz miał więcej motywacji, gdy pomyślisz o zadowoloncych klientach czy kiedy pomyślisz o ich zerach na koncie?  Na przykładzie Elona Muska, najpierw w swojej firmie PayPal rozwiązał kwestię digitalizacji płatności i połączył płatności z adresem e-mail. Nastęnie zajął się większym problemem zmniejszania zużycia paliw kopalnianych i wykorzystania darmowej energii atomowej pochodzącej ze Słońca dzięki panelom słonecznym i bateriom. Doszedłeś już do tego, że elektryczne samochody to tylko pretekst do zbudowania wielkich fabryk baterii? O chodzi w biznesie Tesli. Dzięki Tesli Musk rozwiązuje jedno z największych wyzwań ludzkości, minimalizację transmisji dwutlenku węgla. 
 • Minimalizuje przeskakiwanie między zadaniami. Czy pracujesz tak, że przeskakujesz wielokrotnie w ciągu dnia pomiędzy kolejnymi działami? Np. załatwiasz kwestie marketingowe, a potem robisz sprzedaż i dzwonisz do klienta, a potem zajmujesz się problemem z produkcją, etc. Nawiązując do Elona Muska, przez 3 dni w tygodniu zajmuje się Teslą, przez 3 dni w tygodniu zajmuje się SpaceX (jego firma, dzięki której chce skolonizować Marsa). Gdy zajmuje się Teslą, nie masz czasu dla SpaceX. Z neurologicznego punktu widzenia, przełączanie się między zadaniami pobiera wiele energii z naszego mózgu. Dzięki temu, że Musk skupia się w danych dniach tylko na jednym biznesie, oszczędza energię i jest znacznie bardziej efektywny. 
 • Optymalizuj bez żadnych skrupułów. W artykule: Osiąganie celów, aby być zdrowym i szczęśliwym | 50 celów i konkretów, pisałem o budowaniu dobrych relacji. Jednak w biznesie, który często jest oparty na relacjach, efektywność ma równoznaczne znaczenie. Mówiąc pokrótce, jeśli Twoja sekretarka, z którą masz świetną relację, przestanie być efektywna i zacznie zawalać swoje obowiązki, to ta relacja powinna się zakończyć. Myślisz, że to zbyt mocne podejście? Cóż dokładnie tak postąpił Elon Musk. Jego sekretarka poprosiła o podwyżkę. Elon poprosił ją o wzięcie tygodniowego urlopu. W tym czasie zautomatyzował jej zadanie, a następnie zwolnił. Bez żadnych skrupułów. Podejście Muska jest skrajne, zdaję sobie z tego sprawę, ale ono obrazuje, jak myślą ludzie biznesu. Optymalizują wszystko cały czas – tak, aby lepiej wykorzystywać zasoby. 
 • Wyznacz cele większe niż ktokolwiek może sobie wyobrazić. Prawdziwi osiągacze biznesowi nie boją się postawić przed sobą wielkich celów. Celów, które często mogą być większe niż nawet możliwość znalezienia sposobu ich realizacji w danym momencie. Znowu powołam się na Elona Muska. Jego cel, aby stworzyć prywatną firmę, która skolonizuje Marsa, był zwariowany i nierealistyczny. Ale pomimo wszystko wyznaczył go i następnie zaczął czytać książki jak zbudować rakiety kosmiczne. Następnie je zbudował, zoptymalizował i aktualnie jego rakiety działają lepiej niż jakiekolwiek inne rakiety kosmiczne, w tym te produkowane przez NASA. Aktualnie NASA korzysta z rakiet SpaceX… 

Cele biznesowe – przykłady

Przykładowe 10 celów dla ludzi, którzy chcą osiągnąć cele biznesowe. Cele te proponuję na bazie własnych doświadczeń biznesowych. 

Sprzedaż:

 • Codziennie kontaktuję się z 10 nowymi potencjalnymi klientami poprzez telefon/e-mail/media społecznościowe.
 • Odwiedzam zadowolonego klienta bądź kontaktuję się z nim online i proszę o refencję oraz dane kontaktowe do jego kolegi/koleżanki, która również może być zainteresowana produktem.
 • Tworzę specjalny landing page, który będzie zbierał dane teleadresowe klientów (tzw. leady), aby zdobyć źródła do nowych, potencjalnych klientów.

Marketing:

 • Zatrudniam agencję/freelancera, który zajmie się generowaniem ruchu na moją stronę, aby pozyskiwać dane potencjalnych klientów.
 • Biorę udział w akcji, dzięki której będę mógł zbudować relacje z potencjalnymi klientami. 
 • Robię coś dobrego dla społeczności lokalnej, w ramach idei CSR (ang. Corporate Social Responsibility), aby poprawić relacje z otoczeniem oraz swój wizerunek. 

Produkcja:

 • Przeprowadzam badanie (ankieta/badanie fokusowe), aby dowiedzieć się, co jest najważniejsze w moim produkcie dla moich klientów oraz co wymaga poprawy. 
 • Szukam dystrybutorów, którzy dostarczą mi komponentów lepszej jakości lub za lepszą ceną, dzięki czemu lepiej wykorzystam istniejące zasoby. 
 • Jeśli chcę stworzyć nowy produkt, interesuje się zwinnym podejściem do tworzenia rozwiązań (ang. agile), dzięki czemu zwiększę prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. 

Jak osiągać swoje cele biznesowe?

Zapisz swój cel, stwórz plan działania, zachowaj zwinność/elastyczność na jego drodze. Osiągnij go i ciesz się tym przez krótki czas. Przez krótki czas dlatego, że po chwili będziesz miał nowy cel, a potem kolejny i kolejny. 

Przede wszystkim pozostań zdrowy i utrzymaj dobre relacje z bliskimi podczas drogi do Twojego celu biznesowego. Tylko w ten sposób będziesz zawodnikiem długodystansowym. A musisz być takim zawodnikiem, aby dotrwać do osiągnięcia celu biznesowego, którego zdobycie może zająć Ci lata albo nawet dekady! 

Jedzenie fastfoodów, zarywanie nocy i branie suplementów to bardzo kiepski sposób realizacji celów biznesowych. 

To był artykuł na temat osiągania celów biznesowych. Jeśli Ci się spodobał, sprawdź również: 

Trzymam kciuki za osiąganie Twoich celów biznesowych! 🙂