Kategorie
cele

Cele końcowe, cele pośrednie, a cele SMART/WARTO

Powszechnym błędem w ustalaniu celów jest (moim zdaniem) mylenie celów końcowych z celami pośrednimi. Cele końcowe definiują wyniki, w których nie chcesz iść na kompromis – opisują dokładnie to, co chcesz. Cele pośredniez drugiej strony określają jedną z wielu ścieżek do osiągnięcia celów końcowych. Cele pośrednie mogą być opisane w ramach formuły SMART (polska wersja to WARTO), dokładny opis poniżej. Cele końcowe mają szersze, bardziej wizjonerskie znaczenie. Po lekturze tego artykułu dokładnie zrozumiesz różnice. 

Cele końcowe a cele pośrednie – prosty przykład:

Powiedzmy, że chcesz zobaczyć swoją ulubioną grupę muzyczną na żywo podczas koncertu. To cel końcowy – określa Twój zamierzony wynik. Chcesz być tam osobiście i cieszyć się tym szczególnym doświadczeniem. Żadne doświadczenie zastępcze nie przyniosłoby tego samego rezultatu.

Załóżmy teraz, że stacja radiowa, np. RMF FM, ma konkurs, w którym nagrodą są dwa bilety na ten koncert, a Ty decydujesz, że chcesz wygrać ten konkurs. To oznacza, że udział w tym konkursie to cel pośredni. Zwycięstwo w konkursie NIE jest ostatecznym wynikiem. To tylko jeden z wielu sposobów, które mogą doprowadzić Cię do tego koncertu, czyli Twojego celu końcowego.

Jeśli jednak nie wygrasz tych biletów i nie uda ci się osiągnąć założonego celu, nadal możesz osiągnąć swój cel końcowy. Musisz tylko znaleźć inny sposób, aby dostać się na ten koncert.

Wyznacz cele – zacznij od końca

Czasami blokujemy się na drodze do naszych celów. Ale wiele razy to tylko cele, które nas zatrzymują, a jeśli pozostaniemy elastyczni, możemy wyznaczyć alternatywną drogę do tych samych celów.

Jeśli jesteś osobą wyznaczającą cele, taką jak ja, poświęć trochę czasu na przejrzenie listy celów i oddziel cele końcowe od celów pośrednich. Zachowuj swoje cele końcowe na osobnej liście. Moje końcowe cele wcale się nie zmieniają – reprezentują wyniki, nad którymi pracuję. Ale często zmieniam swoje cele pośrednie, aby jak najlepiej dopasować się do mojej obecnej sytuacji. Jestem elastyczny. 

Gdybym nie rozdzielił swoich celów końcowych od celów pośrednich, traktowałbym je tak samo. Doprowadziłoby to do niepotrzebnej frustracji, gdybym nie mógł osiągnąć określonego celu. Powrócę do przykładu z konkursem w radiu RMF FM. To jest tak, jak bym był naprawdę zdenerwowany, że nie mogłem wygrać tych biletów na koncert w konkursie radiowym. Byłbym zbyt przywiązany do czegoś, co nie miało znaczenia. I chociaż byłbym sfrustrowany, przegapiłbym inne ścieżki do osiągnięcia moich celów końcowych.

To bardzo ważne, aby wyjaśnić swoje cele końcowe i uniknąć mylenia ich z celami pośrednimi, aby się tam dostać. Z dobrego powodu drugi nawyk w „7 nawyków skutecznego działania” Stephena Coveya brzmi „zacznij od końca”.

Cele końcowe a cele pośrednie

Mam wiele celów pośrednich, ale mam tylko dziesięć celów końcowych przez całe moje życie. Moje cele końcowe opisują rodzaj życia, które chcę prowadzić. Zapewniają bardziej poczucie kierunku niż miejsce docelowe. Na przykład jednym z moich końcowych celów jest bycie człowiekiem honoru. Ale jak możesz sobie wyobrazić, istnieją niezliczone sposoby, aby się nim stać. 

Większość moich celów końcowych reprezentuje ideały, które chcę w moim życiu manifestować w jak największym stopniu. W pewnym sensie moje cele końcowe są głównie odzwierciedleniem moich wartości. Na przykład odwaga to wartość, którą utrzymuję od wielu lat. To ideał, który staram się manifestować każdego dnia.

Moje cele pośrednie są znacznie bardziej konkretne. Moje cele pośrednie są po to, aby pomóc mi zamanifestować moje cele końcowe. Moje cele pośrednie oznaczają precyzję i jasność moich celów końcowych. Na przykład, jeśli stawanie się bardziej odważnym jest celem końcowym, wtedy celem byłoby zrobienie czegoś konkretnego, czego bym się nie wahał zrobić z powodu strachu, takiego jak wstanie przed publicznością i zrobienie improwizacji humorystycznej. Jeszcze jedna rzecz, której nie należy się obawiać…

Jeśli spotykam się z nieustępliwym oporem, próbując osiągnąć swój cel, przypominam sobie, żebym cofnął się i spojrzał na duży obraz – cel końcowy. Co próbuję osiągnąć i dlaczego?

Stań się nie do zatrzymania

Moje cele końcowe są takie, że czuję się nie do powstrzymania w ich ściganiu. Działają na mnie naprawdę motywująco. Zawsze mogę znaleźć nowe sposoby budowania odwagi, poznawania nowych ludzi, uczenia się i rozwoju oraz dawania czegoś od siebie. Jeśli jedna ścieżka jest zablokowana, jest wiele innych do wyboru.

Na przykład: Jeśli pozbawisz mnie mojego głosu, abym nie mógł mówić, będę więcej blogował. Zabierz mojego bloga, a napiszę offline. Zabierz moją zdolność do pisania i znajdę kogoś, kto pomoże mi komunikować ze światem w inny sposób. Środki nie są tak ważne jak wyniki. Pisanie, blogowanie i mówienie to tylko środki do celu – pomagania ludziom w rozwoju.

Dzięki elastycznym celom końcowym, które łączą się z manifestacją i wyrażaniem twojego ostatecznego potencjału, porażka jest prawie niemożliwa, z wyjątkiem wyboru.

Nie daj się złapać w dążeniu do swoich celów pośrednich, tracąc z oczu osobę, którą chcesz się stać. Twórz i utrzymuj wizję swojego idealnego ja w swoim umyśle. Ta wizja staje się podstawą wszystkich twoich celów końcowych, z których czerpią twoje cele.

Cele końcowe/pośrednie a cele SMART/WARTO

Cele SMART=WARTO

cele SMART/WARTO

Cele SMART to po polsku WARTO. 

Wyjaśnienie skrótu SMART: Cele pośrednie można ustawić za pomocą systemu takiego jak S.M.A.R.T. (Simple –Sprecyzowany, Measurable – Mierzalny, Achivable – Atrakcyjny, Realistic – Realistyczne, Time-bound –Terminowany). 

Przykład celu pośredniego, SMART, który pomaga realizować cel końcowy: budowanie wspaniałych relacji:

  • Wyrażam swoje szczere uznanie i komplementuje 10 osób w ciągu 5 dni.

Więcej przykładów na celów zdrowotnych i budowania szczęścia/relacji, znajdziesz w artykule:  Osiąganie celów aby być zdrowym i szczęśliwym | 50 celów i konkretów.

Cele końcowe nie pasują do systemu SMART. Końcowe cele działają jako ideały, do których należy zmierzać i jednym z powodów, dla których muszą przekroczyć granice systemu takiego jak SMART, jest to, że muszą być wystarczająco ekspansywne, abyś mógł je realizować przez całe życie. Jak na ironię, nigdy nie osiągniesz celów końcowych w tym sensie, że osiągniesz coś konkretnego, wymiernego i związanego z czasem. 

Cele końcowe polegają na tym, aby nie ograniczać działania do robienia rzeczy, które mają być odhaczone – raczej określają kierunek i zakres twojego życia. Pomagają zdefiniować i ukształtować twoją ścieżkę życia, a nie miejsce docelowe. Cele pośrednie są tylko przystankami, które wybierzesz, aby podążać tą drogą celów końcowych.

Co dalej? 

Wyznaczanie jakichkolwiek celów dodaje motywacji np. jeśli chcesz zrzucić wagę, popracuj nad swoją motywacją do odchudzania. Jeśli chcesz mięć piękną sylwetkę, popracuj nad motywacją do treningu i ćwiczeń.

Czasami warto zacząć od końca – jeśli Twoim celem końcowym jest mieć wysoki poziom witalności oraz dobrego samopoczucia dla siebie i bliskich to cele pośrednie będą związane z regularnym ćwiczeniem, odpowiednim odżywianiem oraz docenianiem ludzi dookoła. 

Szukasz więcej informacji o osiąganiu celów?

To był artykułów o istotnej różnicy pomiędzy celami końcowymi a celami pośrednimi. Jeśli Ci się spodobał, sprawdź również: 

17 odpowiedzi na “Cele końcowe, cele pośrednie, a cele SMART/WARTO”

Красивая палетка с сероватыми оттенками, которых так не хватает в индустрии — очень часто средства для бровей оказываются рыжеватыми. Помимо удачной кисти (это честная мини-версия оригинальной кисти для бровей), в палетку входит хороший пинцет. Отдельно мы попробовали водостойкий гель для укладки бровей — он хорошо фиксирует волоски, не склеивая их. Гелевый корректор и тушь используется для укладки, окрашивания, придания дополнительного объема волоскам. Для подчеркивания границ можно использовать карандаш. Карандашный вариант позволяет: Гелевый корректор и тушь используется для укладки, окрашивания, придания дополнительного объема волоскам. Для подчеркивания границ можно использовать карандаш. Карандашный вариант позволяет: Все эти сложности вызывают негодование не от самой туши, а от количества положительных отзывов. Ну не могли все три купленные туши оказаться с бракованной кисточкой и жидкой консистенцией геля. Водянистая текстура создаёт проблемы с распределением туши, чего быть не должно. https://checkingscience.com/community/profile/deldiggs7039110/ Теперь роскошный внешний вид ресниц будет достигаться для тебя еще проще. Ведь ты знаешь, что твоим ресницам нужно для красоты и здоровья! Спрашивай у наших специалистов в студии Lash Moda, и они помогут подобрать оптимальное средство индивидуально. Оформить заказ на сайтеможно круглосуточно. Между тем в пресс-службе Минпромторга изданию рассказали, что российский рынок с серьёзным сокращением ассортимента парфюмерии и косметики не столкнётся. Как отметили в ведомстве, российские компании готовы восполнить ассортимент продукции. Всего на российском рынке сейчас 39 основных производителей косметики. Ускоряет рост ресниц и бровей. Служит отличной основой под тушь Оформить заказ на сайтеможно круглосуточно. Сыворотка для роста ресниц feg, лечебное средство для наращивания ресниц, усилитель роста бровей, тушь для ресниц, сыворотка для роста ресниц ТОП10 самые популярные туши для ресниц: выбор покупателей

Minimal stimulation in vitro fertilization mini-IVF consists of a gentle controlled ovarian stimulation that aims to produce a maximum of five to six oocytes. ovulation clomid calculator Ongoing studies should clarify the effect of vitamin D deficiency and its treatment on pathways of reproductive function.

buy doxycycline online uk STUB1 overexpression in Bay41- 4109- treated cells further decreased Bay41- 4109- induced puncta of HBc protein Fig 8D and 8E; consistently, STUB1 overexpression reduce the total HBc protein level in Bay41- 4109- treated, HBV- infected cells as detected by immunoblot S11 Fig.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.