Kategorie
motywacja cele

Cele końcowe a Cele pośrednie

Powszechnym błędem w ustalaniu celów (moim zdaniem) jest mylenie celów końcowych z celami pośrednimi. Cele końcowe definiują wyniki, w których nie chcesz iść na kompromis – opisują dokładnie to, co chcesz. Oznacza to cele pośrednie, z drugiej strony określ jedną z wielu ścieżek do osiągnięcia celów końcowych.

Oto prosty przykład:

Powiedzmy, że chcesz zobaczyć swoją ulubioną grupę muzyczną na żywo podczas koncertu. To cel końcowy – określa twój zamierzony wynik. Chcesz być tam osobiście i cieszyć się tym szczególnym doświadczeniem. To nie jest odskocznia do niczego większego i żadne doświadczenie zastępcze nie przyniosłoby tego samego rezultatu.

Załóżmy teraz, że stacja radiowa ma konkurs, w którym nagrodą są dwa bilety na ten koncert, a Ty decydujesz, że chcesz wygrać ten konkurs. To oznacza cel pośredni. Zwycięstwo w konkursie nie jest ostatecznym wynikiem. To tylko jeden z wielu sposobów, które mogą doprowadzić Cię do tego koncertu.

Jeśli jednak nie wygrasz tych biletów i nie uda ci się osiągnąć założonego celu, nadal możesz osiągnąć swój cel końcowy. Musisz tylko znaleźć inny sposób, aby dostać się na ten koncert.

Zacznij od końca

Czasami blokujemy się na drodze do naszych celów. Ale wiele razy to tylko cele, które nas zatrzymują, a jeśli pozostaniemy elastyczni, możemy wyznaczyć alternatywną drogę do tych samych celów.

Jeśli jesteś osobą wyznaczającą cele, taką jak ja, poświęć trochę czasu na przejrzenie listy celów i oddziel cele końcowe od celów pośrednich. Zachowuję swoje cele końcowe na osobnej liście. Moje końcowe cele wcale się nie zmieniają – reprezentują wyniki, nad którymi pracuję. Ale często zmieniam swoje cele, aby jak najlepiej dopasować się do mojej obecnej sytuacji. Torowanie (ang. Priming) Umysłu to również świetna technika, aby utrzymać motywacje i skupienie.

Zanim rozdzielę swoje cele pośrednie od moich celów końcowych, będę traktować je tak samo. Doprowadziłoby to do niepotrzebnej frustracji, gdy nie mogłem spełnić określonego celu. To jest jak bym był naprawdę zdenerwowanym, że nie mogłem wygrać tych biletów na koncert w konkursie radiowym. Byłbym zbyt przywiązany do czegoś, co nie miało znaczenia. I chociaż byłbym sfrustrowany, przegapiłbym inne ścieżki do osiągnięcia moich celów końcowych.

To bardzo ważne, aby wyjaśnić swoje cele końcowe i uniknąć mylenia ich z celami pośrednimi, aby się tam dostać. Z dobrego powodu drugi nawyk w „7 nawyków skutecznego działania” Stephena Coveya brzmi „zacznij od końca”.

Cele końcowe a cele pośrednie

Mam wiele celów pośrednich, ale mam tylko dziesięć celów końcowych przez całe moje życie. Moje cele końcowe opisują rodzaj życia, które chcę prowadzić. Zapewniają poczucie kierunku, bardziej, niż miejsce docelowe. Na przykład jednym z moich końcowych celów jest bycie człowiekiem honoru, odwagi i uczciwości. Ale jak możesz sobie wyobrazić, istnieją niezliczone sposoby, aby się tam dostać. Większość moich celów końcowych reprezentuje ideały, które chcę w moim życiu manifestować w jak największym stopniu. W pewnym sensie moje cele końcowe są głównie odzwierciedleniem moich wartości. Na przykład odwaga to wartość, którą utrzymuję od wielu lat. To ideał, który staram się manifestować każdego dnia.

Moje cele pośrednie są znacznie bardziej konkretne. Moje cele pośrednie są po to, aby pomóc mi zamanifestować moje cele końcowe. Moje cele pośrednie oznaczają precyzję i jasność moich celów końcowych. Na przykład, jeśli stawanie się bardziej odważnym jest celem końcowym, wtedy celem byłoby zrobienie czegoś konkretnego, czego bym się nie wahał z powodu strachu, takiego jak wstanie przed publicznością i zrobienie improwizowanego humoru. Jeszcze jedna rzecz, której nie należy się obawiać….

Jeśli spotykam się z nieustępliwym oporem, próbując osiągnąć swój cel, przypominam sobie, żebym cofnął się i spojrzał na duży obraz – cel końcowy. Co próbuję osiągnąć i dlaczego?

Stań się nie do zatrzymania

Moje cele końcowe są takie, że czuję się nie do powstrzymania w ich ściganiu. Działają na mnie naprawdę motywująco. Zawsze mogę znaleźć nowe sposoby budowania odwagi, poznawania nowych ludzi, uczenia się i rozwoju oraz dawania czegoś od siebie. Jeśli jedna ścieżka jest zablokowana, jest wiele innych do wyboru.

Na przykład: Jeśli pozbawisz mnie mojego głosu, abym nie mógł mówić, będę więcej blogował. Zabierz mojego bloga, a napiszę offline. Zabierz moją zdolność do pisania i znajdę kogoś, kto pomoże mi komunikować ze światem w inny sposób. Środki nie są tak ważne jak wyniki. Pisanie, blogowanie i mówienie to tylko środki do celu – pomagania ludziom w rozwoju.

Dzięki elastycznym celom końcowym, które łączą się z manifestacją i wyrażaniem twojego ostatecznego potencjału, porażka jest prawie niemożliwa, z wyjątkiem wyboru.

Nie daj się złapać w dążeniu do swoich celów pośrednich, tracąc z oczu osobę, którą chcesz się stać. Twórz i utrzymuj wizję swojego idealnego ja w swoim umyśle. Ta wizja staje się podstawą wszystkich twoich celów końcowych, z których czerpią twoje cele.

Wyjaśnienie: Cele pośrednie można ustawić za pomocą systemu takiego jak S.M.A.R.T. (konkretne, wymierne, możliwe do zastosowania, realistyczne, zdefiniowane w czasie). Jednak cele końcowe nie pasują do tego typu systemu. Końcowe cele działają jako ideały do których należy zmierzać i jednym z powodów, dla których muszą przekroczyć granice systemu takiego jak S.M.A.R.T. jest to, że muszą być wystarczająco ekspansywne, abyś mógł je realizować przez całe życie. Jak na ironię, nigdy nie osiągniesz celów końcowych w tym sensie, że osiągniesz coś konkretnego, wymiernego i związanego z czasem. Cele końcowe polegają na tym, aby nie działać tylko „robiąc” rzeczy, które mają być odhaczone – raczej określają kierunek i zakres twojego życia. Pomagają zdefiniować i ukształtować twoją ścieżkę życia, a nie miejsce docelowe. Cele pośrednie są tylko przystankami, które wybierzesz, aby podążać tą drogą.