Kategorie
motywacja

Medium a wiadomość

Ten artykuł ma na celu pokazanie Ci nowej perspektywy na życie. Dla jasności skupimy się przede wszystkim na twojej karierze, ale zanim skończysz czytać, powinieneś być w stanie zastosować te pomysły również w innych obszarach swojego życia.

Rozważ fizyczny nośnik zapisu, taki jak CD lub DVD. Sam w sobie jest pustym naczyniem. „Wiadomość” to informacje zawarte w tym medium, niezależnie od tego, czy są to muzyka, film, oprogramowanie lub inne informacje. Komunikat zapewnia wartość – rzeczywisty nośnik zapisu jest często nieistotny. Na archaicznym przykładzie płyty CD: Możesz zapłacić 40 PLN za płytę CD zawierającą muzykę lub zapłacić 3000 PLN za płytę CD zawierającą określone oprogramowanie. Ale fizyczne płyty CD są zasadniczo identyczne, z wyjątkiem informacji, które zawierają. Ta różnica cenowa nie wynika z różnicy w medium, ale z powodu różnicy w wiadomości.

Rozszerzmy teraz tę koncepcję medium na przesłanie i zastosujmy ją do twojej kariery (lub jakiejkolwiek innej części życia w tym zakresie). Na przykład, w większości przypadków twój tytuł zawodowy reprezentuje medium twojej kariery. Media kariery obejmują bycie adwokatem, sprzedawcą lub programistą komputerowym. Pomyśl o swoim medium kariery jako statku na którym pracujesz. Sposób w jakim to tym myślisz wpływa na Twoją motywację do pracy

Nośnik kariery a wiadomość

Podobnie jak nagrywalna płyta CD, twoje medium kariery jest pustym pojemnikiem czekającym na wypełnienie. Jeśli zidentyfikujesz się jako adwokat, sprzedawca lub programista komputerowy, nie da to odczucia wartości, jaką zapewnia twoja praca. Te zawody są kanałami dostarczania wartości, ale same w sobie mają bardzo małą wartość. Niektórzy adwokaci zarabiają 100 PLN / godzinę, podczas gdy inni pobierają 1000 PLN / godzinę. I znajdziesz ogromne różnice w wynagrodzeniach również w innych dziedzinach, nawet wśród osób, które wydają się mieć ten sam tytuł zawodowy, niezależnie od tego, czy są sekretarzem, czy dyrektorem generalnym. Środowisko kariery (tj. Tytuł pracy) nie może wyjaśniać tych różnic.

Nie jest trudno rozpoznać, że podstawową wartością jest nie twoja kariera (tzn. Twoja konkretna praca), ale przesłanie twojej kariery. Wiadomość jest tym, co wnosisz do swojej kariery. To właśnie wypełnia pusty pojemnik.

Na przykład mogę zidentyfikować moją karierę jako pisarz, bloger, mówca, twórca stron internetowych, przedsiębiorca, programista komputerowy itp. Albo mogę szerzej powiedzieć, że jestem komunikatorem. Ale to oznaczałoby zdefiniowanie mojej kariery jako medium – pustego pojemnika. To tak, jakby powiedzieć, że jestem mikrofonem.

Komunikat, w przeciwieństwie do medium, jest tym, jakie konkretne informacje przekazuję za pośrednictwem tych różnych przekaźników. Co ja mówię? Jakie informacje podróżują przez mikrofon?

W moim przypadku przesłanie jest takie, że jestem tutaj, aby rosnąć i pomagać innym ludziom w rozwoju. Media, których używam do przekazywania tej wiadomości, będą się zmieniać i ewoluować z czasem, ale wiadomość jest stała. A przesłanie jest o wiele lepszym opisem mojej prawdziwej kariery niż media, których obecnie używam do wyrażania.

Są szanse, że obecnie myślisz o swojej karierze przede wszystkim w kategoriach medium (tj. Twojej konkretnej pracy), a nie wiadomości (tj. Unikalnej wartości, którą wnosisz do swojej pracy). Chcę zanurzyć się z tobą nieco głębiej i pokazać ci pewne nieoczekiwane korzyści, które mogą się pojawić, gdy zmienisz swoje nastawienie i zaczniesz myśleć o swojej karierze przede wszystkim w kategoriach przekazu.

Zmieniające się perspektywy

Istnieją dwa istotne ryzyka, które wynikają z definiowania kariery w zakresie podstawowego medium (tj. „Jestem adwokatem” lub „Jestem programistą”). Pierwsze ryzyko polega na tym, że niepotrzebnie ograniczysz się. Rozpoznasz możliwości, które prezentują się w postaci gwoździa, ponieważ zdefiniowałeś siebie jako młotek i nic więcej. Wpadniesz w pułapkę myślenia: „Cholera, Marek! Jestem tylko X, a nie Y! ”Jako człowiek istnieje wiele sposobów wyrażania i dostarczania wartości innym. Obecny nośnik Twojej kariery to tylko jeden z nich. Kiedy myślisz, że twoja kariera jest większa niż jakikolwiek pojedyncze medium, otworzysz się na nowe możliwości, które leżą poza obecnym podstawowym medium.

Drugie ryzyko polega na tym, że skupiając się zbyt mocno na jednym medium, prawdopodobnie stracisz z oczu swoją wiadomość. Twoja wiadomość jest o wiele ważniejsza niż jakikolwiek inny nośnik, więc umieszczając medium w pierwszej kolejności, prawdopodobnie będziesz cierpieć z powodu stopniowego spadku motywacji związanej z twoją pracą. Zaczynasz nową pracę i na początku jest to bardzo ekscytujące, ale im dłużej nad tym pracujesz, tym mniej entuzjastycznie się stajesz. Czy to w ogóle wydaje się znajome?

Na przykład dzisiaj znajdziesz ludzi, którzy definiują swoje kariery jako profesjonalni blogerzy (medium), a więc blogują o wszystkim. Ale po kilku miesiącach, a może nawet roku tego typu pracy, często zdarza się, że stają się apatyczni, a nawet przygnębieni swoją pracą. Czemu? Ponieważ medium (w tym przypadku blog) jest z natury puste, a coś pustego nie może zapewnić trwałej motywacji.

/Więc co się stanie, gdy umieścisz medium przed wiadomością? Definiujesz swoje życie w kategoriach kontenera zamiast tego, co wypełnia ten kontener. Stawiasz pustkę przed pełnią. A to może prowadzić do zwlekania, braku motywacji i niskiej energii. Jak motywujące jest definiowanie swojej kariery jako profesjonalnego blogera (lub innego arbitralnego tytułu zawodowego)? W skali 1-10, może zacznie się około 8-9 pierwszych kilku tygodni, ale gdzie będziesz po pięciu latach? Prawdopodobnie w najlepszym razie 4 lub 5. Ale określając swoją karierę jako wiadomość zamiast medium, prawdopodobnie znajdujesz się w przedziale 8-10, a pięć lat później nadal możesz tam być. W moim przypadku przesłanie rozwoju osobistego jest dla mnie rzeczywiście 10. Mój poziom entuzjazmu do pisania, mówienia, blogowania lub programowania z czasem się zmniejsza, ale moje zainteresowanie rozwojem osobistym pozostaje stale wysokie.

Poczucie bycia napędzanym pochodzi z przesłania twojej pracy, a nie z medium.

Kiedy budzisz się każdego ranka, jak myślisz o swojej pracy? Czy mówisz do siebie: „Dzisiaj zamierzam napisać coś (medium)?” Czy myślisz: „Dzisiaj zamierzam poprawić ludzką kondycję w jakiś niewielki sposób (wiadomość)?”

Jak myślisz, która perspektywa jest bardziej wewnętrznie motywująca?

Z pewnością zarówno przesłanie, jak i medium są ważną częścią twojej kariery, ale wraz z szybkim tempem postępu technologicznego twoje medium może być znacznie mniej trwałe niż twoja wiadomość. Zauważ, że praca na średnim poziomie jest w dużym stopniu uzależniona od automatyzacji. Sprzedawca zostaje zastąpiony witryną internetową. Sekretarka zostaje zastąpiona przez automatyczną sekretarkę. Firmę PR zastępuje blog. Kierowcy zostają zastąpieni przez autopiloty. Ale automatyzacja przekazu dostarczanego przez świadomą istotę ludzką, teraz jest o wiele trudniejsza. Jak na przykład zautomatyzowałbyś przekaz osobistego rozwoju?Znajdowanie twojej wiadomości

Jak teraz identyfikujesz swoją wiadomość? Twoja wiadomość jest w gruncie rzeczy Twoim celem, do którego wielokrotnie zwracałem się w różnych wpisach na blogu. Ale oto kolejny sposób na odkrycie Twojej wiadomości:

Pomyśl o tym, co wnosisz do swojej pracy lub kariery (lub nawet do dowolnego losowego zadania lub projektu), który różni się od tego, co zrobiłaby „przeciętna” osoba. Czym różni się twoje podejście do pracy od tego, jak inni ludzie wykonaliby tę samą pracę?

Wyobraź sobie, że pracujesz na różnych stanowiskach i w różnych dziedzinach. Jakie cechy miałbyś w swojej pracy, które są wyjątkowe? Czy rozpowszechniasz dobry humor, harmonię lub pasję? Czy zapewniasz analityczną głębię, intuicyjny wgląd lub racjonalne spojrzenie? Czy przekazujesz lojalność, pracę zespołową lub uczciwość w swoim miejscu pracy?

Pomocne może się okazać zdefiniowanie siebie w kategoriach metafory. Czy jesteś jak Kamień? Orzeł? Sztorm?

Jeśli masz problem z samodzielnym ustaleniem tego, poproś znajomych o opinie. (Możesz chcieć, aby najpierw przeczytali ten artykuł, aby wiedzieli, o czym mówisz.) Często inni ludzie widzą nas wyraźniej niż my sami.

Twoja wiadomość

Kiedy już zrozumiesz swoje własne przesłanie (a twoje zrozumienie z pewnością ewoluuje z czasem), możesz zacząć wyrażać to przesłanie bardziej świadomie. Możesz przedefiniować swoją karierę pod względem tej wiadomości. Proszę mi wierzyć – na początku może się to wydawać bardzo niewygodne. Ale z czasem, jeśli uda ci się przezwyciężyć uwarunkowania społeczne, które próbują zaszufladkować cię do jednego medium, zamiast przyjąć wiadomość, myślę, że znajdziesz o wiele bardziej satysfakcjonujący sposób myślenia o swojej karierze.

W szkole uczymy się głównie medium. W szkole średniej nauczyłem się pisania. Na uniwersytecie nauczyłem się medium programowania komputerowego. W Toastmasters nauczyłem się medium mówienia. I od innych blogerów nauczyłem się medium blogowania. Ale przesłanie, które wnoszę do tych multimediów, nie jest czymś, czego nauczyłem się w szkole. Wiadomość jest czymś, co jest częścią mnie od dzieciństwa, chociaż moja świadomość na pewno wzrosła, gdy dorosłem.

Np. Kiedy zmieniłem karierę ze sprzedaży technologi w pracę nad rozwojem osobistym, było to coś więcej niż tylko zmiana pracy. To było przejście od myślenia opartego na średniej do myślenia opartego na wiadomościach. Pisanie i mówienie oraz blogowanie to lepsze media dla mojej wiadomości niż sprzedawanie technologi. A wraz z rozwojem technologii, mam elastyczność, aby objąć wszystkie nowe media, które powstają. Media to tylko puste pojemniki. Wiadomość jest tym, co wypełnia te pojemniki.

Kiedy zacząłem definiować moją karierę w kategoriach wiadomości zamiast medium, czułem się znacznie lepiej z moją pracą. Czasami mówię ludziom, że jestem pisarzem, blogerem lub mówcą – na razie wszystkie są prawdziwe. Ale wewnętrznie uważam, że każdy z tych pojemników jest zbyt mały, aby opisać prawdziwą pracę, którą wykonuję. Czy kiedykolwiek czułeś się tak samo… że twoja praca jest dla ciebie za mała? Jak się czujesz, gdy mówisz „Jestem _____” (wpisz swój aktualny tytuł pracy)? Powiedz to teraz i zauważ, jak się czujesz. Czy naprawdę opisuje całą pracę, którą wykonujesz?

Jak możesz dać sobie bardziej ekspansywną nazwę kariery opartą na wiadomościach? Na przykład, zamiast myśleć o sobie jako o adwokacie, jak dać sobie tytuł „Wojownika o pokój” (ktoś, kto rozwiązuje konflikty i przywraca pokój)? Lub zamiast być sprzedawcą lub programistą komputerowym, spróbuj przyjąć tytuł „Rozwiązywacza problemów”. Czy to nie byłoby bardziej dokładne? Jak zareagowałbyś, gdyby ktoś wręczył ci wizytówkę, która mówi: „Jan Kowalski, Wojownik o pokój?”. Jestem pewien, że niektórzy ludzie dadzą większą wiarygodność wizytówce, która mówi „adwokat”, ale wolałbym zatrudnić “Wojownika o pokój” , ponieważ ten tytuł mówi mi, że ta osoba rozumie, że wartość ich pracy wykracza poza pojedyncze medium.

Co mówi twoja wizytówka? Czy wymienia tylko medium twojej pracy, czy przekazuje wiadomość? Jaki byłby bardziej odpowiedni dla ciebie tytuł pracy?

Ponad karierą

Jak wspomniałem na początku tego artykułu, możesz zastosować tę koncepcję medium w porównaniu z przesłaniem do innych części swojego życia poza karierą. Pozostawiam ci do myślenia, w jaki sposób możesz rozróżnić medium i przesłanie pod względem zdrowia, związków, duchowych przekonań i tak dalej. I dla innej perspektywy, która nakłada się na tę, możesz przeczytać ten wpis na blogu: Cele końcowe vs. cele pośrednie.,  Torowanie Umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *