Kategorie
motywacja

Bycie osiągaczem to kierowanie uwagi i skupienia

Stajesz się osiągaczem, osiągając swoje cele. Jeśli osiągniesz swoje cele, jesteś osiągaczem. Jeśli nie osiągniesz swoich celów, nie jesteś osiągaczem.

To prosty, binarny sposób myślenia o osiągnięciach. Osiągnięcie oznacza dosięgnąć, zaspokoić lub wykonać. To, co zdecydujesz się dosięgnąć, zaspokoić lub wykonać, zależy od ciebie.

Różnica między osobą osiągającą a nie osiągającą jest w dużej mierze kwestią uwagi. Osoby nieosiągające poświęcają swoim celom niewiele uwagi, jeśli w ogóle zadają sobie trud, aby je wyznaczyć. Osiągający poświęcają swoim celom wystarczającą uwagę, aby je dosięgnąć, zaspokoić lub wykonać.

Osoby nieosiągające sięgają, zaspokajają lub wykonują coś innego niż swoje cele. Dość często sięgają, zaspokajają lub wykonują czyjeś cele, nie świadomie czyniąc je własnymi.

Aby osiągnąć sukces, musisz poświęcić swoim celom wystarczającą uwagę, aby je dosięgnąć, zaspokoić lub wykonać. Oznacza to, że musisz wycofać wiele uwagi z działań, które nie prowadzą bezpośrednio do osiągnięcia twoich celów.

W danym tygodniu, gdzie zmierza twoja uwaga? 

Jeśli zwykle nie masz obsesji na punkcie swoich celów, to na czym skupiasz swoją uwagę?

Co zwykle stawiasz przed swoimi celami?

Oglądasz telewizję lub filmy?

Czy na bieżąco śledzisz wiadomości e-mail, media społecznościowe i wiadomości tekstowe?

Czy spełniasz społeczne obligacje, których oczekują od ciebie rodzina, przyjaciele i współpracownicy?

Co dokładnie dosięgasz, zaspokajasz lub wykonujesz w typowym tygodniu? 

Czy robisz postępy w realizacji swoich celów, poświęcając im wiele godzin uwagi, czy też skupiasz się gdzie indziej?

Osiągający akceptują, że aby osiągnąć swoje cele, muszą wycofać uwagę z działań niezwiązanych z celem. Osiągający akceptują również to, że te sprzeczne interesy mogą spowodować umieszczeniu na drugim planie. Firma kablowa może próbować przekonać cię do anulowania. Starbucks może wysłać Ci e-mail z przypomnieniem, jeśli przestałeś ich odwiedzać. Twoja matka może zadręczać cię czymś trywialnym. Osiągający domyślnie uczą się odrzucać te zaproszenia ze względu na ich uwagę. Ciągle zwracają uwagę na swoje cele.

Musisz szczególnie uważać na nowe zaproszenia i okazje, które pojawiają się podczas pracy nad swoimi celami. Te ukryte rozproszenia mogą z łatwością cię zdekoncentrować. Jeśli okazja ściśle pasuje do twoich celów, wspaniale… skorzystaj z niej. Ale jeśli wydaje się to zbędne z punktu widzenia twoich obecnych celów, trzymaj się swojej ścieżki i odmów “dywersji”. Ogólnie rzecz biorąc, mądrze jest być mniej oportunistycznym, abyś mógł być bardziej świadomym twórcą. Często robisz szybsze postępy, tworząc własne możliwości zamiast przypadkowo ścigać przypadkowe okazje, które dają ci inni.

Niedobór uwagi

Uwaga jest ograniczonym zasobem. Zdolność świadomego kierowania swoją uwagą , energią i skupieniem jest jeszcze mniejsza niż czas, jaki masz każdego dnia.

W dowolnym tygodniu o twoją uwagę może konkurować wiele sfer: przyjaciele, rodzina, współpracownicy, przypadkowi nieznajomi, korporacje, organizacje, agencje rządowe, media i inne. I w dzisiejszych czasach mają wiele różnych sposobów, aby się z tobą skontaktować.

Wewnętrznie masz również pewną konkurencję: twoje potrzeby fizjologiczne, potrzeby emocjonalne, pragnienia, nawyki, itp. Musisz jeść, spać, wyrzucać śmieci, kąpać się i tak dalej. Te działania również wymagają pewnej uwagi.

Gdzieś pośród tych sprzecznych zainteresowań dochodzi inny głos, który szuka twojej uwagi. To jest twoja zorientowana na cel natura, twoja wyższa inteligencja, twoje pragnienie życia bogatego w sens i cel. Ta część pragnie osiągać i nic nie będzie w stanie jej zaspokoić. Chce, abyście wyznaczali sobie własne cele i je dosięgnęli, zaspokoili lub wykonali.

Jak dużo uwagi poświęcasz swojej zorientowanej na osiągnięcia jaźni?

Jeśli głodzisz tą część siebie, zwróci na siebie uwagę niską motywacją, niską samooceną i ogólnym brakiem zasobów. Ale jeśli poświęcisz jej uwagę, której pragniesz, zostaniesz nagrodzony wysoką energią, popędem, pasją, obfitością oraz poczuciem celu i wkładu w życie innych.

Skierowanie uwagi

Na szczęście masz moc świadomego kierowania swoją uwagą. Możesz pozwolić swojej uwadze unosić się bez celu. Możesz skoncentrować się na czymś innym niż na swoich celach, takich jak cele, które inni mają dla Ciebie. Lub możesz skoncentrować swoją uwagę na własnych celach. Aby naprawdę posunąć swoje życie do przodu, musisz poświęcić im dużo uwagi. 

Jeśli chcesz poprawić swoje finanse, musisz skupić się na tworzeniu wartości dla ludzi, dzieleniu się tą wartością i inteligentnym zarabianiu na tej wartości. Jeśli chcesz pozytywnie zmienić swoje relacje, daj tej części swojego życia intensywną i długotrwałą uwagę.

Niestety mamy tendencję do odwracania uwagi od tych obszarów naszego życia, które nie radzą sobie tak dobrze. W perspektywie krótkoterminowej mądrze jest zmienić koncentrację, gdy czujemy się przytłoczeni, ponieważ tymczasowe zmiany mogą pomóc złagodzić stres. Aby jednak nastąpiła głębsza transformacja, musimy zwrócić szczególną uwagę na te obszary, które wymagają poprawy.

Wyznaczanie celów wymaga skupionej uwagi. Planowanie kroków działania w celu osiągnięcia naszych celów wymaga jeszcze większej uwagi. Wykonanie tych czynności wymaga jeszcze większej uwagi. Osiągacze czynią takie działania priorytetem w swoim życiu. Nieosiągający nie.

W miarę starzenia się podnosimy standardy dotyczące tego, co zasługuje na uwagę. Usuwaj i odrzucaj niepotrzebne drobiazgi i obowiązki, które mogłyby odwrócić Twoją uwagę od twoich wspaniałych celów. To uwolni więcej uwagi, aby skupić się na twoich celach.

Czy zauważyłeś, że kiedy skupiasz się na celu i masz obsesję na jego punkcie, możesz naprawdę szybko posunąć się naprzód i ostatecznie go osiągnąć? Ale kiedy pozwolisz, aby twoja uwaga została osłabiona przez zbyt wiele konkurujących ze sobą zainteresowań, postęp w twoim celu spowalnia do pełzania i ostatecznie tracisz połączenie z celem całkowicie. Cele wymagają znacznej i długotrwałej pielęgnacji, aż do ich osiągnięcia; inaczej umrą.

Powiedz „nie” prawie wszystkiemu

„Różnica, między ludźmi którzy odnieśli sukces, a tymi, którzy odnieśli duży sukces jest taka, że ci drudzy mówią ‚nie’ w prawie każdej sprawie” – Warren Buffet

Co to znaczy odmówić prawie wszystkiemu?

Dla mnie oznacza to, że mogę pracować w pełnym wymiarze godzin nad moimi celami, nie pozwalając, aby cokolwiek przeszkadzało. Oznacza to utrzymanie mojego harmonogramu wolnego od rozpraszających spraw. Oznacza to, że nawet kiedy pracuję nad celami, wyznaczonymi mi przez kogoś innego, muszę albo ustawić te cele własnymi (i powiedzieć im tak), albo muszę je odrzucić i nie zwracać na nie uwagi. Jeśli nie mogę w jakiś sposób uczynić celu własnym, nie zasługuję na moją uwagę.

Nawet cel, taki jak “obliczanie i płacenie podatków”, możesz zrobić swoim własnym. Możesz zobowiązać się do utrzymywania swoich finansów na bieżąco i we właściwej kolejności. Możesz zdecydować się na opłacenie składki podatkowej z dowolnego powodu, który Ci się podoba. Ale jeśli nie możesz wyznaczyć sobie własnego celu i mimo to próbujesz nad nim pracować, to walczysz ze sobą, a twój postęp będzie powolny i niespójny, co jest ogromnym marnotrawstwem cennej uwagi.

Unikaj krainy połowicznych zobowiązań. Skoncentruj się na swoich własnych celach, w tym na celach, które sam sobie wyznaczyłeś. Jeśli masz pracę, albo zobowiązania do zrobienia zrób, co w Twojej mocy aby zrobić to świetnie, albo zwolnij stanowisko i pozwól komuś innemu zrobić to lepiej.

Postaw swoje cele na pierwszym miejscu

Wielu osiągających ma pracę. Wielu osiągających ma rodziny. Wielu osiągających ma różne rodzaje konkurujących ze sobą zobowiązań. Jednak osoby osiągające sukcesy nie wykorzystują swojej pracy, dzieci i innych zobowiązań jako wymówki, by nie poświęcać wystarczającej uwagi swoim celom. Dla wszystkich, którzy używają ich do usprawiedliwienia swojej niezdolności do ustalania i osiągania celów, jest prawdziwy “osiągacz”, który zaczął od trudniejszej pozycji i używał tych samych elementów, aby zmotywować się do osiągnięcia swoich celów. Tam, gdzie osoby nie osiągające sukcesu widzą wymówki, osoby osiągające sukces znajdują motywację.

Dobrym sposobem na postawienie celów na pierwszym miejscu jest ustalenie jakościowych, holistycznych celów na początek. Nie marnuj uwagi na “płytkie” zajęcia, takie jak zarabianie pieniędzy dla samego posiada. Wyznacz cele, które pomogą ci się rozwijać, budować umiejętności, tworzyć wartość dla innych i czynić dobro na świecie. Zadaj sobie pytanie: czy dany cel wydaje się znaczący i istotny, wyobrażając siebie 20 lat po jego osiągnięciu?

Zwróć uwagę na swoje cele. Kiedy masz czas, zastanów się nad swoimi celami. Wizualizuj siebie wykonując czynności. Ustaw to jako domyślne zachowanie zamiast wyciągania telefonu, aby zająć się czymś trywialnym.

Starannie zaplanuj kroki działania, aby osiągnąć swoje cele. Sprawdź system motywacji MotiFlow, znajdziesz tam moduł celów do realizacji swoich celów, oraz wiele inspiracji do stworzenia motywacyjnej wizji życia.

Poświęć czas na pracę nad swoimi celami i uczyń ten czas świętym i nienaruszalnym. Jeśli możesz uporządkować tylko niewielką część każdego tygodnia, aby popracować nad swoimi celami, zastanów się nad wyznaczeniem celu, aby osiągnąć punkt, w którym masz swobodę poświęcenia swoim celom tyle godzin, ile pozwala na to twoja energia. Jakie konkretne cele musiałbyś ustalić i osiągnąć, aby stało się to rzeczywistością? Wyobraź sobie, że co tydzień możesz poświęcać większość swojego czasu na pracę nad najważniejszymi celami, bez żadnego rozpraszania. Wielu ludzi żyje w ten sposób i uwielbia to. Dlaczego nie ty?

Cel wolności

Jednym z moich wcześniejszych celów było usunięcie niedoboru finansowego jako potencjalnego źródła rozproszenia uwagi, dzięki czemu mogłem spędzać większość mojego tygodnia, każdego tygodnia, pracując nad swoimi celami, niezależnie od tego, czy generują one dochód, czy nie. Chcę skoncentrować swoje życie na rozwoju osobistym i dzielić się tym, czego się uczę jako dziedzictwo dla innych. Poświęciłem znaczną uwagę temu celowi przez lata, aż do jego osiągnięcia, a potem mogłem kontynuować taki styl życia ze względną łatwością. Wiem, że niektórzy uważają, że nie jest niczym niezwykłym swoboda zanurzania się w ustalaniu i osiąganiu celów, które mogą nie mieć nic wspólnego z zarabianiem pieniędzy lub pracą, np. Podróżowanie po Europie przez miesiąc, weganizm lub odkrywanie relacji, ale ten rodzaj wolności jest dla mnie na tyle ważny, że osiągnięcie tego celu stało się dla mnie najwyższym priorytetem od lat, pozostając z nim do jego osiągnięcia. To było trudne, ale zdecydowanie warte zachodu.

Znam wiele osób, które osiągnęły podobne cele. Ogólnie rzecz biorąc, są to najszczęśliwsi ludzie, których znam. Zamiast przyjmować rozkazy od innych jako codzienną rutynę, zwracają uwagę na swoje cele, pragnienia i zainteresowania. Uznają za priorytet utrzymanie tej wolności. Nie wykorzystują pracy, dzieci ani braku pieniędzy jako wymówek – wręcz przeciwnie. Od tych ludzi często słyszę historie niepowodzeń przywoływane ze śmiechu i dobrego samopoczucia, a nie ze strachu czy żalu… jak czas, kiedy para znajomych musiała spać w parku, ponieważ nie mieli pieniędzy na nocleg. To, czego nie osiągający, obawiają się, jak blokada drogi, dla osiągaczy jest tylko przystankiem, który może się stać zabawną historyjką!

Jeśli wolny styl życia jest dla Ciebie ważny, uczyń to swoim głównym celem. Osiągnij ten cel na pierwszym miejscu w swoim życiu. Praca nad osiągnięciem tego celu musi stać się dla Ciebie ważniejsza niż dotrzymywanie kroku mediom społecznościowym, zadowalanie rodziców, oglądanie ulubionych programów telewizyjnych i innych rozrywek. Jeśli coś naprawdę przeszkadza, usuń to ze swojego życia lub znajdź sposób, aby zmienić go w przewagę, która zwiększy Twój popęd i motywację.

Łatwo jest mi odróżnić ludzi, którzy są zaangażowani w osiągnięcie wolnego stylu życia, od tych, którzy ulegają rozproszeniu. Ci, którzy są zaangażowani, mają obsesję na punkcie celu; myślą o innych rzeczach naprawdę niewiele. Nie mogę ich zmusić, żeby się zamknęli! Cały czas próbują wymyślić, jak coś zrobić. Ciężko nad tym pracują. Potykają się i idą dalej. Zwykle osiąganie celu trwa dłużej, niż by się chciało. Często chcą, aby zajęło to mniej niż rok. Osiągnięcie punktu stabilności finansowej zajmuje zwykle 2–5 lat. Osoby osiągające sukces pokazują, że dotrą tam bez względu na to, jak długo to zajmie. Dla nich cel jest obowiązkowy, a nie opcjonalny.

Nieosiągający mówią o celu jako odległej fantazji. To życzenie, marzenie, możliwość… coś, co byłoby miło mieć, gdyby akurat tak potoczyły się sprawy. Ich plan działania polega głównie na czytaniu książek o prawie przyciągania i słuchaniu nagrań Abrahama-Hicksa. Traktują cel jak zwykłe pragnienie, ale nie poważne zobowiązanie. Nie szanują ogromnej siły woli, która jest wymagana do jej osiągnięcia. Prawie nigdy tam nie dotrą.

Jeśli cel, jakim jest wolnego stylu życia, ma dla Ciebie znaczenie, odpuść, wytnij i zapomnij o wszystkim, co cię od niego odciąga. Skieruj swoją uwagę wprost na ten cel i miej obsesję na jego punkcie, dopóki go nie osiągniesz. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, anuluj telewizję kablową, zamknij konta w mediach społecznościowych i wyłącz telefon w ciągu dnia. Rób sobie przerwy, kiedy ich potrzebujesz, ale skupiaj uwagę na tym celu. Jeśli to zrobisz, to możesz być pewny, że go osiągniesz.

Ustawisz swój się prosto w kierunku osiągnięcia wolnego stylu życia, gdy przestaniesz stawiać inne dystrakcje przed tym wspaniałym celem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *