Kategorie
motywacja

Dlaczego przeznaczenie ma znaczenie? cz. 2

Następnym kontekstem poza potrzebą jest przeznaczenie. Przeznaczenie nie koliduje z potrzebą. To tylko nowy kontekst do wyznaczania celów. Może nadal współistnieć z celami opartymi na potrzebach. Tak jak możesz mieć wiele projektów i wiele celów w swoim życiu, tak też możesz mieć wiele kontekstów celu.

Jeśli nie przeczytałeś pierwszej części tego artykułu do znajdziesz ją tutaj: Dlaczego przeznaczenie ma znaczenie? cz. 1

Fajną rzeczą w przeznaczeniu jest to, że jest to bardziej ekspansywny i interesujący kontekst niż potrzeba. Potrzeba jest dość ograniczona, ponieważ koncentruje się na przetrwaniu. A przeznaczenie ma znacznie szerszy kontekst, który uwalnia cię od ograniczeń pracy nad celami przetrwania. Idealnie, twoje przeznaczenie znajdziesz gdy jest powiązane z Twoimi pasjami i talentami. 

Uważam również, że kontekst przeznaczenia działa lepiej niż kontekst potrzeby na kilka sposobów. Po pierwsze, lepiej dopasowuje się do twojego wewnętrznego ognia… twojej pasji. Możesz być tylko na w połowie czuć pasję spełniania swoich potrzeb, ale kiedy twoja pasja będzie zgodna z twoim przeznaczeniem, będziesz miał znacznie więcej energii i zrobisz o wiele więcej. Na przykład, jeśli próbujesz znaleźć partnera poza kontekstem potrzeby, tak jak nie chcesz być sam przez resztę swojego życia, jest to bardzo słaba motywacja. Możesz nie osiągnąć takiego celu, ponieważ motywuje Cię tylko potrzeba – za tym stoi mała energia, lub bardziej poczucie desperacji. Ale kiedy przychodzisz z kontekstu przeznaczenia, czujesz się wspaniale jako istota ludzka, myśląc o tym, ile musisz zaoferować potencjalnemu partnerowi i promieniując tym uczuciem do innych, których spotykasz. A ta pasja znacznie ułatwi przyciągnięcie kogoś do twojego życia. Rozpacz odwraca ludzi, ale namiętność przyciąga. Pomyśl o tym – jak bardzo byłbyś zauroczony potencjalnym partnerem, który żyje zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a nie kimś, kogo całe życie dotyczy tylko zaspokajaniem potrzeb związanych z przetrwaniem? 

A jeśli przyciągniesz kogoś z kontekstu opartego na potrzebach, ta osoba najprawdopodobniej znajdzie się w tym samym kontekście, więc cały związek będzie istniał w kontekście potrzeby – potrzebuję cię; potrzebujesz mnie. A teraz dla kontrastu porównaj to do związku, który tworzy się w kontekście przeznaczenia; teraz sam związek może być znacznie bogatszy, ponieważ wykracza poza zwykłe potrzeby. Sama relacja wynika z podstawy osiągnięcia większego celu. Nie zawsze są to również romantyczne relacje – można zobaczyć rezultaty, takie jak relacje między Jezusem a Jego Apostołami, łączące się raczej w kontekście przeznaczenia niż potrzeby. 

Drugi sposób, w jaki przeznaczenia działa lepiej niż potrzeba, to przeznaczenie jest bardziej stabilne. Potrzeba jest świetnym motywatorem, kiedy głodujesz, ale to kiepski motywator, kiedy brzuch jest pełny. Im bardziej osiągasz swoje cele w kontekście potrzeb, tym bardziej zaspokajana jest ich potrzeba, i tym słabszy staje się kontekst dla wyznaczania nowych celów. Przeznaczenie jest jednak “stałe” i nie jest zaspokajane, gdy osiągasz sukces. Utrzymuje swoją moc na bardziej stałych poziomach – w rzeczywistości, im bardziej zgodnie z nim tworzysz tym bardziej ono rośnie. 

Po trzecie, samodyscyplina staje się łatwiejsza. Kiedy twoja pasja i talenty są dostosowane do twoich celów (co dzieje się w kontekście przeznaczenia), wszystko staje się łatwiejsze. Większość projektów i zadań, które wywodzą się z twoich celów ukierunkowanych na przeznaczenie, mieści się w twoich talentach, w przeciwieństwie do celów opartych na potrzebach, co może prowadzić do projektów i działań, które są bardzo trudne i stresujące. Na przykład, jeśli twoje przeznaczenie polega na komponowaniu pięknej muzyki i masz silny wrodzony talent w tej dziedzinie, twoje projekty i zadania będą prawdopodobnie wymagały poświęcenia dużej ilości czasu na komponowanie muzyki. Nie musisz zmuszać się do działania, ponieważ jesteś już dobry w tego rodzaju pracy, a także czerpiesz z tego przyjemność. Ale nie zawsze masz ten luksus dopasowania pasji i talentów, gdy pracujesz tylko w kontekście potrzeb. Czasami możesz robić rzeczy, których nie lubisz, a których nie jesteś zbyt dobry, na przykład zmuszanie muzyka do pracy w księgowości. Zamiast czuć się pobudzonym przez cały dzień, poczujesz się wyczerpany i pozbawiony motywacji, jeśli zbyt długo pracujesz za daleko od bańki z pasją. 

Po czwarte, odkryjesz, że kiedy pracujesz w kontekście przeznaczenia, będziesz mógł również użyć tego kontekstu, aby automatycznie zaspokoić niektóre ze swoich potrzeb. Wróćmy do niższego poziomu projektów. Czasami, jeśli ukończysz określony projekt, automatycznie zajmie się on innym projektem w toku. Możesz zrobić to samo, pracując nad celami z różnych kontekstów. A kiedy tak się dzieje, jest to wspaniałe, ponieważ możesz osiągnąć cele oparte na potrzebach, a jednocześnie cieszyć się korzyściami płynącymi z pracy w kontekście przeznaczenia. Przykładem może być sytuacja, w której zdecydujesz się realizować swoją pasję jako muzyk i odniesiesz w tym sukces finansowy. Teraz możesz wykorzystywać swoje talenty i pasję do radzenia sobie ze swoimi potrzebami fizycznymi bez konieczności realizacji zadań, których nie lubisz lub w których nie jesteś zbyt dobry. Jesteś w stanie zaspokoić swoje potrzeby pozostając w bańce swoich talentów. 

To sprawia, że ​​całkiem jasne jest, że znajomość przeznaczenia ma kluczowe znaczenie. Jeśli nie masz celu w życiu, utkniesz w pracy tylko w kontekście potrzeb. Oznacza to, że twoje życie dotyczy tylko fizycznego i emocjonalnego przetrwania. Niektóre cele są zawsze poza twoją zdolnością do osiągnięcia. A twoja stała motywacja do wyznaczania i osiągania celów stanie się słabsza, im większy osiągniesz sukces. Im dalej dojdziesz, tym słabsza jest twoja motywacja do dalszego ustalania celów. Najlepsze, na co możesz liczyć w tym kontekście, jest dość ograniczone. Zasadniczo jesteś skazany na życie ze skomplikowaną wersją życia niższego ssaka. 

Jednakże, kiedy znasz swoje przeznaczenie, teraz masz zupełnie nowy kontekst do wyznaczania celów… nie tylko nowy, ale także o wiele potężniejszy. Wyobraź sobie, że do tego momentu spędzasz całe swoje życie pracując nad projektem, który nie jest dla ciebie bardzo interesujący i w którym nie jesteś zbyt dobry. A potem nagle dostajesz drugi projekt, który Cię fascynuje i który idealnie pasuje do twoich umiejętności i talentów. Ponadto, jeśli skupisz się na tym nowym drugim projekcie, prawdopodobnie zajmie się on pierwszym projektem automatycznie, więc nigdy nie będziesz musiał pracować bezpośrednio nad pierwszym projektem. Teraz nad którym projektem chcesz pracować? 

Nie musisz opanowywać kontekstu przetrwania, aby rozpocząć pracę w kontekście przeznaczenia. Z samej swojej natury nie można naprawdę opanować przetrwania – im lepiej osiągniesz swoje potrzeby, tym słabszy staje się ten kontekst. I nie musisz też rezygnować z kontekstu przetrwania. Ustalaj cele oparte na potrzebach. Ale dodawaj do tego drugi, potężniejszy kontekst przeznaczenia. Teraz masz nowy wymiar, aby rozpocząć wyznaczanie celów, które nie mają nic wspólnego z potrzebami przetrwania. 

Co możesz zrobić w kontekście przeznaczenia, którego nie możesz zrobić w kontekście potrzeby? Możesz stworzyć album z własną piękną muzyką, nie martwiąc się o zarabianie na nim… tylko pragnienie dzielenia się nim ze światem. I może to być dla ciebie ważne. Jakie cele można ustawić w kontekście celu, który znajduje się poza kontekstem potrzeby? 

Po rozszerzeniu wyznaczania celów w kontekście przeznaczenia, rozszerzasz swoje życie. W tej chwili powiedziałbym, że spędzam około 80% mojego czasu pracy na celach w kontekście mojego przeznaczenia i około 20% w kontekście potrzeb. Rok temu było około 80-20 w drugą stronę. Zrobiło to dla mnie ogromną różnicę, a najlepszą rzeczą jest to, że doświadczam życia w sposób, w jaki nigdy nie byłbym w stanie uzyskać dostępu w kontekście samej potrzeby. Często możliwe jest osiągnięcie celu opartego na potrzebach i przekształcenie go w cel oparty na przeznaczeniu. Uzyskasz więc dostęp do wszystkich korzyści motywacyjnych wynikających z kontekstu przeznaczenia, jednocześnie dbając o podstawowe potrzeby. 

Jeśli nie znasz jeszcze swojego przeznaczenia, warto poświęcić trochę czasu na jego odkrycie, abyś mógł przejść przez nudny kontekst potrzeb i zacząć pracować nad bardziej interesującymi celami ukierunkowanymi na przeznaczenia, zgodnymi z twoją najgłębszą pasją i największymi talentami. 

Aby odkryć więcej na temat przeznaczenia i zdobyć więcej motywacji do pracy, polecam Tobie sprawdzić moduł wizji w aplikacji MotiFlow. Moduł wizji zawiera ćwiczenie związane z 9 ważnymi pytaniami, które rzucą zupełnie nowe światło na realizację celów i działanie. Polecam. Ci to serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *