Kategorie
motywacja

Jaki jest twój próg motywacji?

Przez ostatnie półtora roku obserwowałem, jak ważną rolę odgrywa posiadanie celu w rozwoju osobistym. Wierzę, że rozwój jest do pewnego stopnia wrodzoną potrzebą ludzką, najwyraźniej podobnie robi Tony Robbins, który przedstawia rozwój na swojej liście sześciu ludzkich potrzeb. Odkryłem jednak, że jeśli zainteresowanie rozwojem osobistym wynika z poziomu potrzeb biologicznych, to będzie to ograniczać potencjalne możliwości. W końcu sam rozwój osobisty jest z pewnością motywujący, ale w przypadku niektórych celów po prostu nie jest wystarczająco motywujący i potrzeba czegoś więcej.

Zaspokojenie naszych potrzeb jest oczywiście silnym motorem ludzkiego zachowania. Jeśli jesteś głodny lub spragniony, będziesz zmuszony szukać jedzenia lub wody jako swojego najwyższego priorytetu, dopóki ta potrzeba nie zostanie zaspokojona. Nie ma motywacji tak silnej, jak tej pochodzącej z pustego żołądka lub suchego gardła.

Czy znasz historię Sokratesa, w której młody człowiek podszedł do niego w pobliżu jeziora i poprosił Sokratesa, aby nauczył go, jak zdobywać mądrość? Sokrates złapał mężczyznę i zanurzył głowę pod wodą. Gdy młody człowiek walczył o życie, Sokrates nadal siłą trzymał go pod wodą. W końcu Sokrates pozwolił mu odetchnąć, a kiedy człowiek, z trudem łapiąc oddech, zapytał, dlaczego Sokrates prawie go utopił, Sokrates odpowiedział: 

„Kiedy twoje pragnienie mądrości jest tak wielkie jak pragnienie oddychania, wtedy znajdziesz mądrość”

Kocham tę historię. Nie wiem, czy to prawda, ale z pewnością ma to sens. Jeśli Twoja motywacja do osiągnięcia celu jest wystarczająco wysoka (tak samo atrakcyjna, jak pragnienie powietrza, jedzenia i wody), możesz być praktycznie pewien osiągnięcia sukcesu, jeśli cel jest w ogóle możliwy. Jednak w większości przypadków nasza motywacja do osiągnięcia celu nie jest zbliżona do poziomu potrzeb biologicznych. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku celów zorientowanych na rozwój.

Rozważ przykład budzenia się wcześnie każdego ranka. Przez wiele lat mojego życia chciałem stać się konsekwentnym rannym ptaszkiem. Moim celem było zmusić się do wstawania każdego ranka o 5 rano. Ale w ciągu wielu lat pracując jako project manager, w dużej mierze nie udało mi się osiągnąć tego celu, pomimo wielu poważnych prób. Mógłbym to robić przez kilka dni pod rząd, ale nigdy nie miałem nawyku konsekwentnego trzymania się tego podejścia. Leżałbym w łóżku, kiedy włączył się alarm o 6:00, a kiedy mój mózg musiał zmierzyć się z wyborem dyscypliny, by wstać, a nie spać, zawsze nadszedł czas, kiedy decydowałem się spać.

Nie chodzi o to, że nie wypocząłem wystarczająco dobrze lub że potrzebowałem dodatkowego snu. Po prostu wczesne wstawanie nie było dla mnie wystarczającą motywacją do pracy. Element rozwoju skłonił mnie do podjęcia początkowej próby wczesnego wstawania, ale w dniu 3 lub 4 element ten został znacznie zmniejszony, gdy nowość przeminęła.

Kiedy byłem w najlepszej formie – kiedy podjąłem decyzję, aby zostać rannym ptaszkiem – moja motywacja była u szczytu i byłem pewien sukcesu. Ale w tych momentach decyzji, kiedy budził mnie budzik, mój mózg wciąż był przesiąknięty hormonem snu, siła mojego przekonania nie zawsze mogła przezwyciężyć pragnienie kontynuowania snu. Więc spałem.

Jednak kilka miesięcy po rozpoczęciu działalności w zakresie rozwoju osobistego podjąłem próbę ponownego stania się rannym ptaszkiem. I tym razem odniosłem sukces. Tak, miałem dobrą strategię i z pewnością poprzednie próby trochę pomogły. Ale główna różnica polegała na tym, że moja motywacja do wczesnego wstawania była teraz znacznie wyższa. I to dodatkowe zwiększenie motywacji było tym, czym potrzebowałem, aby przeskoczyć nad przepaścią i ustanowić nawyk raz na zawsze.

Update. Będąc szczerym, aktualnie przygotowując się do zawodów IRONMAN, priorytetyzuje regenerację ponad ranne wstawanie, więc śpię tak długo jak to potrzebne. Czasami nawet po 9 – 10 godzin, bo wiem, że to jest potrzebne. Jednak poniższa część artykułu jest poprawka. 

Dlaczego próg motywacji?

Moim głównym powodem wczesnego wstawania była większa produktywność. Chciałem posiadać te dodatkowe wczesne godziny poranne, podczas gdy reszta ludzi jeszcze śpi, aby móc zacząć dzień jak osiągacz. Uwielbiałem także to, kiedy wstawałem wcześnie i „nurkowałem” od razu w kluczowych zadaniach. Czułem się cudownie, kiedy mogłem to zrobić. Różnica w motywacji wynikała jednak z tego, co produkowałem. Jaka była prawdziwa wartość tej dodatkowej wydajności? Co miałem z nią zrobić?

W mojej pracy project managera dodatkowe godziny oznaczałyby ostatecznie zwiększenie ogólnej efektywności. W mojej firmie zajmującej się rozwojem osobistym oznaczało to poświęcanie więcej czasu na pomaganie ludziom w rozwoju. Dla mnie ten pierwszy wydawał się umiarkowanie motywujący… może 7 w skali 1-10. Przez większość czasu naprawdę lubiłem prowadzić projekty. Ale wstawanie wcześnie, aby pomóc ludziom w rozwoju, było znacznie bardziej motywujące… w skali 1-10 było to 11. A motywacja do pracy, której potrzebowałem, aby wstać każdego ranka, wynosiła około 8 w tej skali.

Tym, co odróżniało sukces od porażki, był cel.

Myślę, że jednym z powodów, dla których wiele osób inicjuje nowe cele, a potem już po kilku dniach „wygasa”, jest to, że motywacja do odniesienia sukcesu nie jest wystarczająco silna. Jeśli walczysz z celem, w którym cierpisz z powodu tego powtarzającego się niepowodzenia, zamiast się sabotować, zainteresuj się. Zadaj sobie pytanie, jaki jest ostateczny cel. Jeśli miałbyś osiągnąć swój cel, co to ostatecznie oznaczałoby dla ciebie, dla innych i dla świata? Jaka byłaby rzeczywista wartość, którą stworzyłby Twój cel?

Wszyscy jesteśmy wyjątkowymi osobami, więc każdy może mieć inny próg motywacji do osiągnięcia określonego celu. Ustanowienie nawyku wstawania każdego ranka o 5:00 wymagało ode mnie poziomu motywacji około 8 w skali 1-10. Dla niektórych osób ten sam nawyk może wymagać tylko 3, podczas gdy dla innych może wymagać 10.5.

Jeśli stoisz przed wielkim celem i nie robisz w jego kierunku nim dużych postępów, ponieważ po pewnym czasie poddajesz się, rozważ próg motywacji do zadania. Jaki poziom motywacji jest potrzebny do osiągnięcia sukcesu w skali 1-10? Zauważ, że różne cele mają różne liczby. Twój próg motywacji do sprawdzania wiadomości e-mail może wynosić 2, podczas gdy próg motywacji do wystąpień publicznych może wynosić 9,5. Każdy jest inny, więc Twoje liczby mogą się różnić.

Często zawodzimy się z powodu porażki, ponieważ porównujemy próg sukcesu z naszym poziomem motywacji, gdy jesteśmy najsilniejsi. Kiedy jesteś w najlepszej formie, twoją motywacją może być 9 lub 10. Ale to nie w tym miejscu decydujesz się poddać. Kiedy masz motywację 9 lub 10, wcześnie wstajesz z łóżka, wędrujesz na siłownię i czytasz książkę leżącą na półce od miesięcy. Ale nie zawsze jesteś najmocniejszy. Będą chwile, kiedy nie będziesz w najlepszej formie i nadal będziesz musiał podjąć decyzję między wstaniem a snem, między pójściem na siłownię a wyjściem na obiad, a także przeczytaniem książki vs. oglądanie telewizji. Gdzie będzie Twoja motywacja w tych wszystkich momentach decyzji? Czy Twoja motywacja do osiągnięcia sukcesu spadnie poniżej progu motywacji celu?

Dla moich czytelników, którzy rzucili wyzwanie grom RPG, rzut (2D6) oznacza rzut dwóch regularnych sześciościennych kości, a suma, którą otrzymujesz, reprezentuje siłę twojego ataku (wyższe liczby są lepsze). 2D6 + 4 oznacza zabranie rzutu 2D6 i dodanie do niego 4. Zatem zakres możliwych rzutów dla 2D6 wynosi 2-12, ale zakres dla 2D6 + 4 to 6-16.

Inspirującym celem jest uzyskanie automatycznego dodawania + 4 dla wszystkich twoich rzutów dwoma sześciobocznymi kostkami do gry. Jest to analogia z gier RPG, która luźno przekłada się na: „Cel zapewnia premię motywacyjną za każdy wyznaczony cel, zwiększając prawdopodobieństwo przekroczenia progu motywacji”. Załóżmy, że próg motywacji celu wynosi 8. Załóżmy, że Twój poziom motywacji do tego celu zwykle mieści się w przedziale 4-9. Kiedy osiągniesz najlepsze wyniki, odniesiesz sukces, ale w końcu nadejdzie czas, kiedy nie będziesz najlepszy, zawiedziesz. Ale dzięki celowi +4 cały zakres motywacji przesuwa się z 4-9 do 8-13, a w każdej sytuacji, nawet w najgorszym przypadku, nadal przekraczasz próg motywacji do celu. Bez względu na wszystko, odniesiesz sukces.

Dzięki silnemu celowi zdobędziesz więcej trafień i mniej trafień. Tak jak rzut dwoma sześciobocznymi kostkami + 4 zapewni ci zwycięstwo w walce z bardziej zaciętymi przeciwnikami niż zwykły rzutów dwoma sześciobocznymi kostkami, tak ważny cel pozwoli ci z powodzeniem osiągnąć więcej celów i ustanowić więcej nowych nawyków, niż nie będziesz w stanie osiągnąć bez niego.

Nie wszystkie cele są równe, więc być może trzeba będzie poeksperymentować, aby zobaczyć, jaki cel daje największą premię motywacyjną. Dla mnie zabawianie ludzi jest być może premią +2, ale pomaganie ludziom w rozwoju może być +4 lub +5. Ten pierwszy jest jak krótki miecz, a drugi jak magiczny topór dwuręczny. Jednak w przypadku kogoś innego, takiego jak komik odgrywający show w stand up comedy, liczby te mogą zostać zmienione. 

To, co najbardziej Cię motywuje, to coś, co musisz odkryć dla siebie, ale zasugeruję, że prawie na pewno ma to związek ze znalezieniem sposobu, aby naprawdę służyć innym ludziom.

Co sprawi, że wstaniesz z łóżka każdego ranka? Jaka praca byłaby dla ciebie tak atrakcyjna, że ​​z radością byś się w niej zatracił? Co jest dla ciebie tak motywujące, że ignorowałbyś nawet godzinami warczenie żołądka, żeby przy niej zostać?

Cel nie jest jedyną rzeczą, która zapewnia premię motywacyjną. Weź pod uwagę, że wszystkie części twojego życia albo dodają motywacyjną premię, albo karę. Czy twoja praca to +4 czy -2? Co z twoim związkiem, domem, przyjaciółmi, rodziną, dietą, dochodami, przekonaniami duchowymi? Czy to daje ci pozytywne bonusy, czy narzuca kary? Jeśli naprawdę chcesz dowiedzieć się o sobie, zrób listę różnych czynników swojego życia i przypisz każdemu z nich dodatkowy numer, być może w zakresie od -5 do +5. Popadnięcie w dług może wynosić -3, podczas gdy zakochanie może być +5. To pokaże ci, gdzie masz największe możliwości rozwoju.

Jeśli masz logiczny umysł tak jak ja, możesz cieszyć się myśleniem o rozwoju osobistym jako grze liczbowej. Spójrz na wszystkie bonusy i kary w swoim życiu i zobacz, jak się sumują. Gdzie możesz dodawać nowe bonusy? Gdzie możesz eliminować kary? Co możesz zrobić, aby przenieść swoją postać na wyższy poziom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *