Kategorie
motywacja

30 dni motywacji do sukcesu

Potężnym narzędziem rozwoju osobistego jest 30-dniowa próbna. Jest to koncepcja budowaia samodyscypliny zapożyczona z branży oprogramowania, w której możesz pobrać wersję próbną oprogramowania i wypróbować ją bez ryzyka przez 30 dni, zanim będziesz musiał kupić pełną wersję. To także świetny sposób na rozwijanie nowych nawyków, a co najważniejsze, jest niesamowicie prosty.

Powiedzmy, że chcesz zacząć nowy nawyk, np. Program ćwiczeń, lub rzucić zły nawyk, np. Obgryzanie paznokci. Wszyscy wiemy, że rozpoczęcie i trzymanie się nowego nawyku przez kilka tygodni to trudna część. Po przezwyciężeniu okresu „bezwładności” łatwiej jest kontynuować.

Jednak często zaczynamy psychologicznie zaczynać od myślenia o zmianie jako czymś trwałym – zanim jeszcze zaczniemy. Wydaje się zbyt przytłaczające, aby myśleć o dokonaniu dużej zmiany i trzymaniu się jej codziennie przez resztę życia, kiedy nadal jesteś przyzwyczajony do robienia czegoś przeciwnego. Im więcej myślisz o zmianie jako o czymś trwałym, tym bardziej pozostajesz na swoim miejscu.

Ale co, jeśli znajdziesz motywację pomyślisz o wprowadzeniu zmiany tylko tymczasowo – powiedzmy przez 30 dni – a potem możesz wrócić do swoich starych nawyków? To już nie wydaje się takie trudne. Ćwicz codziennie przez zaledwie 30 dni, a następnie zakończ test. Utrzymaj porządnie zorganizowane biurko przez 30 dni, a następnie odpocznij. Czytaj przez godzinę dziennie przez 30 dni, a następnie wróć do oglądania telewizji.

Czy mógłbyś to zrobić? Nadal wymaga to odrobiny dyscypliny i zaangażowania, ale nie tyle, co trwałej zmiany. Wszelkie postrzegane pozbawienie jest tylko tymczasowe. Możesz odliczać dni do wolności. I przez co najmniej 30 dni zyskasz jakieś korzyści. Nie jest to takie zle. Poradzisz sobie. To tylko jeden miesiąc z twojego życia.

Teraz, jeśli faktycznie ukończysz 30-dniowy okres próbny, co się stanie? Po pierwsze, posuniesz się wystarczająco daleko, aby ustanowić jakiś nawyk, i będzie łatwiej go utrzymać, po tym jak już zacząłeś. Po drugie, w tym czasie przełamiesz nałóg swojego starego nawyku. Po trzecie, masz za sobą 30 dni sukcesu, co da ci większą pewność, że możesz kontynuować. Po czwarte, otrzymasz wyniki w ciągu 30 dni, które dadzą ci praktyczną informację zwrotną na temat tego, czego możesz się spodziewać, jeśli będziesz kontynuować, dzięki czemu znajdziesz się w lepszym miejscu do podejmowania świadomych długoterminowych decyzji.

Dlatego po osiągnięciu końca 30-dniowego okresu próbnego znacznie zwiększysz swoją zdolność do utrzymania nawyku na stałe. Ale nawet jeśli nie jesteś gotowy, aby uczynić go trwałym, możesz przedłużyć okres próbny do 60 lub 90 dni. Im dłużej trwa okres próbny, tym łatwiej będzie utrzymać nowy nawyk na całe życie.

Inną zaletą tego podejścia jest to, że możesz go użyć do przetestowania nowych nawyków, w których tak naprawdę nie masz pewności, czy chcesz kontynuować życie. Może chcesz spróbować nowej diety, ale nie wiesz, czy uważasz ją za zbyt restrykcyjną. W takim przypadku zrób 30-dniowy okres próbny, a następnie dokonaj ponownej oceny. Nie musisz się wstydzić, jeśli przestaniesz wiedzieć, że nowy nawyk ci nie odpowiada. To jak wypróbowanie oprogramowania przez 30 dni, a następnie odinstalowanie go, jeśli nie odpowiada Twoim potrzebom. Bez szkody, czy zobowiązań. Jeśli prowadzisz firmę, możesz spróbować nawet motywować swoich pracowników swoim nowym nawykiem, co również ulepszy Twój biznes. 

Oto kilka przykładów z mojego życia, w których wykorzystałem 30-dniowe próby w celu ustalenia nowych nawyków:

 1. Latem 2016 roku chciałem spróbować być wegetarianinem. Nie chciałem robić tego przez całe życie, ale dużo czytałem o korzyściach zdrowotnych wegetarianizmu, więc zobowiązałem się do tego przez 30 dni tylko ze względu na to doświadczenie. Ćwiczyłem już regularnie, czułem się dobrze i nie miałem nadwagi, ale moja typowa dieta zawierała zbyt wiele „jedzenie śmieciowego”. Przechodzenie na wegetariańskie pożywienie przez 30 dni było o wiele łatwiejsze, niż się spodziewałem – nie mogę powiedzieć, że było to trudne i nigdy nie czułem się, że coś straciłem. W ciągu tygodnia zauważyłem wzrost mojej energii i koncentracji i czułem się bardziej opanowany. Pod koniec 30 dni nie było wątpliwości, że można się z tym trzymać. Ta zmiana wyglądała na znacznie trudniejszą, niż była w rzeczywistości.
 2. W marcu 2018 podjąłem decyzję o porzuceniu ćwiczenia cross-fit. Miałem już za sobą pierwsze maratony, ale samo bieganie, tak jak podnoszenie ciężarów na siłowni mnie nie zadowalało. Chciałem czegoś bardziej zróżnicowanego co da mi możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu. Postawiłem na triathlon. Kupiłem rower i zacząłem treningi kolarskie i poczułem, że to jest to. Pęd powietrza oraz szybka prędkość dodały mi motywacji do treningów. Miałem co prawda problemy z pływaniem i nadal ta dyscyplina idzie mi najgorzej, bo jest bardzo techniczna, jednak, wiem, że z biegiem czasu się poprawię. Po tym jak wykupiłem starty w zawodach na najbliższy sezon i zacząłem ćwiczyć parę razy w tygodniu odczułem ogromne zmiany w samopoczuciu, jasności umysłu. W kolejnych miesiącach zacząłem zwracać jeszcze większą uwagę co jem oraz jak się regeneruję. Wkrótce byłem wstanie pokonywać długie dystanse w każdej z dyscyplin i zrobiłem wiele „ćwiartek” i „połówek” Iron Mana i triathlon na stałe zagościł w moim życiu… Z każdym kolejnym startem widzę więcej możliwości poprawy oraz moja motywacja jeszcze bardziej rośnie. 
 3. W czerwcu 2019 roku podjąłem trudną decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Uznałem, że mieszkanie w małym mieście, przestało mi służyć, bo wszystko co chciałem zrobić żyjąc w ten sposób już osiągnąłem. Dalsze mieszkanie w małym mieście było dla mnie ograniczeniem. Postanowiłem dokonać przeprowadzki co wiązało się ze sprzedaniem części mebli oraz podjęciem decyzji o wynajęciu droższego mieszkania w dużym mieście. Znalazłem więc opcję, która dawała mi możliwość zrezygnowaniu już po jednym miesiącu, jeśli nie będzie mi odpowiadała. W ten sposób użyłem 30 dniowej próby. Dało mi to pewien komfort psychiczny, że jeśli nie polubię nowego miejsca to mogę znaleźć nowe… Po przeprowadzce i dostosowaniu nowego miejsca do moich potrzeb odczuwam satysfakcje z mieszkania w centrum dużego miasta, ponieważ popołudniowe spacery oraz życie kulturalne wydają się być znacznie ciekawsze! Jest jeszcze wiele rzeczy do odkrycia w tym mieście.

Ta 30-dniowa metoda najlepiej sprawdza się w codziennych nawykach. Nie miałem szczęścia jej używać, gdy próbowałem zacząć nawyk, który występuje tylko 3-4 dni w tygodniu. Może jednak działać dobrze, jeśli zastosujesz go codziennie przez pierwsze 30 dni, a następnie ograniczysz. Tak właśnie robiłbym na przykład podczas rozpoczynania nowego programu ćwiczeń. Codzienne nawyki są znacznie łatwiejsze do rozpoczęcia.

Oto kilka innych pomysłów na zastosowanie 30-dniowych prób:

 • Zrezygnuj z telewizji. Nagrywaj wszystkie ulubione programy i zapisuj je do końca okresu próbnego.
 • Zrezygnuj z social media, zwłaszcza jeśli czujesz, że uzależniasz się od portali tego typu. Pomoże to przełamać nałóg i da ci wyraźniejsze wyobrażenie o tym, w jaki sposób partycypacja rzeczywiście przynosi korzyści. Zawsze możesz nadrobić zaległości po upływie 30 dni.
 • Prysznic / kąpiel / golenie każdego dnia. Wiem, że NIE potrzebujesz tego, więc przekaż to zadanie komuś, kto tego potrzebuje.
 • Codziennie spotykaj kogoś nowego. Rozpocznij rozmowę z nieznajomym.
 • Wyjdź każdego wieczoru. Za każdym razem idź gdzie indziej i zrób coś fajnego – to będzie niezapomniany miesiąc.
 • Poświęć 30 minut na codzienne sprzątanie i porządkowanie domu lub biura. To łącznie 15 godzin. Taki porządek wpłynie pozytywnie na torowanie Twojego umysłu
 • Dodaj coś nowego do sprzedaży na Allegro każdego dnia. Usuń trochę tego bałaganu. Dobra organizacja i minimalizm przenoszą się na produktywność.
 • Codziennie zapraszaj nowych ludzi na randki np. na Tinder. O ile wskaźnik sukcesu nie spadnie poniżej 3%, dostaniesz co najmniej jedną nową randkę, a może nawet spotkasz przyszłego chłopaka/dziewczyną lub nawet męża/żonę.
 • Jeśli jesteś już w związku, codziennie masuj partnera. Lub zaoferuj naprzemiennie, kto wykonuje masaż każdego dnia, aby każdy miał 15 masaży…
 • Rzuć papierosy, napoje gazowane, śmieciowe jedzenie, kawę lub inne niezdrowe uzależnienia. Zostań rannym ptaszkiem.
 • Pisz w dzienniku każdego dnia.
 • Dołączo do wyzwania NaNoWriMo, gdzie zobowiązujesz się do napisania swojej noweli na 50.000 słów w ciągu 1 miesiąca. 
 • Codziennie dzwoń do innego członka rodziny, przyjaciela lub kontaktu biznesowego.
 • Każdego dnia wykonuj 25 rozmów handlowych, aby pozyskać nowych klientów. Profesjonalny mówca Mike Ferry robił to pięć dni w tygodniu przez dwa lata, nawet w dni, kiedy prowadził seminaria. Opisał ten nawyk, że pomógł mu zbudować biznes na poziomie 10 milionów dolarów rocznej sprzedaży. Jeśli wykonasz 1300 połączeń handlowych rocznie, zyskasz przyzwoity biznes, bez względu na to, jakie są twoje umiejętności sprzedażowe. Możesz wdrożyć ten nawyk na wszelkie działania marketingowe, takie jak budowanie nowych linków do swojej strony internetowej.
 • Napisz nowy wpis na blogu każdego dnia.
 • Czytaj godzinę dziennie na interesujący Cię temat.
 • Medytuj każdego dnia.
 • Naucz się każdego dnia nowego słownictwa.
 • Idź na długi spacer każdego dnia.

Ponownie przypominam, nie myśl, że musisz kontynuować te nawyki dłużej niż 30 dni. Pomyśl o korzyściach, jakie uzyskasz w ciągu tych 30 dni. Potym okresie możesz ponownie ocenić, czy chcesz kontynuować. Z pewnością wiele wyciągniesz z tego doświadczenia, nawet jeśli jest to tymczasowe.

Siła tego podejścia polega na jego prostocie. 

Chociaż wykonywanie określonych czynności każdego dnia może być mniej wydajne niż wykonywanie bardziej zaawansowanych czynności – trening siłowy jest dobrym przykładem, ponieważ odpowiedni odpoczynek jest kluczowym elementem po ćwiczeniach z ciężarami . Jednak, kiedy zobowiązujesz się do robienia czegoś każdego dnia bez wyjątku, nie możesz racjonalizować ani usprawiedliwiać pominięcia dnia, ani nie możesz obiecać, że to nadrobisz później, zmieniając plan. Znajdź więc czynności, które możesz wykonywać każdego dnia bez wyjątku.

Wypróbuj okres próbny. Jeśli jesteś gotowy, aby zobowiązać się do wykonywania jednego z zadać, możesz opublikować komentarz i udostępnić swój cel na następne 30 dni. Rozpocznij od założenia konta w MOTIFLOW i w panelu głównym na dole kliknij „+ dodaj cel” wyznasz cel nawykowy na 30 dni. Ja rozpoczynam po zawodach Iron Man, od 14 października mój cel wykonywania 25 telefonów do nowych klientów każdego dnia. Nie mogę się doczekać nowych relacji biznesowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *