Kategorie
motywacja

Głębia

Pamiętam lata temu, kiedy rosło zainteresowanie projektowaniem stylu życia (ang. lifestyle design). Wiele osób unikało pracy od 9 do 17, zostając cyfrowymi nomadami, podróżując, odkrywając nowe relacje, biorąc udział w dzikich przygodach i przekraczając granice tego, co mogliby zrobić ze swoim stylem życia.

Niektórzy ludzie rozkwitali w tych poszukiwaniach, inni szybko się wypalili. Wielu, którzy poszli tą drogą, początkowo wydawało się, że czerpie z niej ogromną wartość, ale wkrótce poczuli, że czegoś im brakuje.

Doświadczenia tego stylu życia były wszędzie, ale niewiele osób żałowało tego rodzaju poszukiwań. Zazwyczaj dużo się nauczyli o sobie i ostatecznie ścieżka wskazywała im inny kierunek. Chłonięcie kolejnych przygód związanych ze stylem życia stało się mniej ważne. Dla wielu osób wciąż było to obecne, ale nie było już dla nich najważniejszym aspektem życia.

Wielu zwróciło się w różnych kierunkach. Niektórzy chcieli głębiej zgłębiać duchowość. Inni chcieli więcej głębi w swoich związkach. Jeszcze inni chcieli w znaczący sposób odcisnąć piętno na świecie.

Więcej głębi

Powiedziałbym, że wspólnym wzorcem było to, że ci ludzie chcieli więcej głębi. Podnoszenie poziomu życia może być przez chwilę zabawne, ale szybko staje się płytkie i powtarzalne, jeśli jest to twój główny cel. Choć wchłanianie wielu wrażeń może wydawać się naprawdę ekscytujące, przypomina to media społecznościowe stosowane w prawdziwym świecie. Jest to związane z tendencją do konsumpcji. Zamiast konsumować przez urządzenia, wybierasz się w świat i konsumujesz doświadczenia. Tak czy inaczej, jeśli przesadzisz z konsumpcją, życie może po chwili wydawać się puste, i prawdopodobnie będziesz pragnął więcej głębi. Możesz nawet zacząć obawiać się wrażeń związanych ze stylem życia, których kiedyś pragnąłeś, ponieważ nauczyłeś się, że te doświadczenia nie wypełnią cię w środku.

Sposób, w jaki wiele osób podchodzi do projektowania stylu życia, często dotyczy raczej szerokości niż głębi. Dodaj nowe doświadczenia. Poznaj nowych ludzi. Podróżuj do nowych miejsc. Przetraw i powtórz.

Nie ma w tym nic złego. Szerokość jest świetna. Ale jeśli to wszystko, co masz, najprawdopodobniej będziesz pragnął więcej głębi – w swoich doświadczeniach, relacjach i pracy.

I oczywiście nie musisz najpierw iść drogą projektowania stylu życia (ang. life style design), aby pragnąć większej głębi życia. Być może intuicyjnie zauważyłeś, że zmiany stylu życia prawdopodobnie nie rozwiążą wystarczająco problemu głębi.

Co daje Ci doświadczenie głębi?

Myśl jak inwestor. Głębia wymaga czasu i cierpliwości. Wymaga konsekwencji i jasnych decyzji. Jest zgodna z wieloma tymi samymi cechami, które działają przy inwestowaniu.

Jeśli chcesz uzyskać więcej głębi, zastanów się, gdzie chcesz zainwestować. Gdzie chcesz posadzić korzenie? W jakich obszarach życia jesteś skłonny wspierać inwestycje przez długi czas?

Oto niektóre obszary życia, w których ludzie doświadczają głębi:

  • Inwestowanie w długoterminowe, relacje z przyjaciółmi, rodziną, partnerami, współpracownikami, sąsiadami itp.
  • Inwestowanie w długoterminową ścieżkę kariery, biznes lub rynek kreatywny
  • Budowanie umiejętności do wysokiego poziomu kompetencji i regularne stosowanie tych umiejętności, zależnie od Twojej motywacji do nauki.
  • Przyczynianie się do świata w sposób, który wydaje się ważny i wartościowy
  • Inwestowanie w długoterminową praktykę duchową
  • Inwestowanie w ulepszenia domu
  • Inwestowanie w pracę społeczną lub wolontariat
  • Inwestowanie w długoterminowy sport
  • Inwestowanie w satysfakcjonujące nawyki i zachowania

Zachęcam do stworzenia własnej listy i sprecyzowania jej. Co daje ci głębię?

W swojej twórczości doświadczam dużej głębi. Pisanie nowego artykułu może dać mi takie doświadczenie, zwłaszcza jeśli pomaga mi głębiej przemyśleć temat. Wiem, że kiedy pragnę głębszego doświadczenia, pisanie jest jednym ze sposobów, aby się tam dostać. Publikowanie tego, co piszę, może być również drogą do głębszego nawiązywania kontaktu z ludźmi.

Innym sposobem, w jaki doświadczam głębi, zależnie od Twojej motywacji do ćwiczeń, są pewne formy ćwiczeń, takie jak bieganie. Poranny bieg pomaga mi poczuć więź z ziemią, przyrodą i ciałem. Kiedy próbuję nowego rodzaju ćwiczeń, zwykle nie doświadczam tego samego poziomu głębi. Ale biegając od wielu lat, ta inwestycja przenosi mnie głębiej w poczucie więzi, w tym z własną przeszłością.

Większe poczucie głębi odczuwam także, gdy inwestuję w kontakt z ludźmi, którym zależy na tym, na czym mi zależy. Jeśli spędzam czas z ludźmi, którzy mają motywacje, cele i priorytety, które nie współgrają ze mną tak bardzo, doświadczenie wydaje się mniej warte inwestycji i bardziej przypomina jednorazowe doświadczenie, nawet jeśli interakcje są przyjemne.

Uzależnienia i inne niepożądane zachowania mogą służyć jako substytut głębi. Długotrwałe uzależnienie jest nadal inwestycją. Niektóre osoby inwestują w substancje lub nawyki, które mogą mieć negatywne skutki uboczne, ale może to nadal dawać poczucie powiązania z czymś głębszym, szczególnie w odniesieniu do innych dziedzin życia, w których inwestycje długoterminowe nie są realizowane w takim samym stopniu.

Włączanie większej głębi w swoje życie

Jeśli myślisz jak inwestor, jeśli chodzi o głębię, możesz zastosować praktykę równoważenia swojego portfela również przy podejmowaniu decyzji życiowych. Zauważ, które inwestycje dają dobre zwroty, a które nie. Zastanów się również nad ryzykiem każdej inwestycji. Które inwestycje konsekwentnie się opłacają, a które się nie zwrócą? Zastanów się, w jaki sposób chcesz przywrócić równowagę swoich inwestycji. Przenieś czas i energię ze słabych inwestycji na inne inwestycje, w których widzisz większy potencjał.

Gdzie nadmiernie inwestujesz? Gdzie wkładasz dużo czasu i energii, ale w zamian nie doświadczasz dużej głębi, spełnienia i długoterminowej satysfakcji? Gdzie potrzebujesz wycofać trochę czasu i energii i utrzymać silniejsze granice?

Gdzie niedoinwestujesz? Które obszary życia zaniedbywałeś, odmawiając sobie długoterminowych, skumulowanych korzyści?

Spójrz na swoje nawyki, relacje, wykorzystanie technologii, ścieżkę kariery i wiele innych. Czy głębokość jest tam, gdzie chcesz? Czy długoterminowa wypłata jest satysfakcjonująca?

Rynek pokazuje inwestorom komercyjnym wyniki swoich decyzji. Podobnie, twoje wewnętrzne doświadczenie głębi mówi ci o wynikach twoich osobistych decyzji inwestycyjnych. Zaakceptuj to jako cenną informację zwrotną. Obwinianie życia za niechciane wyniki jest podobne do obwiniania rynku – czasami kuszące, choć niezbyt pomocne w ramach inteligentnej strategii inwestycyjnej. 

Jeśli chcesz uzyskać lepsze wyniki, musisz podejmować różne decyzje. Informacje zwrotne są zawsze dostępne. To od Ciebie zależy, czy je wysłuchasz.

Nie obwiniaj się też z powodu wcześniejszych decyzji, ponieważ to nie jest pomocne. Informacje zwrotne mają służyć, a nie powodować poczucie winy. Skorzystaj z otrzymanych opinii, aby poprawić swoje bieżące decyzje. Jeśli dana ścieżka nie zapewnia takiej głębokości, jakiej byś chciał, pomimo poważnej inwestycji, spróbuj innej ścieżki. Podobnie jak w przypadku inwestycji komercyjnych, znalezienie odpowiednich instrumentów inwestycyjnych, które będą dla Ciebie odpowiednie, zajmuje lata. Dla właściciela mogą to być nowe sposoby motywowania pracowników lub edukacja z zakresu przywództwa. Dla pasjonata rozwoju mogą to być ciekawe formy torowania (ang. priming) umysłu. Dla osiągacza, który stale podnosi swoją efektywność może to być stało podnoszenie samodyscypliny

Wśród moich najbardziej zorientowanych na wzrost przyjaciół jeden wzór wydaje się dość jasny: Ci, którzy inwestują dogłębnie, wydają się być znacznie szczęśliwsi i bardziej zadowoleni ze swojego życia w miarę starzenia się.

Kiedy widzę przyjaciół w wieku 50 i więcej, którzy są szczęśliwi i spełnieni, zwracam uwagę na to, co podsyca ich poczucie głębi. W każdym przypadku otrzymują zwrot z jakiejś formy inwestycji. Dla niektórych angażuje się w pracę twórczą i wkład w życie społeczne. Dla innych to trwające od dziesięcioleci przyjaźnie, które utrzymywali. Dla jeszcze innych jest to ich inwestycja w rodzinę. Wiele osób korzysta z wielu inwestycji w tych obszarach, ale nawet jedna bliska przyjaźń może stworzyć ten efekt.

Styl życia często koncentruje się na ilości – więcej wrażeń, więcej podróży, więcej hacków. Ale głębokość zwykle pochodzi z jakości ponad ilość, a czasem łatwiej jest stworzyć głębię za mniej. Kilku dobrych przyjaciół, kreatywna twórczość, głęboka relacja – nawet tylko jeden z tych sposobów może służyć jako źródło połączenia z głębią przez dziesięciolecia. Teraz połącz głębokość z szerokim zaangażowaniem, a będziesz mieć to, co najlepsze z obu światów.

Gdzie zainwestujesz w stworzenie długoterminowego doświadczenia głębi i połączenia, które pomogą Ci poczuć się tutaj jak w domu? Jak chciałbyś przywrócić równowagę swoich obecnych inwestycji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *